Tekniikka ja Talous-lehden mielenkiintoinen pääkirjoitus: "Ukrainan jälleenrakennus voi tarjota ikäviä yllätyksiä suomalaisille"
" Ukrainan jälleenrakennukseen tarvitaan valtavat määrät rakennusmateriaaleja ja osaavaa työvoimaa, päätoimittaja Mikko Virta kirjoittaa.
Lännessä varaudutaan tällä hetkellä siihen, ettei Ukrainan sota lopu vielä vuosikausiin. Jonain päivänä se kuitenkin loppuu, ja myös siihen kannattaa varautua.
Ukrainan jälleenrakennusurakka tulee olemaan kokoluokaltaan suurin Euroopassa toisen maailmansodan jälkeen – ainakin jos puhutaan sodan tuhojen korjaamisesta.
Suuria jälleenrakennusurakoita on nähty myös Balkanin niemimaalla Jugoslavian hajoamissotien jälkeen ja vanhassa Itä-Saksassa Saksojen yhdistymisen jälkeen 1990-luvulla. Jälkimmäisessä oli tosin kyse pikemminkin poliittisesta ja taloudellisesta integraatiosta kuin sotatuhojen paikkaamisesta.
Maailmanpankki on arvioinut, että Ukrainan jälleenrakennus on 524 miljardin dollarin hanke seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) on puolestaan laskenut, että jälleenrakennus voisi tarkoittaa jopa 1–2 miljardin euron vuotuista lisävientiä suomalaisille yrityksille.
Suomesta löytyy vahvaa osaamista esimerkiksi energiateknologiassa, digitalisaatiossa, logistiikassa ja ympäristöteknologiassa.
Jälleenrakennuksesta seuraa suomalaisille yrityksille todennäköisesti myös ikäviä yllätyksiä, joista on puhuttu vähemmän kuin mahdollisuuksista.
Venäjä on tuhonnut laajalti Ukrainan kriittistä infraa, sähköverkkoja, asuintaloja, teollisuutta, teitä, rautateitä, satamia, kouluja, sairaaloita ja niin edelleen.
Niiden korjaamiseen tarvitaan valtavat määrät rakennusmateriaaleja ja osaavaa työvoimaa. Näistä tulee todennäköisesti pulaa Suomessa ja muualla Euroopassa, mikä puolestaan nostaa hintoja.
Teollisuuden työvoimaa tulee Suomeen esimerkiksi Baltiasta, Puolasta, Romaniasta ja muista Itä-Euroopan maista. Näistä samoista maista lähdetään aikanaan myös Ukrainan jälleenrakennustyömaille. Suomessa asuvista ukrainalaisistakin moni palaa siinä vaiheessa kotimaahansa.
Tekniikka&Talouden jutussa Helsingin Sataman matkustajaliiketoiminnan johtaja Kaj Takolander arvioi, että Ukrainan jälleenrakennuksen alkaessa sähkömuuntamoille tulee huutavaa kysyntää. Huoli ei ole turha, sillä päästöttömään laivaliikenteeseen varautuvalla Helsingin Satamalla on edessään isoja investointeja juuri sähköinfraan.
Jälleenrakennus osuu luultavasti myös samaan ajankohtaan, jolloin Suomessa tarvittaisiin osaajia ja materiaalia suuriin vihreän siirtymän investointeihin."
Ukrainan jälleenrakennus
17
194
Vastaukset
- Anonyymi
Jotenkin raakaa, että sodan uhri Ukraina, nähdään hyvänä bisneksenä.
- Anonyymi
ajattelet työväenluokkaisesti etkä globalisaation mukaisesti modernisti
toisen tappio on toisen voitto mutta
nyt se pitää hakea, ja Suomella ei ole mahdollisuuksia
Ukrainassa
kun täällä ei valjastettu Halla-ahon ja Puiston avulla mitään
ei se vieläkään myöhäistä ole mutta mitään ylipalkattuja rakentajia
ei Ukrainaan Suomesta lähetetä vaan Romaniasta Bulgariasta ja johto Puolasta jne - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ajattelet työväenluokkaisesti etkä globalisaation mukaisesti modernisti
toisen tappio on toisen voitto mutta
nyt se pitää hakea, ja Suomella ei ole mahdollisuuksia
Ukrainassa
kun täällä ei valjastettu Halla-ahon ja Puiston avulla mitään
ei se vieläkään myöhäistä ole mutta mitään ylipalkattuja rakentajia
ei Ukrainaan Suomesta lähetetä vaan Romaniasta Bulgariasta ja johto Puolasta jneJotain tapahtui sittenkin.
- Anonyymi
Ryssä sen maksaa ja kalliisti.
- Anonyymi
No siis Fortum ja Nokian Renkaat tekivät virheen uskomalla poliitikkoja että ne pystyvät
nuolemaan putininpreseen - tosin en uskonut että putin on näin hullu
Nokia voi tulla Ukrainaan jälleenrakennukseen puolustusverkkoa rakentamaan
se on luotettava ei-amerikkalainen pienen ystävämaan yritys
- Anonyymi
Voidaan lähettää ne afrikkalaiset rakennusinsinöörit sinne sovittamaan.
- Anonyymi
"Venäjä on tuhonnut laajalti Ukrainan kriittistä infraa, sähköverkkoja, asuintaloja, teollisuutta, teitä, rautateitä, satamia, kouluja, sairaaloita ja niin edelleen.
Niiden korjaamiseen tarvitaan valtavat määrät rakennusmateriaaleja ja osaavaa työvoimaa. Näistä tulee todennäköisesti pulaa Suomessa ja muualla Euroopassa, mikä puolestaan nostaa hintoja."
Onko jo selviö, että vain EU hoitaa jälleenrakennuksen ?
Sen ulkopuoleltakin ehkä "jotkut tahot" havittelee markkinoille/saaliinjaolle.
Ukraina tietysti päättää.- Anonyymi
Venäjä saadaan maksumieheksi vain, kun Putin esikuntineen on tuomittu ja hirtetty
- Anonyymi
Sota loppuu joskus.....ja sitten alkaa suurin jälleen rakentaminen jälkeen toisen maailmansodan.
Tosin, suomi ei siitä hyödy yhtään mitään.
Ministeri Ville ''Tampio'' Tavio junaili asiat.
https://yle.fi/a/74-20112877/64-3-245468 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sota loppuu joskus.....ja sitten alkaa suurin jälleen rakentaminen jälkeen toisen maailmansodan.
Tosin, suomi ei siitä hyödy yhtään mitään.
Ministeri Ville ''Tampio'' Tavio junaili asiat.
https://yle.fi/a/74-20112877/64-3-245468J*****ta tuotakin hävettävää juttua.
Orpon hallitus on hajallaan kuin varpusparvi. Tuskin Tampion päätös
vaikuttaa siihen voiko Suomi osallistua jälleenrakentamiseen, mutta itse päätös
on häpeällinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä saadaan maksumieheksi vain, kun Putin esikuntineen on tuomittu ja hirtetty
Jos Venäjän jäädytetyillä rahoilla jälleenrakennusta päätetään tehdä sota ei lopu
koskaan niin kauan kuin Putin on elossa.
Ukrainan kansanmurha on hirveä tragedia.
- Anonyymi
Venäjä on jo aloittanut sen jälleenrakentamisen, siellä nousee uusia kerrostaloja miehitetyllä alueella. Miksi ns. länsi ottaisi murheekseen joka tapauksessa Venäjälle päätyvän Ukrainan remontoinnin..?
- Anonyymi
Ryssä vastuuseen!
- Anonyymi
Lisää pakotteita oligarkeille ja eliitille.
- Anonyymi
Länsimaiden pankeissa olevat venäläiset rahat käyttöön,se on tärkeää.
- Anonyymi
Sota vaan jatkuu, ei hyvä.
- Anonyymi
Eiköhän se ole syytä jättää Venäjän huoleksi jälleenrakentaminen ja muutamia uusia kerrostalojahan on jo pykätty vallattuihin kaupunkein.
Todennäköisesti asiaan liittyy myös laaja väestönvaihto perivenäläiseen malliin. Ainakin lapsia miehitetyiltä alueilta on jo tiettävästi kuljetettu syvemmälle Venäjälle oikeiksi ryssiksi kasvatettavaksi.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512