Hillitön määrä verkkoon kytkettyjä laitteita autoista jääkaappeihin tai lämmitysjärjestelmiin kerää koko ajan kaikenlaista käyttäjälleen näkymätöntä tietoa. Nyt siitä tehdään käyttäjälle näkyvää Euroopan unionin perjantaina voimaan astuneen datasäädöksen myötä.
Enemmän asiasta Iltasanomien etusivulla!
Oletko sinä tiennyt tätä
9
241
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka laittaa nettiin jääkaapin ja mikron?
Eihän niihin, eikä niistä saa mitään ulos netillä, pitää avata ovi, tai luukku.
Kotonai ei ole yhtään laitetta netissä, on vain tietokone ja puhelin, joilla nettii pääsee,.
Puhelin on vanha puhelimen käyttöön jolla soitetaan. - Anonyymi
EU- määrää mitä ne saa tallettaa Sinun tiedoista.
Ennen et päässyt niitä näkemään, nyt Eu määrää että saat itsekin ne tietää.
Käytä oikeuttas - Anonyymi
"Jokaisella" on taskussaan älykännykkä, jonka kautta vakoillaan kaikkia, jotka eivät ole kaikkia vakoilukanavia onnistuneet sulkemaan. Kuuntelevat ja katselevat ja seuraavat missä liikut, missä kaupoissa, mitä ostelet, mitä harrastat, keitä on kavereina, ajatko autoa, mikä merkki, harrastatko kävelylenkkejä, mitkä lenkkarit jalassa. mikä on mielimusiikkia, minkälaista seksiä harrastat, käytätkö mitä laitteteita.
Kaikkea seurataan, ihan kaikkea. Uskokaa pois.- Anonyymi
Onneksi en kuulu "jokaisella"-ryhmään kun en käytä älyluuria. Älytelevisiotakaan ei ole, ihan vain älytön televisio kaapelista. Nettini tulee omaa kaapelipiuhaansa eikä ole reititintä.
Toki seuraajat näkevät minun kulkuni eri alueilla tuolla ulkona tukiasemista seuraamalla, ja kaupungin lukemattomista valvontakameroista.
Olen tylsä ja merkityksetön datan kerääjille. - Anonyymi
Minkä kaupan kassalla näytät asiakkuutesi, ostoksesi pienintä hiivapalaa myöten on sen ketjun tiedoissa. Saat mainoksia ja markkinointia.
Sähköpostiini ei tule yhdenkään yrityksen mainoksia.
En anna yrityksille sähköpostitietoja, koska he eivät tarvitse niitä muuhun , kuin markkinointiin.
Ei ole äly autoa, eikä äly muitakaan laitteita.
Puhelin on soittamiseen, ei mainos, eikä kauppaketjujen asiakkuutta todistava kapula taskussani, kun sellaisia en harrasta.
Ostan sillä hinnalla ruokani ja wc paperini kun kauppa myy, en kerro puhelinnumeroa kaupan kassalle, enkä näytä sitä saadakseni pisteitä ja palkintoja.!
Olen vapaa markkinoinnin kahleista. - Anonyymi
Näköjään seurataan. Ostin nettikaupasta aikuisten hieromalaitteen, niin samana päivänä, kun tilaus lähti, tuli toisesta saman alan liikkeestä vastaavan laitteen mainos facebookkiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä kaupan kassalla näytät asiakkuutesi, ostoksesi pienintä hiivapalaa myöten on sen ketjun tiedoissa. Saat mainoksia ja markkinointia.
Sähköpostiini ei tule yhdenkään yrityksen mainoksia.
En anna yrityksille sähköpostitietoja, koska he eivät tarvitse niitä muuhun , kuin markkinointiin.
Ei ole äly autoa, eikä äly muitakaan laitteita.
Puhelin on soittamiseen, ei mainos, eikä kauppaketjujen asiakkuutta todistava kapula taskussani, kun sellaisia en harrasta.
Ostan sillä hinnalla ruokani ja wc paperini kun kauppa myy, en kerro puhelinnumeroa kaupan kassalle, enkä näytä sitä saadakseni pisteitä ja palkintoja.!
Olen vapaa markkinoinnin kahleista.Minulle ei tule kauppojen mainoksia.
Googlellekkaan en ole antanut oikeutta käyttää sijaintiani.
Karttoja kun en kulkeissani tarvitse, ei googlekaan tarvitse tietoa siitä missä kuleksin.
- Anonyymi
Tulee kuukausittain yhteenveto liikkeistäni. Missä olen ajanut autoa, missä kaupoissa käynyt, missä mennyt kävelemällä, olenko käyttänyt puhelinta ajaessani, miten kauan vieraillut milläkin sivulla. Jos käyn ostamassa sukat ja maksanut kortilla, on fb-sivuilla heti sukkamainoksia, jos keskustelemme vaimon kanssa polttavasta wc-pöntöstä, on kohta mainoksia sellaisesta. Kerrankin kehuin yhtä automerkkiä liikenteessä, niin oli kyseisen auton mainos fb-sivulla. Tässä kohtaa miettii aina, että nämä ovat aina ilmaisia palveluja meille kuluttajille. Emme maksa googlelle suoraan mitään mistään.
- Anonyymi
Laitappa laitteeltasi puhesovellus pois päältä.
Puhehaulla ja koko puhesovelluksella ei laitteellani ole mitään oikeutta.
Ne ovat pois käytöstä.
Seurannatta olen ainakin toistaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam20313388Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu546710Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1686363K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon934671Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674602Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos694273Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214161Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754092Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983862- 933640