Kirkollisvero on Raumalla pian jo 1,5 prosenttia, koska seurakunta tekee vaikeassa taloustilanteessa järjettömiä investointeja ja kaiken lisäksi ottaa kontolleen taloutensa sotkeneen Pyhärannan seurakunnan.
https://www.uutisrauma.fi/uutiset/rauman-kirkkoneuvostossa-veronkorotus-ja-liitosehdotus-6.331.177008.ad1d3af8e0
Taidan vähitellen erota kirkosta, aivan hukkaan menevät rahat.
Kirkollisvero nousee Raumalla järjettömästä syystä
14
1052
Vastaukset
- Anonyymi
Erosin kirkosta kymmenisen vuotta sitten, rahaa on säästynyt n. 3000 euroa. En ole jäänyt mistään paitsi.
- Anonyymi
Kirkollisveroa maksavat, maksavat keskimäärin jo n. 450€ vuodessa.
Melko tyyris jäsenmaksu, kun noita 'palveluita' ei käytä kuin muutama prosentti jäsenistä.
Kirekollisveroa maksamalla ei edes saa alennusta hautauskuluista.
- Anonyymi
SK uutisoi tästä myös: https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000011489575.html
- Anonyymi
Seurakuntalaisten ylitse käveltiin taas
- Anonyymi00005
Taitaapi tulla ero kirkosta.
- Anonyymi00006
Vielä on vuoden loppuun aikaa erota kirkosta, muuten joutuu kalliiden projektien maksumieheksi ensi vuonna.
https://eroakirkosta.fi/ - Anonyymi00008
"Kukaan ei halua talousongelmaista Pyhärannan seurakuntaa riesakseen – mustapekka päätymässä Rauman seurakunnalle"
https://yle.fi/a/74-20215583
Nyt viimeistään kannattaa erota kirkosta, joka laskuttaa toisten epäonnistuneen taloudenpidon meillä. - Anonyymi00009
Kirkko takoo kymmenien miljoonien eurojen tulosta joka vuosi, mutta silti kirkollisveroja korotetaan joka vuosi ympäri Suomea. Yksittäisten seurakuntien talous ei kiinnosta kirkon keskushallintoa tippaakaan. En ole enää jäsen, ymmärrettävistä syistä.
- Anonyymi00010
Tuolla keskushallinnossa osataan kyllä pelata niin, ettei oma jakkara tutise, ainakaan ennen kuin on itse päässyt eläkkeelle.
Tavan tallaajan tilanteet ei juurikaan kiinnosta - paitsi puheissa. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Tuolla keskushallinnossa osataan kyllä pelata niin, ettei oma jakkara tutise, ainakaan ennen kuin on itse päässyt eläkkeelle.
Tavan tallaajan tilanteet ei juurikaan kiinnosta - paitsi puheissa.Noin se on aina ollut. Mitä suurempi lahko, sitä suurempi bisnes ja sitä suuremmat palkat johtoportaassa. Arkkipiispan palkka on muistaakseni luokkaa 150 000 vuodessa.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Noin se on aina ollut. Mitä suurempi lahko, sitä suurempi bisnes ja sitä suuremmat palkat johtoportaassa. Arkkipiispan palkka on muistaakseni luokkaa 150 000 vuodessa.
Kova palkka valehtelusta.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kova palkka valehtelusta.
Mielestäni kirkollisverosta voitaisiin jo luopua. Uskontoon perustuva verotus ei sovi yhteiskuntaamme, koska emme elä keskiajalla emmekä jossain Lähi-idän kehitysmaassa. Lahkot kerätkööt itse rahansa ilman valtion veroviranomaista.
- Anonyymi00014
Meriristi on ainakin nykyään tehokkaassa käytössä, nyt siellä on hyvä ruokakin joidenkin tilaisuuksien yhteydessä.
- Anonyymi00015
Hemmetin kalliiksi se kylläkin tulee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843362
- 761324
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821319Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103981Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825