Pyhäjärven seurakunnanki pitäs perustaa uurnalehto ja siihe iso paasi johon vois vainajien nimet laittaa, Haapajärvelle on perustettu. Minnäi meinoon ihteni polttoo ku henki lähtöön. Pitäs vain se nimilaatta moukaroija etukättee... Polttaminen on paras keino ei saastuta maa ja viep vähä tilloo ja halapooki se on.... Muutamia satasija.
Uurnalehto.
6
262
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös Pyhäjärvelläkin ole sellainen. Muistelen nähneeni.
- Anonyymi
On ainakin sellainen, mihin voi laittaa laatan vainajan muistolle- lähinnä muualle haudattuna.
En tarkemmin tiedä. Kivi, johon laatan voi asettaan on Kirkon tapulin puoleisella hautausmaalla ns. Hunninkoa vastapäätä.
Varsinainen uurnalehto taitaa olla aivan jotain muuta. Tässäpä kirkkovaltuutetuilloe asiaa. - Anonyymi
On meillä, sellainen pienimuotoinen, kolmion kulmikko.
- Anonyymi
Ovat keksineet jo, että tuhkausten hintoja nostettaneen.
Näin taatusti käy, rahaa revitään meistä ihmispoloista, viimeistä hiuskarvaa myöten.
Millään ei ole mitään väliä, ei saa edes kuolla rauhassa.
" Hiljaa hiivin, oman rotkoni rauhaan." - Anonyymi
Kaivokseen mahtuu paljon tuhkattuna/tuhkaamatta🌈💦💦💦
- Anonyymi
Kaivoksen uusiokäyttönä siinä vois olla ideaa, "pyhäluola".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait102898- 392527
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381393- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32786
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27635Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596