Hei,
Jos on lääkemääräys, eli siis resepti lääkkeeseen, niin eikö lääke silloin pitäisi korvata, eli siis olla toimeentulotuessa hyväksyttävä meno?
Kun itsellä on jo toistamiseen silmätippojen ja pegorionin kanssa niin, että laitan apteekkikuitin ja reseptit kelaan, niin päätökseen kirjoitetaan: "Ilman lääkemääräystä ostetun valmisteen pegorion ja livostin kuluja ei voida ottaa erikseen huomioon menona, koska tällaiset valmisteet kuuluvat perustoimeentulotuen perusosalla katettaviin terveydenhuoltomenoihin."
Tällaista ongelmaa ei ole maksusopparin kanssa, siinä nuo kyseiset lääkkeet kyllä korvataan.
Toimeentulotuen perusosalla katettavat terveydenhuoltomenot...?
5
185
Vastaukset
- Anonyymi
Jos se maksusopimus apteekkiin pitäisi pyytää erikseen, eikä varsinaisen toimeentulotuen yhteydessä.
Tuli vain mieleen, itse en ole koskaan saanut mitään toimeentulotukea.- Anonyymi
Maksusitoumus tulee automaattisesti jos on oikeutettu tt-tukeen. Onko aloittajalla ns ylijäämää eli ei tt-tukea esim veronpalautusten vyörytysten vuoksi?
- Anonyymi
Jos sinulla on tosiaan resepti ja voimassaoleva päätös perustt-tuesta niin tee valitus. Kyllä he virveen oikaisevat ja yleensä tuollaiset hyvinkin nopeasti.
- Anonyymi
mina saada kaiki ilma oma raha.
asuinto
auto
laake
jaakaapi
ruokaila
paivahoito 6 lasta
vakuutus
matkuilu kotimaa
kauttoraha
se huva- Anonyymi
trololoo....siis tuo edellinen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463