Katuvalot palavat päiväaikaan?

Anonyymi-ap

Jos kerran katuvalaistus maksaa kunnan maksukyvylle ihan liikaa, kuten viisaat päättäjämme ovat pohtineet, niin pitäisikö pikkasen säädellä niiden ajastimia?

Valot syttyivät "kaupunginosassamme" tämään noin klo 16 maissa. Ikkunasta kun katson, niin on vielä kohtuullisen valoisaa.

Ehdotan, että siirretään valoisan ajan tunnit pimeälle ajalle. Näin voisimme valaista katujamme samalla kustannustasolla nyt alkuunsa puolilleöin.

7

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sinäpä sen sanoit. ja voisi kysyä jotta miten paljon tulee säästöä kun ledilamppuja ei polteta. hölmöläisten hommaa. pimeydessä kansa vaeltaa ei muuta valoa kuin tuulivoimalan punaset lyhdyt

      • Anonyymi

        Illalaa nyt ei tarvi katujenvaloja kunnon luonnon valoa. Mutta kun niitä katujen valoja ei polteta pimiällä. Niin tulee tupla SÄÄSTÖÄ!


    • Anonyymi

      Nyt on sunnuntai 21.9., klo 16:38. Täällä katuvalot syttyivät n. vartti sitten. Liekö valoissa sadetunnistimet, kun syttyivät tihkun alkaessa?

      Toivoni on mennyt! Tärkeintä lienee valaista päivännäöllä. Onko tämä todella niin vaikea ala meidän tekniikalle? Ei kait hämäräkytkimet ja ajastimet nyt aivan rakettitiedettä ole?

      • Anonyymi

        Voisitko ilmoittaa missä kaupunginosassa kyseinen tilanne päällä, mahdollista että henkilöt joiden vastuualueeseen asia kuuluu lukevat tätä palstaa ja voisivat käydä säätämässä ajastimia.
        Tai sitten suoraan ilmoitus kaupungin tekniseen toimeen, henkilölle joka vastaa kaavateistä.
        Kaupungintalon puhelin numero näytti olevan : 044 7591 300


    • Anonyymi

      Yhtenä päivänä minäkin saman havannon tein kävellessä vanhalta meijeriltä abc:lle päin. Urheiliatiellä paloi valot vaikka olikin vielä ihan valoisaa. Ei näkynyt lampun vaihtajiakaan, kuten joskus ollut kun päivällä valot palaa. Nyt on kyllä aika säästöihin.

    • Anonyymi

      Katuvalot siirrettävä talviaikaan!!

    • Anonyymi

      pakujäbät voisi tarkistaa liikuntahallin rännit. seinät märkänä kun rännit ei vedä. tupakat pois ja hommiin sano entinen pakujäbä kun kahvitauko alko

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5137
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3470
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2818
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      9
      1972
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      260
      1451
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1372
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe