Pitäisi llmalämpöpumppu laitattaa. Jonkin verran kai tämä vähentää sähkönkulutustakin, mutta kesäviilennys tuli ainakin tämän vuoden kesän jälkeen myös tarpeeseen.
Alustavasti olen törmännyt netissä selaillessa useimmin Mitsubishhi ja Gree -merkkisiin lämpöpumppuihin. Jonkinlainen vakiomallinen, perusasennuskin luvataan mukaan noin 1990 € hintaan.
Onkohan noissa kahdessa juurikaan teknisiä eroavuuksia, melutaso, kestävyys jne? Vai onko laitteen hinta asennettuna se tärkein peruskriteeri sitten kuitenkin?
Mitsubishi tai Gree lämpöpumppu, onko mitään eroja?
12
174
Vastaukset
- Anonyymi
Ostin mitsubishin, koska joku muutaman sadan hintaero tai vaikka isokin hintaero 500e on nopeasti maksettu pois, jos pumppu kestää 7v sijasta vaikka 14v
- Anonyymi
Minulla oli Panasonic 13 vuotta kunnes vaihdoin sen uuteen viime vuoden lopussa. Mitään korjauksia ei sinä aikana ollut. Nyt on uusi Panasonic Flagship pumppu. Asentaja joka tuntee monet merkit sanoi että tämä on paras ilmalämpöpumppu.
- Anonyymi
Mulla molemmat Mitsubishi ja gree
Mitsu yli 1o vuotta vanha ja toimii hyvin
Green vasta 4 v ja jo hurisee kuin ja vinkuu kuin pieni sika
Mitsua suosittelen ja itsekkin lataan vaan mitsun - Anonyymi
Pyysin viime viikolla tarjousta asennusfirmalta, joka sanoo edustavansa ja asentavansa 7 eri ilmalämpöpumppua. Aika nopeasti hepun puheista alkoi kuulua läpi, että Greed on halpis kiinalaismerkki, eikä kestä vuosikausien käytössä. Vikatilastot ovat hänen mukaansa Greedillä huonot.
Parempana piti Mitsubishin pumppua, jossa hänen mukaansa ei ole tuon tyyppisiä ongelmia. Pyysin sitten tekemään tarjouksen Mitsubishistä asennuksineen. Tässä kohtaa myyjä vetikin esiin, että kun puhutaan hyvistä pumpuista, niin kyllä silloin Daikin on ylivoimainen.
https://www.daikin.fi/fi_fi/tuoteryhmat/ilmalampopumput/comfora.html
Koko puhelun aikana ei suostunut sanomaan minkään laitteen hintaa, että mikä on kalliimpi kuin toinen. Pyysin sitten, että josko voisi tehdä tarjouksen sekä Mitsubishin että Daikinin ilmapumpuista. Kovin innokas ei tuntunut olevan tällaista tarjousta tekemään, mutta sanoi että jos ensi viikolla sitten vaikka ehtisi tarjouksen tehdä.
Daikin merkkinä varsin tuntematon meikäläiselle. Daikin Stylish Cool 25 mallin hinta on näköjään noin 2.012 € kun vaikkapa Mitsubishi LN35 mallin saa 1.735 € hintaan.
Ilmalämpöpumpun vakiomallisen perusasennuksen hinta on noin 590 €...700 €. Jos joku tietää pääkaupunkiseudulta hyvin toiminutta ILP-asennusta, niin saa antaa vinkkejä.- Anonyymi
Jos myyjä yrittää väkisin tarjota jotain merkkiä valikoimastaan niin yleensä kyseessä poikkeuksetta se että tästä saa itselleen parhaimmat katteet eikä se että laite olisi parempi.
- Anonyymi
Minulle myyjä sanoi Daikinin olevan huippulaatua Japanista. Daikin on kyllä japanilainen merkki, mutta Euroopan lämpöpumput suunnitellaan Saksassa ja valmistetaan Tsekissä ja Turkissa.
Saattaa toki olla ihan täysin hyväkin tuote, mutta ei vaikuta olevan laitteena kovin yleinen Suomessa.
- Anonyymi
Tuolta löytyi vuosina 2008...2025 käyty keskustelu nimenomaan Daikin ilmalämpöpumpuista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/5564163/daikin-ilmalampopumppu
Sen verran kiinnosti mielipiteiden jakauma, että katsoin onko kehuja enemmän kuin haukkuja.
Positiiviset käyttökommentit: .... 19 kpl
Negatiiviset käyttökommentit: .. 20 kpl
Osa haukuista menee heikosti saatavilla olevan jälkihuollon piikkiin. Osalla laite oli hajonnut 6 vuoden käytössä, eikä tuohon malliin sitten enää saatukaan varaosia.
Tietenkin osa kommenteista on samojen kirjoittajien kirjoituksia. Osa kehui käyttä-neensä 15 v. ilman ongelmia, toisilla laite takunnut heti ensimmäisestä vuodesta lähtien. - Anonyymi
>> Kovin innokas ei tuntunut olevan tällaista tarjousta tekemään, mutta
sanoi että jos ensi viikolla sitten vaikka ehtisi tarjouksen tehdä.>>
Alkaa tämän luvatun viikon päivät käydä vähiin. Mitään tarjousta ei ole kuulunut. Ei tiedä mitä nuo kaksi ILP-pumppuvaihtoedhdot asennettuna olisivat maksaneet. - Anonyymi
Ilmalämpöpumppu vähentää lämmityssähkön kulutusta 35-40 %.
- Anonyymi
Saako siihen jonkin laisen pörssisähköohjauksen
- Anonyymi
Senhän nyt saa ihan mihin tahansa.
- Anonyymi
Riippuu pumpun merkistä ja mallista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783466
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803280Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223132- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384