Toivalassa kaivetaan taas valokoitua

Viime kesänä repelöitiin pihat ja kadut auki valokuidulle. Nyt taas toinen firma kaivaa samaa ojaa laskeakseen toista valokuitua, jälleen pihateit ja kadut repeloiden.

Hölmöläiset kantaa valoa säkissä. Typeryksillä ei näytä yhteistyö pelaavan laisinkaan.
10615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitä sitten. Ei ole väliä täällä meillä vaikka tiet ois peltoja. Osta sinäkin k...ä maasturi.

Äänestä

Viikko sen jälkeen kun asfalttifirma on vetänyt uuden tasaisen asfaltin tielle, sähköyhtiö kaivaa tien auki kaapelihommaa varten. Avanto peitetään huonosti jättämällä sen reunoihin korkeat terävät reunat ja ylityskohta ihan perunapelto -pinnalla.
Sitten vesilaitos kaivaa tien jälleen auki. tekee temppunsa ja peittelee kaivannon huonosti.
Vielä seuraavaksi kaukolämpölaitos repii tien jälleen auki, tekemänsä kaivanto peitellään jälleen huonosti.
Kukaan ei tule tekemään uutta tasaista asfalttia tielle ainakaan 5 - 10 vuoteen.

Äänestä
  • Näin Pöljällä.

    Äänestä

Mikkelin malliin toimitaan myös täällä Siilinjärvellä. Kaivetaan....peitetään.....kaivetaan...peitetään.....jne.
https://yle.fi/a/74-20099983

Äänestä
  • Unohdit tärkeimmän sanan pois, kaivetaan... peitetään HUONOSTI... kaivetaan... peitetään HUONOSTI, jne.

    Äänestä

Sama täällä Leppäkaarteessa. Katsotaa kuka repii auki vuoden päästä. Ajatellaan näin: onhan sillä työllistävä vaikutus.

Äänestä

Yksi kantaa lautaa pisteestä A pisteeseen B.
Toinen kaveri kantaa samat laudat pisteestä B pisteeseen A. Onhan silläkin työllistävä vaikutus...

Äänestä
  • Oliko tuo alihankkija pöljän kuitu. Näin hamulassa toimittiin.

    Äänestä

Lucas kaivoi pimeäkuitua, koska Lucas on pimeyden ruhtinas sähköasioissa...

Äänestä
  • Vuan kaivaa ja muualla sitä asennetaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Viime kesänä repelöitiin pihat ja kadut auki valokuidulle. Nyt taas toinen firma kaivaa samaa ojaa laskeakseen toista valokuitua, jälleen pihateit ja kadut repeloiden.

Hölmöläiset kantaa valoa säkissä. Typeryksillä ei näytä yhteistyö pelaavan laisinkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu