Kävin katsomassa metsätyöhenkilö Motalaa

Anonyymi-ap

Onkohan täällä muita Thaimaassa asuneita tai matkanneita, jotka ovat tavanneet Motalan, olisi mukavaa kuulla kokemuksistaan.

Motala on thaimaalainen aasiannorsu, joka menetti osan vasemmasta etujalastaan ​​maamiinan törmäyksessä vuonna 1999 työskennellessään metsätyöleirillä lähellä Thaimaan ja Burman rajaa. Hän vaelsi Lampangissa sijaitsevaan Asian Elephant Friends -sairaalaan, jossa hänelle asennettiin maailman toinen norsun tekojalka.

Motalan tarina lisäsi tietoisuutta maamiinojen vaaroista ja inspiroi lahjoittamaan rahaa hänen hoitoonsa. Osallistuin omalta osaltani hoitojensa kustannuksiin.

Motala astui maamiinan päälle vuonna 1999 työskennellessään.
Miinan räjähdys aiheutti vakavan vamman hänen vasempaan etujalkaansa.
Hän käveli kolme päivää päästäkseen Thaimaan sairaalaan.

FAE Elephant Hospitalissa kirurgit korjasivat hänen loukkaantunutta jalkaansa.
Motalalle asennettiin sitten proteesi, joka oli uraauurtava innovaatio tuolloin.
Hän on joutunut saamaan useita proteeseja vuosien varrella kasvunsa ja painonmuutostensa vuoksi.

Hänen käyttämänsä proteesi on suunniteltu auttamaan häntä kävelemään ja tasapainottamaan, vähentämään kipua ja ehkäisemään makuuhaavoja.

Hänen tarinansa, joka on tallennettu dokumentteihin ja uutisraportteihin, sai kansainvälistä huomiota.
Se valotti työelefanttien vaarallisia olosuhteita ja vuosikymmeniä kestäneiden konfliktien aiheuttamien maamiinojen pitkäaikaisia ​​vaikutuksia.
Julkiset lahjoitukset Thaimaasta ja ulkomailta auttoivat rahoittamaan hänen pitkäaikaishoitoaan ja tekojäsentensä kehittämistä.

Motola asuu edelleen Lampangin norsusairaalassa Aasian Elefanttien Ystävien (Friends of Asian Elephants) hoidossa. Se saa säännöllistä fysioterapiaa, ja sairaalan sosiaalisen median kanavilla julkaistaan ajoittain päivityksiä sen elinvoimaisesta kuntoutuksesta ja hyvinvoinnista.

6

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Motala täräytti kärsällää aloittaja ja hän sai elinikäisen aivovamman. Siitä johtuu nämä älyttömät aloitukset.

      • Anonyymi

        Tarkoititko täräytti kärsällään ALOITTAJAA?


      • Anonyymi

        Luulenpa että olet itse tärähtänyt ja Puppe on liian monta kertaa täräyttänyt kärsänsä hanuriisi ja tästä johtuu oireilusi täällä, kun et enää saa Pupeltakaan, voi hyvänen aika sentään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoititko täräytti kärsällään ALOITTAJAA?

        Kyllä


      • Anonyymi

        Numba.
        Tuo henkilö on erittäin pahasti tärähtänyt käytösskaalansa ja sanailunsa ollen molemmista fiksuuden äärilaidoista, missä mielentilassa kulloinkin on.
        Ihan oikeasti Numba, olet tekemisisssä erittäin vaarallisen henkilön kanssa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7282
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      52
      5114
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4411
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe