Antti Lindtman ei tunnusta omaa osuuttaan talouden kasvun jarrumiehenä!!!

Anonyymi-ap

Antti Lindtman tylytti eilen Eduskunnan kyselytunnilla hallitusta, miksi Suomen talouden kasvu on ollut heikompaa kuin verrokksimaissa, että hallituksen vika?

Katse peiliin Lindtman. Katse peiliin. Viime vuonna sdp yhdessä sak:n kanssa pistivät satamat kuukaudeksi kiinni, "poliittinen lakko". Lakot leikkasivat BKT:stä yli kaksi miljardia, aiheuttaen vahinkoa yrityksille ja niissä töissä oleville. Tuli lomautuksia ja irtisanomia, lapsiperheköyhyys kasvoi, jopa konkurssit lähtivät kasvuun. Katse peiliin Lindtman, te heititte kapuloita yhteiskunnan rattaisiin. Sen tähden kasvu on ollut heikompaa Suomessa verrokkimaihin nähden. SDP ja SAK ovat rajoittaneet kasvua.

Ajattelepa kohaltas, jos sinulta jätettäsiiin yhden kuukauden palkka maksamatta. Tulisiko silloin sinulle vuoden yli enemmän rahaa vai vähemmän rahaa? Kasvaisivatko vuoden ansiot edelliseen vuoteen nähden, entä naapureihin nähden, joille on maksettu palkka 12 kuukaudelta? Jäisikö jotain hankintoja tekemättä, jos saisit vain 11 kuukauden palkan?

Milloin IAU maksaa Finnairille hyödyttömillä lakoillaan tahallaan aiheutetut vahingot, summana 70 miljoonaa euroa? Lisäksi vahingot 100.000 matkustajalle, joiden matkat peruuntuivat. Milloin IAU korvaa vahingot? Tietääkö toveri Lindtman? Kasvoiko Finnairin matkustajamäärä IAU:n toiminpiteiden ansiosta? Entä vaikutus tulevaan, kun Finnairin maine on mennyt? Miten on toveri Lindtman, lakkoliikkeen johtaja? Lakoilla SAK kokeili vientimallin pitävyyttä. Kuten Putin kokeili pari yötä sitten Puolan reaktioita dronihyökkäykseen. Lapselllista kiusantekoa.

Kuinka moni peruuntuneista matkoista oli vienninedistämismatkoja ja kaupat jäi saamatta? Kuinka moni asiakassuhde katkesi siihen?

SDP ja SAK toimivat vastuuttomasti. Se on yhteiskuntaterroria. Vai miten nimittäisit ilmiötä? En kannata.

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työtaistelut johtuivat orpon ja purran hallituksen toimista. Porvareilla on näkemys että kasvua saadaan aikaiseksi työehtojen karsimisella, vaan toisin käy.

      • Anonyymi

        Lakot olisi vältetty jos kansa ei olisikaan äänestänyt oikeistoa, mihin velkapelottelu ajoi. Nyt velkaantuminen vain paheneekin.


    • Anonyymi

      Yhteiskuntaterroria harrastaa tämä nykyinen hallitus.

    • Anonyymi

      Petturipurra ennen viime vaaleja : "Köyhiltä EI voi Eikä saa leikata meille se EI käy..". Ja heti kävi ! Heti pettivät !! Petosjytky.

    • Anonyymi

      ONKO KUKAAN KOSKAAN KUULLUT YHDENKÄÄN POLIITIKON MYÖNTÄNEEN VIRHEITÄÄN , EI TULE TAPAHTUMAAN

    • Anonyymi

      Tämä nykyinen tilanne ei ole kenenkään muun kuin tämän "kädettömän" Orpo-Purra hallituksen. Tämä on heikoin hallitus minun muistinin aikana, luulin ettei Sipilän hallitusta heikompaa enää tule, mutta tuli vain.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2770
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      110
      2626
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      60
      2459
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1840
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe