Medvedev: Suomi valmistautuu sotaan Venäjän kanssa

Anonyymi-ap

Valehtelu jatkuu!

Venäjän entinen presidentti Dmitri Medvedev syyttää Suomea valmistautumisesta hyökkäyssotaan Venäjää vastaan.

Venäläinen valtio-omisteinen uutistoimisto Tass julkaisi maanantaina otteita Medvedevin kolumnista, jonka otsikko on "Uusi suomalainen doktriini: tyhmyyttä, valheita, kiittämättömyyttä".

– Natoon liittymisen jälkeen Helsinki jatkaa puolustustoimien varjolla konfrontatiivista valmistautumista sotaan Venäjän kanssa ja ilmeisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle meitä vastaan, Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Medvedev kirjoittaa.

Medvedev väittää Venäjän valtiojohdon propagandan mukaisesti Naton "hallitsevan" Suomen viittä operatiivista ympäristöä maalla, meressä, ilmassa, avaruudessa ja kyberavaruudessa.

– Venäjän vastaisen rajan välittömässä läheisyydessä on käynnissä prosesseja Naton edistyneiden maajoukkojen esikuntarakenteen luomiseksi Lappiin ja Naton yhteisjoukkojen armeijakunnan maakomponentin komentokeskuksen sijoittamiseksi Mikkeliin. Ei ole tarpeen selittää, keitä vastaan esikunnan toiminta suunnataan, Medvedev kirjoittaa Tassin mukaan.

Venäjän Ukrainassa käymän laittoman hyökkäyssodan aikana Medvedev on profiloitunut kovasanaiseksi haukaksi, jolta kuulee uhkauksia ja länsimaita arvostelevia puheenvuoroja säännöllisesti. Suomi on ilmeisesti päätynyt hänen viimeisimmäksi kohteekseen.

Viimeksi Medvedev uhitteli Suomelle vieraillessaan Suomen rajalla sijaitsevalla rajatarkastusasemalla Svetogorskissa eli Ensossa.

Suomen Kuvalehden hiljattain haastatteleman Venäjä-asiantuntija Mark Galeottin mukaan "olisi älyvapaata suhtautua tosissaan mihinkään", mitä Medvedev sanoo tai kirjoittaa.

– Hän on yrittänyt keksiä itsensä uudelleen jonkinlaisena haukkamaisena kovalinjalaisena ja sanoo kaikenlaista päätöntä. Samalla tavalla kuin valtiontelevision iltaohjelmissa sanotaan kaikenlaista päätöntä. Sellaisen vakavasti ottaminen olisi suuri virhe, Galeotti sanoo SK:lle.

https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8828475

28

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pidä paikkaansa, Enola Gay on naftaliinissä, pelko pois!

    • Anonyymi

      Ei uskalla enää USAlle uhitella niin täytyy sitten pienemmille.

      • Anonyymi

        Medvedev logiikka on tota, katsovat miten ihmiset reagoivat näihin väittämiin ja tekevät niistä sitten päätelmiä, että osuivatko oikeaan vai väärään? Venäjällä pelko persiissä, ei mulla muuta.


    • Anonyymi

      Suomi puollustautuu ja VENÄJÄ HYÖKKÄÄ NIINKUIN ENNENKIN

      Ja nato pistää venäjän neliöihin kaikki junnut katkoen sieltä

      • Anonyymi

        Nato on paperia


    • Anonyymi

      Medvedev on tyhjäpäinen rähisijä.

      • Anonyymi

        Nimi on johdettu eläimestä karhu eli medved.
        Karhut pitävät kovaa ja turhanpäiväistä meteliä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nimi on johdettu eläimestä karhu eli medved.
        Karhut pitävät kovaa ja turhanpäiväistä meteliä.

        Karhut on mukavia.


    • Anonyymi

      Raja-aita oli paheksuttava keksintö venäläisille, kun eivät pääse sumeen helvettiään pitämään.

    • Anonyymi

      Näitä kirjoituksia suomesta, Finfobiasta kärsivät venäläiset suoltaa kynistään, ajattelematta mielitautiaan tai ymmärtävänsä hakea siihen apua.

    • Anonyymi

      Vodka mies siellä hihhuloi !

    • Anonyymi

      Meetu oli lupaava seuraaja,mutta vodka vei mukanaan.

    • Anonyymi

      Niin eikös tämä selvästi alkoholi ja mielenterveysongelmista kärsivä metukka ole se meidän Tawja Halosen rakkain toveri ja kisukaveri?

      Onko Tawja "punamuumi" Halonen muuten vielä kertaakaan tuominnut toverinsa sekopäiset ja sotakiimaiset puheet? Entä onko Halonen vieläkään tuominnut venäjän laittoman hyökkäyssodan Ukrainaan ja venäläisten fasistien ja natsien Ukrainassa tekemät ihmisoikeusrikkomukset? Onko Halonen vieläkään esittänyt pienintäkään tukea tai sympatiaa Ukrainan johdolle heidän puolustustaistelussaan itsenäisyytensä ja vapauden puolesta?

      Vai onko Punamuumi vain hiljaa tyytyväisen silitellyt venäläistä miinavaara kissaansa?

    • Anonyymi

      Hih minua naurattaa ...Persut on kirjottelemassa täällä potaskaa.Venäjämielisin puolue oli viimmeksi tutkimuksienmukaan ullatus ullatus.Perussuomalaiset! Senjälkeen uutta tutkimusta ei ole tehty ei ainakaan julkaistu. Että putinistipersu kääntää kaiken väärinpäin niinkuin vaaliteemankin "köyhiltä" ei leikata kääntyi sitten kylläkin että rikkailta ei leikattu.! Köyhiltä kylläkin.!

      • Anonyymi

        Nämä ns. "persut"? Kerrohan näetkö heitä kaikkialla? Ovatko he kenties tälläkin hetkellä samassa huoneessa sinun kanssasi? Vai elävätkö he vain vuokravapaasti sinun päässäsi ympäri vuorokauden?


    • Anonyymi

      Mede saa höpistä ottakoon vodkaa se helpottaa

    • Anonyymi

      Medvedev yrittää uhkaavilla puheillaan tehdä vaikutuksen Putiniin.
      Huonosti on onnistunut koska ei saanut ylenevää arvomerkkiä Putinilta vaan meni takapakkia arvomerkeissä.

      • Anonyymi

        Mainilan laukaukset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mainilan laukaukset.

        Ja sitten pääleh venäjän tuhho, lännellä on niin paljon antipatiia tuota kohtaan

        Vielä kun tekee sen viimeisen napsauksensa tuhoamiset alkavat.


    • Anonyymi

      Metukalla taas kestoränni päällä ja harhaiset fobiat sen mukaiset. Säälittävä luuseriukko joka toimii vain vodkalla. Hyvä osoitus siitä, kuinka mitätön rapajuoppo alkoholisti pääsee kohtuulliseen virkaan nykyvenäjällä. Kertoo kaiken kyseisen valtion kehityksestä ja sivistyksestä. Roskasakkia ovat kaikki tyynni!!!

      • Anonyymi

        Viina+lääkkeet ovat ruma yhdistelmä niinkuin se tämän Tarja Halosen rakkaan toverin Metukan tapauksessakin nähdään. Onkohan Tawja ollut yhteydessä rakkaaseen kisukaveriinsa? Julkisestihan Tawja ei ole kertaakaan venäjän tai venäläisten toimia koskaan tuominnut tai kritisoinut ei edes venäläisten tekemissä siviilien joukkomurhissa tai joukkoraiskauksissa Ukrainassa.... Kumma juttu? Mutta jokin syy Tawjan venäjän mielistelyyn varmaan on olemassa, kuka tietää mikä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viina lääkkeet ovat ruma yhdistelmä niinkuin se tämän Tarja Halosen rakkaan toverin Metukan tapauksessakin nähdään. Onkohan Tawja ollut yhteydessä rakkaaseen kisukaveriinsa? Julkisestihan Tawja ei ole kertaakaan venäjän tai venäläisten toimia koskaan tuominnut tai kritisoinut ei edes venäläisten tekemissä siviilien joukkomurhissa tai joukkoraiskauksissa Ukrainassa.... Kumma juttu? Mutta jokin syy Tawjan venäjän mielistelyyn varmaan on olemassa, kuka tietää mikä?

        vihervasureilla on aina ollut tarkotus suomalaiset hävittää, kun suomi maailman ilmaston pilaa

        syynsä näillä on kaikkin tuhoisuuksin ja hämäyksin toimia


    • Anonyymi

      Kippis 🥃

    • Anonyymi

      Riippumaton media on ajettu Venäjällä erittäin ahtaalle. Venäjän presidentti Vladimir Putin pitää Venäjän mediakenttää tiukasti otteessaan. Solovjov on saanut lännessä lisänimiä ”Putinin äänitorvi” ja ”Putinin käsinukke”.

      Venäjän johto haluaa propagandallaan esimerkiksi pelotella länttä, pitää kansansa hallinnassaan sekä vähentää Ukrainan liittolaisten halua tukea Ukrainaa.

      Daily Express kertookin, että Solovjov unohtaa mainita provokatiivisessa ohjelmassaan useita asioita. Niitä ovat esimerkiksi Krimin miehittäminen vuonna 2014 sekä se, ettei Venäjän laajamittaista hyökkäystä Ukrainaan voida pitää itsepuolustuksena kansainvälisen lain mukaan.


      näänhän se vain on tappamisen tauti on venäläisyyttä

      • Anonyymi

        Alotuksesta
        ( Medvedev: Suomi valmistautuu sotaan Venäjän kanssa )

        Kyllä näin on
        - SUOMI VALMISTAUTUU PUOLLUSTAUTUMAAN IKUISTA VIHOLLISTA VASTAAN


    • Anonyymi

      Viina on vienyt monia hyviä miehiäkin, saatikka metusalemi saastan…🥱

    • Anonyymi

      Venäläisyys on karua touhua ja kaikenkattavaa röyhkeyden valtaa kaikki
      - näähän pommitavat milloin haluavat mistään piittaamatta.

    • Anonyymi

      Kyllähän se on Ryssä joka hyökkää. Suomella ei ole mitään intressejä edes ottaa Karjalaa takaisin. Senkin ovat paskoneet pilalle ja jättäneet täysin 40-luvulle. Kaikki pitäisi rakentaa uudestaan. Siihen ei meillä ole varaa kun ei pystytä huolehtimaan tiestöstä omien rajojen sisällä. Ryssä pilaa kaiken mitä saa!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe