Pitääkö piha haravoida syksyllä ?

Anonyymi-ap

Tykkään haravoimisesta. Tulee olluksi ulkona ja saa kevyttä liikuntaa.
mutta liikaa haravoimista ei suositella.

Jos lehdet muodostavat paksun yhtenäisen kannen nurmen päälle, niitä kannattaa vähentää. Pihaa ei kuitenkaan tarvitse raapia täysin paljaaksi lehdistä, sillä jos ruohikolta kerää kaikki pudonneet lehdet pois, orgaanisen aineksen määrä vähenee maaperässä ja maaperä köyhtyy.

– Ei luonnossakaan kukaan haravoi, muistutti biologi ja luonnonmukaisen puutarhanhoidon asiantuntija Leena Luoto Iltalehdessä aiemmin.

Lehdet voi ajella ruohonleikkurilla silpuksi, jolloin lehtimassasta tulee ilmavampi ja se maatuu nopeammin. Pudonneita lehtiä tai lehtisilppua voi jättää erityisesti pensaiden alle suojaamaan.

Myös satonsa jo antaneen kasvimaan päälle voi haravoida lehtiä, vinkkasi agronomi ja puutarha-alan yrittäjä Timo Taulavuori aiemmin Iltalehdelle. Näin paljas maa ei jää syksyn ja talven sateiden armoille, jolloin ravinteet pääsevät huuhtoutumaan hukkaan ja eroosiota tapahtumaan. Myös mikrobit ja muut pieneliöt käyttävät kasvimateriaalia ravintonaan ja löytävät suojaa sen alta.

Poikkeuksen tekevät muumiotaudin riivaamien hedelmäpuiden lehdet, jotka kannattaa haravoida pois. Myös muumiotautiset hedelmät kerätään. Lehdet ja hedelmät voi hävittää kompostoimalla.

https://www.iltalehti.fi/piha/a/f9fe6ef8-2c6f-4497-a3f2-0ead6dcbf86d

18

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on kesäpaikan piha täynnä vaahteraa, ne on haravoitava pois.

      • Anonyymi

        Minkälainen piha siellä on ? Pihaa ei tarvitse raapia täysin paljaaksi lehdistä, sillä jos
        kerää kaikki pudonneet lehdet pois, orgaanisen aineksen määrä vähenee maaperässä ja maaperä köyhtyy.


      • Anonyymi

        Sama juttu, vaahteranlehdet muodostavat paksun, liimamaisen pinnan, jonka alle ruoho tukahtuu. Koivunlehdet taas jätän haravoimatta, ei haittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkälainen piha siellä on ? Pihaa ei tarvitse raapia täysin paljaaksi lehdistä, sillä jos
        kerää kaikki pudonneet lehdet pois, orgaanisen aineksen määrä vähenee maaperässä ja maaperä köyhtyy.

        Pari tuhatta neliötä, runsaasti puita, isoja koivuja, isoja omenapuita muutama mänty, liikaa vaahteroita, iso kuusi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pari tuhatta neliötä, runsaasti puita, isoja koivuja, isoja omenapuita muutama mänty, liikaa vaahteroita, iso kuusi.

        ...jatkan vielä. Koko piha on nurmikolla paitsi tien kohta. Osa ajetaan leikkurilla, osa saa olla ihan luonnontilassa, ei kosketa ikinä mitenkään. Siinä kasvaa lukematon määrä erilaisia kukkia yms.


      • Anonyymi

        Tuttavaperheen jälkeläinen löysi mieleisensä kesäpaikan muutaman vuoden etsinnän jälkeen , mutta meinasi jättää vaahteroiden takia ostamatta. Ratkaisi asian poistattamalla vaahterat tontilta kantoineen päivineen. Saman kohtalon koki kaksi isoa salavaa.
        Itse olisin tehnyt saman.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuttavaperheen jälkeläinen löysi mieleisensä kesäpaikan muutaman vuoden etsinnän jälkeen , mutta meinasi jättää vaahteroiden takia ostamatta. Ratkaisi asian poistattamalla vaahterat tontilta kantoineen päivineen. Saman kohtalon koki kaksi isoa salavaa.
        Itse olisin tehnyt saman.

        Samaa mieltä. Meillä oli piha kuin viidakko, kun menimme sinne ensimmäistä kertaa. Nyt on ainakin puolet vaahteroista häipyneet ja loputkin joutaisi. Kasvavat liian nopeasti ja liian isoiksi. Iso kirsikkapuu jouduttiin myös poistamaan, kun oli liian iso, ja liian lähellä taloa. Pitäisi aina ottaa huomioon, että ne pienet sievät puut kasvavat. Naapurillakin on pihallaan joku ihan valtava metsälehmus, tai joku mikä lie. Sekin on sellainen, että kun sen kaataa, miin jos ei heti hävitä sitä kantoa, niin kohta pn koko piha taimia täynnä.


    • Anonyymi

      alotukseen :

      ei teitenkään p i d ä ,,,,,,,,,,,,,

      vaan voihan omaksi ilokseen pihan haravoida,

      moni niin tekeeki,

      samalla saa raitista ilmaa
      ja siistin näkösen pihan !

      • Anonyymi

        Voi toki, mutta kannattaa jättää myös lehtiä peitoksi eli ei "nuolla" puhtaaksi. Onhan se tietty siistin näköinen, mutta kun se nurtsi saa ravintoa niistä lehdistä. Onhan noita nähty, syksyllä kalutaan putipuhtaaksi ja keväällä paikataan uudella nurmikolla tai siemenillä.


    • Anonyymi

      Ekopiha.

      Periaatteessa pidän pihan luonnontilassa. Joskus trimmeröin, mutta annan kukkien kukkia.

      Paitsi tälle kesälle vedin pihan glyfosaatilla ruskeeks ja sitten kylvin apilalle. Syy, nokkonen, joka oli hiljakseen vallannut pihan kokonaan.

      Näin siis tsadissa. Pöndellä myös ekopiha, mutta siellä pitää aina joskus heilua raivaussahan kans.

      Ekopihaan pari syytä. Kun pitää olla lintuja, pitää olla hyönteisiä ja siks pitää olla kukkia. Sekä tsadissa, että pöndellä ei juuri luonnonniittyjä ole. Näkyy suoraan myös lintujen määrässä. Mä pidän linnuista ja kukista.

      Toisekseen, ekopiha sopii hienosti näin laiskalle miehelle.

      Teikäläisenä haravoisin vasta keväällä. Lehdet tosiaan suojaavat nurtsia ja se myös saa niistä maahan ravinteita. Syksyllä haravoiminen pikemminkin kehno idea.

      =DW=

    • Aloituksessa esittäytyy minunkin haravointistrategiani : lehtien hyödyntäminen puutarhan hyvinvoinnille. Haravan varteen tarttuminen on kuitenkin jossain määrin tarpeellista ja ihan mukavaa hartiajumppaa kauniina syyspäivänä tai kevätauringossa. Nahkamaiset vaahteranlehdet tiiviinä lauttoina tukahduttavat helposti nurmikon, ilmavuus estää myös kasvitauteja, siksi poistan niitä tai ainakin koetan leikkurilla silputa. Tarvitseehan lehti-ruoho-kasvijätekompostinikin täytettä.

      Sisääntulopihalla on paljon kiveystä, siitä lehdet poistan parhaiten harjalla. Pidän myös sen viereiset nurmialueet puhtaina lehdistä, etteivät ne koko ajan lentele kivetyille poluille ja tulotielle, jossa ne aiheuttavat liukastumisriskin.
      Lehtisilppua tai hennompia lehtiä seka pilkottuja perennojen varsia lisään myös perennapenkkeihin ravinteeksi ja kylmän suojaksi, päälle ripottelen multaa, niin pysyvät paikallaan ja maatuvat nopeammin.

      Syksyn lehtikasat saavat aikaa halun pomppia niissä tai ainakin kahistutella niitä jaloissaan. Siinä on samaa riemua kuin vesilätäköissä roiskutellessa. Täällä hautausmaan ja puistojen haravoijat vievät heti kasat pois, ilmeisesti jonnekin maatumaan. Saisivat ainakin upean värikkäät vaahteroiden lehdet olla pitempään haravoimatta kuin maaruskana. Haapaa ja pihlajaa kasvavien metsien maapohja peittyy keltaan ja punaiseen.

    • Anonyymi

      Ei nurmikko mitään lehtisilppua tarvitse, mutta se on helpoin tapa joskus ajaa ruohonleikkurilla silpuksi. Kyllä nurmikon ajaminen koko kesäkauden antaa riittävästi ainesta nurmikolle, ellei kerää nurmijätettä pois leikatessa.

      • Anonyymi

        Nurmikkoa neuvotaan välillä kalkitsemaan ja lannoittamaankin, kaipa tuo lehtisilppu ajaa sen lannoituksen asian.


      • Anonyymi

        Lehtisilppu maatuu ja ravitsee maata, jossa nurmi kasvaa. Siksi se kehotetaan jättämään haravoimatta. Nurmijäte taas on suurimmaksi osaksi kerättävä pois, ettei se tule sisälle saakka.


    • Anonyymi

      Itsepäisimmille ei mene tieto tajuntaan. Lehdistä multa saa ravintoa.
      Nokkosiakin kannattaa säästää. Ne kutsuvat nokkosperhosia.
      Perhoset ja pörriäiset on tärkeitä ekosysteemille ja perhoset niin
      kauniita katsella.

    • Anonyymi

      Aloituksen linkissä on kaikki hyödyllinen. Se on asiantntijan kirjoittama.
      Kannattaisi se lukea ennenkuin rupeaa väittämään mitään.

    • Anonyymi

      Vaahteran lehdet vaarallisia.

      Menee luistinradaksi kulkupaikat syksyisin. Ne kyllä joutaa haravoimaan. Noin muuten mieltä, ei lehdet nurtsilla ole kuin hyödyksi. Yoki isot lehdet ois hyvä silputa leikkurilla.

      =DW=

    • Anonyymi

      Meillä on huoltoyhtiö ,joka silppuaa lehdet kyllä pieniksi,mutten tykkää siitä koko talven näkyvästä ruskeasta nurmikosta. Tänne kun ei tule lunta kun joskus tammikuussa.
      Aina kun tuuli tuo lehtiä, nappaan ne ja vien pois. Kiva pieni iltaliikunta se vain on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      25
      4847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4635
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      58
      4386
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3412
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      77
      3360
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      42
      3107
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2784
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2625
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      27
      2500
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      86
      2492
    Aihe