Asumisoikeusasmaksu palautus

Olen muuttamassa pois asiasta. Miten olette saaneet asomaksuja takaisin? Onko niistä tehty typeriä miinustuksia vai onko kaikki palautettu
11846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siis pois Aso asunnosta. Miten palautukset ovat toimineet

Äänestä
  • 2 pois muuttoa ja 3 sisäänmuuttoa ja joka kerta kaikki rahaasiat mennet kuin vesi joutsenen selästä. Eli siis ingen propleema.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    2 pois muuttoa ja 3 sisäänmuuttoa ja joka kerta kaikki rahaasiat mennet kuin vesi joutsenen selästä. Eli siis ingen propleema.

    Sama juttu. Samantien palautunut rahat ongelmitta eikä mitään ole vähennetty.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Sama juttu. Samantien palautunut rahat ongelmitta eikä mitään ole vähennetty.

    Kiitos tiedosta. Mistä yhtiöstä.

    Äänestä

asomaksuista ei käsittääkseni voi mitään pidättää, toki maksetaan vasta siinä vaiheessa kun 3kk irtisanomisaika on kulunut umpeen ellei asuntoa ota joku muu jo ennen sitä vastaan. Vakuutta ei välttämättä saa täytenä takaisin jos alkavat jotakin säätämään.

Äänestä
  • Tokihan asomaksuista voidaan kuitata kuluja, jos on vaikka turmellut asuntoaan. Tai on vastikkeita rästissä, esim. Helsingin Hasolla ei enää makseta vastikevakuutta asuntoon muuttaessa.

    Äänestä

Kaikki mennyt aina hyvin, useita asoja takana TA:lla ja Avaimella

Äänestä

Hason/Rettan kanssa kannattaa olla tarkkana. Normaalin kulumisen jälkiä ja siistinä luovutetun asunnon siivousta koetetaan joskus maksattaa lähtijällä.

1Äänestä
  • Ainakin meikämannalla meni lopputarkastus todella hienosti Rettan henkilön tekemänä, kaikki oli hänen mielestään ok ja samaa mieltä olin minäkin. Eli ei kaikkien kokemuikset ole nekatiivisiä tässäkään asiassa.

    Äänestä

Asumisoikeusmaksun olen aina saanut ongelmitta takaisin. Edellyttää tietysti, että pois lähtijä on siivonnut asunnon kunnolla ja että asunnossa ei ole isoja huolimattomuudesta tai onnettomuuksista tai remuamisesta johtuvia vaurioita... esim. vaikkapa reikä ovessa ei ole ns. normaalia asumiseen liittyvää kulumista. Asoyhtiöillä on aina siivouslista, joka annetaan poismuuttajalle. Se on muuttosiivous, joka kannattaa tehdä huolella. Välillä kuulee valituksia, että asukkaalta on velotettu siivouskustannuksia poismuuton yhteydessä... ja silloin kannattaa muistaa, että ihmisillä on tosi erilaiset standardit sen suhteen, että mikä on "hyvin siivottu". Me lukijat ei olla näkemässä, millaiseen kuosiin itse kukin asuntonsa jättää pois muuttaessaan. Seuraavan, uuden asukkaan ei kuulu siivota edeltäjänsä jälkiä.

Äänestä
  • Missä niitä kuulee?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen muuttamassa pois asiasta. Miten olette saaneet asomaksuja takaisin? Onko niistä tehty typeriä miinustuksia vai onko kaikki palautettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu