Perusnähtävyydet olisi tarkoitus kiertää. Museot jätetään kait British Museumia lukuun ottamatta väliin ja rouvan kuulemma pitäisi ehtiä shopppailemaankin. Riittääkö tuo 5 päivää (4 kokonaista ja kaksi puolikasta), vai pitääkö suosiolla harkita pidempää aikaa?
Ollaan kyllä tehokkaita nähtävyyksien haltuunotossa (mm. New York 3 päivässä), mutta aivan älyttömällä kiirellä ei viitsisi tällä kertaa mennä paikasta toiseen.
Ollaan kyllä tehokkaita nähtävyyksien haltuunotossa (mm. New York 3 päivässä), mutta aivan älyttömällä kiirellä ei viitsisi tällä kertaa mennä paikasta toiseen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olin Lontoossa 6 päivää, ja ehdittiin kiertää Natural History Museum, British Museum, Madame Tussaud's (sunnuntaina klo 10.00 am päästiin sisään ilman minkäänlaisia jonoja!), Tower Bridgr, Aquarium, London Eye, Big Ben, Harrods, Covent Garden, Antiikkimarkkinat Notting Hillissä, Buckingham palace... Niin ja käytiin myös viimesenä päivänä syöttämässä oravia Hyde Parkissa! Se oli mukavan leppoisaa touhua pari-kolme tuntia ennen koneen lähtöä.
Eli: Kyllä viidessa päivässä ehtii nähdä varmasti lähes kaiken minkä haluaa! Heräätte vaan riittävän ajoissa (7.-8.00 am) ja suunnittelette päivät etukäteen. Ei minuuttiaikataululla, mutta vahvasti suntaa antavasti. Museoihin voi laittaa aikarajan, meillä limiitti oli kaksi tuntia per museo. Riippuen tietysti museosta. Ehdin myös shoppailla ihan mukavasti pitkin matkaa.
Ja vielä: ottakaa selvää ovatko esim. museot/kaupat sunnuntaina auki, jos olette reissussa myös sunnuntaipäivänä. Sunnuntai on melko hyvä päivä kiertää esim. Tower, Buckingham yms. "ulkopuolelta ihailtavat" nähtävyydet.
Hauskaa matkaa! :)
Hei, kyllä riittää pääpiirteittäin oikeinkin hyvin - vähän etukäteissuunnittelua ja hahmotusta, missä mikin on ja minne haluaa - ja vaikka kävellen kaikki lyhyemmät välit - siinä on niitä shoppailupaikkojakin matkan varrellakin jo. Ja jos rouva menee ostoksille,
niin istuskele itse vaikka Covent Gardenissa olusella ja ihmisvilinää katsellen.
Ensimmäisellä matkustuskerralla viivyin vain 5 päivää ja se riitti (itselleni) pakollisten nähtävyyksien ja ostospaikkojen läpikäymisen ihan hyvin.
Itse olin syysloman aikaan Lontoossa ja kiersin mielestäni Lontoon tunnetuimmat nähtävyydet YHDESSä päivässä! ( majapaikkani oli etelä-Englannissa eli yhteensä vietin viikon maassa maan tavalla) Eli ehdime tutustua seuraaviin paikkoihin: Madame Tussaud's,London Eye, Big Ben, trafal square ja Buckingham palace. Liikuimme suurimman osan matkasta jalkaisin, mutta toki kokeilimme paikallisia menopelejä kuten metroa ja kaksikerros bussia. London eye:stä näki koko lontoon josta sai osa käityksen suuresta kaupungista. Näin myös näimme päällisin puolin lisää kuuluisia nähtävyyksiä.
Paljon nähtiin yhden päivän aikana ja paljon jäi vielä näkemistä joten viisi päivää riittää vallan mainiosti. Hyvää matkaa! :)