Mopojen katsastus!!

Anonyymi-ap

Miksei mopoja tarvitse katsastaa? Oisi ihan aiheellista samoin tavoin kuin autoille, samalla saisivat mitata desibelit. Alkaa nimittäin käymään hermoille tuo öinen kaasukahvan runkkaaminen! Samantien laki ettei turhaa ajelua sallita enää 21.00 jälkeen kun kerran autoilijoiltakin kiellettiin torille ajaminen iltaisin ja "pillurallin" ajelu. Sekin vielä että nämä mopojonnet ei osaa liikennesääntöjä,auton perässä tullaan niin että hyvä jos metri on väliä. Siinä kun autolla joutuu tekemään äkkijarrutuksen niin saattaa olla mopojonnen viimeinen ajo.

14

426

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin.
      Minusta polkupyöräilijöille pitäisi määrätä ajokortti ja polkupyöriin pakollinen liikennevakuutus.

      • Anonyymi

        Kyllä👍 monet pyöräilee autotiellä vaikka molemmilla puolilla menee pyörätiet. En ymmärrä sitä pelleilyä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä👍 monet pyöräilee autotiellä vaikka molemmilla puolilla menee pyörätiet. En ymmärrä sitä pelleilyä

        Monet kevyen liikenteen väylät ovat niin huonossa kunnossa, ettei niillä tee mieli pyöräillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä👍 monet pyöräilee autotiellä vaikka molemmilla puolilla menee pyörätiet. En ymmärrä sitä pelleilyä

        kyllä sielläkin ajais mutta ne on niin kuoppaisia että turhaa särkeä kalliita pyöriä.


    • Anonyymi

      Uni on aivoille välttämätön ylläpito- ja palautumisprosessi, jossa aivot puhdistuvat kuona-aineista, vahvistavat ja järjestävät muistoja sekä vahvistavat hermoyhteyksiä. Laadukas uni tehostaa oppimista, parantaa keskittymiskykyä, ratkaisee ongelmia, tukee luovuutta ja ylläpitää mielialaa, kun taas unenpuute heikentää näitä kognitiivisia toimintoja.

    • Anonyymi

      hanki korvatulpat tai muuta perämettää niin ei enää mopon ääniä kuulu

      • Anonyymi

        TLL 6 §
        Ajoneuvon ja raitiovaunun käyttäminen

        Momentti 2: "Ajoneuvo ja raitiovaunu on kuormattava siten, ettei kuorma voi vaarantaa henkilöä, vahingoittaa omaisuutta, laahata maata, pudota tielle, pölytä häiritsevästi tai aiheuttaa muuta siihen verrattavaa haittaa eikä synnyttää tarpeetonta melua."

        54 §
        Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto

        "Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on kielletty."


    • Anonyymi

      Milloin mopo tarvitsee katsastuksen?
      Poikkeus ajoneuvoille, jotka poistettu liikennekäytöstä ennen 2.11.2007: Jos mopo on poistettu rekisteristä tätä ennen, se vaatii katsastuksen otettaessa uudelleen liikenteeseen.

    • Anonyymi

      desibelejä ei mitata mopoista. koko kaupunki raikuu kun nämä kullanmurut ajelee.

    • Anonyymi

      ei poliisi uskalla puuttua kaupungin herrojejen lasten mopoihin. siinä voi mennä virka.kaupunki raikaa kun suorat putket ujeltaa.mitäs toisista ihmisistä kunhanv meidän poika huomataan kun rahaa on.

      • Anonyymi

        kaupunkihan se poliisit virkoihin palkkaa kuka on pieksän mäen poliisi päällikkö


    • Anonyymi

      Pakokaasu päästöt ja luonto kiittää

    • Anonyymi

      Asiasta voisi tehdä kansalaisaloitteen.

      Mopoilussa iltamyöhäsellä ei olisi muuten mitään ongelmaa jos laitteet olisivat pelkästään nelitahtisia, vakiokunnossa ja varustettu vakioäänenvaimentimin.

      Aiheeseen liittyen Honda lopettaa 50 kuutioisten valmistamisen ja muut seurannevat perässä.

      Tämä uutinen vuoden takaa joten viimeisiä viedään nyt
      https://japannews.yomiuri.co.jp/business/companies/20240623-194039/

      Vinkki: Ainakin Japanissa on jo käytettyjen hinnat pompsimassa. Varaosat mukaanlukien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1562
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe