Asumisoikeusasmaksu palautus

Anonyymi-ap

Olen muuttamassa pois asiasta. Miten olette saaneet asomaksuja takaisin? Onko niistä tehty typeriä miinustuksia vai onko kaikki palautettu

11

844

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis pois Aso asunnosta. Miten palautukset ovat toimineet

      • Anonyymi

        2 pois muuttoa ja 3 sisäänmuuttoa ja joka kerta kaikki rahaasiat mennet kuin vesi joutsenen selästä. Eli siis ingen propleema.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2 pois muuttoa ja 3 sisäänmuuttoa ja joka kerta kaikki rahaasiat mennet kuin vesi joutsenen selästä. Eli siis ingen propleema.

        Sama juttu. Samantien palautunut rahat ongelmitta eikä mitään ole vähennetty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama juttu. Samantien palautunut rahat ongelmitta eikä mitään ole vähennetty.

        Kiitos tiedosta. Mistä yhtiöstä.


    • Anonyymi

      asomaksuista ei käsittääkseni voi mitään pidättää, toki maksetaan vasta siinä vaiheessa kun 3kk irtisanomisaika on kulunut umpeen ellei asuntoa ota joku muu jo ennen sitä vastaan. Vakuutta ei välttämättä saa täytenä takaisin jos alkavat jotakin säätämään.

      • Anonyymi

        Tokihan asomaksuista voidaan kuitata kuluja, jos on vaikka turmellut asuntoaan. Tai on vastikkeita rästissä, esim. Helsingin Hasolla ei enää makseta vastikevakuutta asuntoon muuttaessa.


    • Anonyymi

      Kaikki mennyt aina hyvin, useita asoja takana TA:lla ja Avaimella

    • Anonyymi

      Hason/Rettan kanssa kannattaa olla tarkkana. Normaalin kulumisen jälkiä ja siistinä luovutetun asunnon siivousta koetetaan joskus maksattaa lähtijällä.

      • Anonyymi

        Ainakin meikämannalla meni lopputarkastus todella hienosti Rettan henkilön tekemänä, kaikki oli hänen mielestään ok ja samaa mieltä olin minäkin. Eli ei kaikkien kokemuikset ole nekatiivisiä tässäkään asiassa.


    • Anonyymi

      Asumisoikeusmaksun olen aina saanut ongelmitta takaisin. Edellyttää tietysti, että pois lähtijä on siivonnut asunnon kunnolla ja että asunnossa ei ole isoja huolimattomuudesta tai onnettomuuksista tai remuamisesta johtuvia vaurioita... esim. vaikkapa reikä ovessa ei ole ns. normaalia asumiseen liittyvää kulumista. Asoyhtiöillä on aina siivouslista, joka annetaan poismuuttajalle. Se on muuttosiivous, joka kannattaa tehdä huolella. Välillä kuulee valituksia, että asukkaalta on velotettu siivouskustannuksia poismuuton yhteydessä... ja silloin kannattaa muistaa, että ihmisillä on tosi erilaiset standardit sen suhteen, että mikä on "hyvin siivottu". Me lukijat ei olla näkemässä, millaiseen kuosiin itse kukin asuntonsa jättää pois muuttaessaan. Seuraavan, uuden asukkaan ei kuulu siivota edeltäjänsä jälkiä.

      • Anonyymi

        Missä niitä kuulee?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      101
      1256
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      88
      755
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      657
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      506
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      477
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      463
    Aihe