Osa-aikatyötä tekevien työttömien määrä ei romahtanut

Anonyymi-ap

Jaa-a...eikö osaria tekevät ole ennen saanut palkkatuloja vai mikä juttu ????

"Osa-aikatyötä tekevien työttömien määrä ei ole romahtanut, vaikka työttömyysturvasta ja asumistuesta poistettiin niin kutsuttu suojaosa. Asia ilmenee Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) selvityksestä.

Aiemmin työtön sai ansaita 300 euroa kuukaudessa ilman, että työttömyysturva tai asumistuki pienenee. Viime vuoden huhtikuussa suojaosa poistettiin, joten jokainen ansaittu euro pienentää etuuksia.

VATT:n mukaan palkkatuloja saaneiden työttömien keskimääräinen osuus laski muutaman prosenttiyksikön verran suojaosien poiston jälkeen. Se johtuu kuitenkin osittain siitä, että osa >>> suhteellisen isoja ansiotuloja saaneista työttömistä ei enää ole oikeutettu työttömyysturvaan <<< eikä heitä siis enää lasketa tilastoissa työttömiksi.

Suojaosan poiston jälkeen noin 26 prosenttia ansiosidonnaisen saajista ja noin 12 prosenttia Kelan työttömyysetuuksien saajista >>> sai palkkatuloja. <<<"

https://yle.fi/a/74-20181790

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sai ja saa edelleen. Mikäs tuossa on vaikea ymmärtää?

      • Anonyymi

        Onko tämä jotenkin muuttunut kun suojaosa poistettiin? Miten niin "enää"

        "suhteellisen isoja ansiotuloja saaneista työttömistä ei enää ole oikeutettu työttömyysturvaan"


    • Anonyymi

      Ainakin mulle jää osa-aikatöiden jälkeen edelleen enemmän käteen kuin jos makoilisin saman ajan pelkästään työttömänä ansiosidonnaisen varassa. Palkkaa myös verotetaan kevyemmin kuin työttömyysturvaa. Toki jos olisi suojaosa, niin jäisi vielä enemmän.

      Asumistukea tai muita tukia en ole edes hakenut, koska en joka tapauksessa voi saada niitä (rahaa, omaisuutta, puolison tulot).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      410
      5946
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      113
      3348
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      53
      2307
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1005
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      983
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      974
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      105
      960
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      881
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      877
    Aihe