Suomessa ei kukaan viljelisi ilman tukia

Anonyymi-ap

Suomessa ei kukaan viljelisi ilman tukia – niillä kompensoidaan halpaa ruokaa.

24

255

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruuan hinnanalennus korvaus.

    • Anonyymi

      Pellervolaisia kiertoilmauksia sosiaalituelle

      • Anonyymi

        Se harmittaa joitakuita.


      • Anonyymi

        Ihme SAKkia siellä hesassa.


    • Anonyymi

      Tuilla tuetaan viljelijöitä.
      Halpaa ruokaa ne eivät takaa, kotimaisuutta kylläkin auttavat. Ei kotimaisista raaka-aineista kyettäisi tekemään kilpailukykyisellä hinnoilla ruokaa, jos raaka-aineen tuet poistuisivat.

      • Anonyymi

        Demu parka...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demu parka...

        Kalahtiko tukijunttiin kipeästikin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kalahtiko tukijunttiin kipeästikin?

        Täh, eikös teikäläiset puhu "näennäisviljelijöistä" ja "näennäisvaltioista"...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täh, eikös teikäläiset puhu "näennäisviljelijöistä" ja "näennäisvaltioista"...

        Meikäläiset ei puhu niin…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meikäläiset ei puhu niin…

        Tänään yksi teistä puhui lehdessä "näennäisvaltiosta".... Noh, ei ryssiin voi luottaa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tänään yksi teistä puhui lehdessä "näennäisvaltiosta".... Noh, ei ryssiin voi luottaa....

        ’Meikäläiset’ on eri asia kuin ’teikäläiset’, jotka jauhavat samaa potaskaa jatkuvasti.

        Meikäläiset on itse omalla työllään ilman massiivisia vuosittaisia veronmaksajien tukia eläviä suomalaisia ja jotka ymmärtää vähän laajemmin taloudellisia kokonaisuuksia ja riippuvuuksia eikä rakenna elämäänsä vuosittain saatavien tukien varaan.
        Eli käytännössä niitä, jotka nuo tuet teille maksaa…


    • Anonyymi

      EUn korkeimmista maataloustuista huolimatta Suomessa elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat ovat noin 10 % kalliimpia kuin EU‑keskiarvo.

      • Anonyymi

        Elintarviketeollisuudessa "työskentelevien" palkat on liian suuret. Tuottavuutta ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elintarviketeollisuudessa "työskentelevien" palkat on liian suuret. Tuottavuutta ei ole.

        Sinun maataloustukesi ovat EUn korkeimmalla tasolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elintarviketeollisuudessa "työskentelevien" palkat on liian suuret. Tuottavuutta ei ole.

        Taas valehtelet tapasi mukaan.

        EU:n keskimääräinen työvoimakustannus (eli työnantajan kokonaiskustannus, palkat + sosiaalikulut ym.) oli n. €33,50/tunti vuonna 2024.

        Työnantajalle tulevat tuntikustannukset Euroopassa ovat Pohjois‐ ja Länsi‑Euroopassa (Luxemburg, Tanska, Belgia, Alankomaat, Itävalta, Ranska, Saksa ym.), missä tuntikustannukset voivat olla €40‑55/h tai enemmän.

        Elintarviketyöntekijän palkka Suomessa on useimmiten €10‑15/tunti ( + työnantajan kuliut)

        Aiemmin onkin jo todettu että maatilojen ulkopuolisten työntekijöiden tuottavuus on parempi kuin viljelijöiden itsensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun maataloustukesi ovat EUn korkeimmalla tasolla.

        Käykää lukemassa Maaseudun Tulevaisuudesta Simo Rallin kirjoitus miten Maaseutu tuottaa ruokansa ja millä hinnalla. Joka sana on totta. Lukekaa ja miettikää missä Suomen maataloudessa tällä hetkellä mennään. Suomalainen ruuan ostaja saa olla mielissään omavaraisesta ruokahuollostamme jonka viljelijät mahdollistavat työllänsä, ja miten sukupolven vaihdos toimii.


    • Anonyymi

      Hyvin on luettu MTn kolumnistin aatokset

    • Anonyymi

      EU laati tulevaa budjettia. Siinä tavoitteena on 20 prosentin alennus maataloustukeen. Jos palkansaajille kerrottaisiin tuollaista koko Eurooppa olisi yleislakossa.

      • Anonyymi

        Oliskohan tukikerjuu simo jopa itse palstalla pöhisemässä?


    • Anonyymi

      Odotamme Suomen yhteiskunnan romahdusta; julkinen talous on maallemme erilaisine johtajineen todellinen velkapommi samoin kuin maahanmuuttajat. Johtajat joita on toimistot ahdettu täyteen porskuttavat hyvillä paikoillaan. Matalapalkkaiset tekevät joka vuosi enemmän ja enemmän työtä palkkansa eteen. Ensin tulisi peraata turhat raportoinnit, paperien täytöt usean tarkastajan voimin, hyvinvointialueiden hallinnot välittömästi ajettava alas, kokouksille hintakatto. He jotka haluavat hymyillä kuvissa saavat tehdä pienemmillä kokouspalkkioilla päätökset. Välittömästi kuntien/ kaupunkien lukuisat harrastusmahdollisuudet tauolle. Ellei pienempi uimahalli , frisbeekenttä tai vastaava riitä käyttäjät talkoisiin, tehkööt itse sen mitä haluavat. Parasta harrastusta ovat luonnossa kulkeminen, jokaisen ihmisen asunnon läheltä löytyy ulkoalue. Ei ole vaikeaa harrastaa. Omavastuu riskialttiille harrastukselle tai omaehtoinen Vakuutus jolla katetaan riskiharrastusten sairaalakäynnit.

    • Anonyymi

      Siis kuntien tai kaupunkien uusien harrastehallien investoinnit jäihin. Muutama miljoonakin on suuri säästö.

    • Anonyymi

      Nuorille on siksi kerrottava Jumalan lakia, ettei koskaan enää kompastuisi kepulismiin.

    • Anonyymi

      Se on kumma juttu et miten 1100 luvulla viljeltiin maita ja eikä sillon mitää tukia saatu. Että mitenkä ne pärjäs ilman? Ja nykyää maksetaan eu tukia. Osaako joku selittää?

    • Anonyymi

      Ovatko 4,39e/kg maksavat kotimaiset tomaatit sinusta halpoja, etenkin kun vieressä myydään 0,98e/kg maksavia alankomaalaisia tomaatteja?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      106
      3576
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      230
      2343
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2130
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1879
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1669
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1128
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      930
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      892
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      72
      871
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      832
    Aihe