Ihmettelen, että miksi tämä heimo joka karjalaisena itseään pitää ( oikeasti savolaisia) eivät jo historian ammoisina aikoina eristäneet niitä heimon jäseniä jotka juoruaa, kieroilee ja toimii sopimattomasti? Menneinä aikoina heidät olisi helposti saatu käskytettyä muualle.
Nyt on tilanne se että ne moraalisemmat ja empaattisemmat heimon jäsenet joutuu yleensä lähtemään maakunnasta pois.
Nyt on tilanne se että ne moraalisemmat ja empaattisemmat heimon jäsenet joutuu yleensä lähtemään maakunnasta pois.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Miksi sinä et saa koskaan kikulia?
Löytyiskö syy peilistä?
Saanko minäkin kikulia 🙋♂️
Korruptio tai käytöshäiriöt kun päästetään liian pahaksi, on vaikea alkaa enää korjaamaan tilannetta. Nyt maakuntaa määrää kierous ja epärehellisyys.
Harmittaahan se ilman kikkeliä olla. Ei kun torttu homeessa pitää kulkea ja kiukuta ihmisille puutettaan.
Kenties sinun arvomaailmaasi sopii juoruilu ja muu pahuus. Minun arvomaailmaan se ei sovi.
Kikuli sopisi, mutta kun et saa...🤣😂
Minulla ei ole homoja vastaan mitään mutta toivon silti että kääntyvät heteroisi. Ja prideä ei pitäisi olla olemasskaan. Ylpeys on huono asia.
koska tyhmän rehellisinä joutuisi hölmölästarinoiden sankareiksi
Rehellisyys ei ole tyhmää. Siitä ei tee tyhmää edes se että tässä ajassa rehellisyydellä voi saada eri asiossa joskus takkiinsa. On parempi ottaa takkiin kuin myydä sieluaan saatanalle.
tyhmän rehellinen tarkoittaa hölmöläistä, joka ymmärtää kaiken kirjaimellisesti ja siksi syyttää muita kieroiksi
Sen kansa kaikki kärsinyt ja lahnan päitä järsinyt tää armas kotimaa Lieksa 🤫
Eihän niitä eristetty, jos olisi eristetty ja lähetetty hesaan, niin siellä olisi häiriintyneitä vielä enempi, kun hesalaiset on kaikki häiriintyneitä.
Suomessa on paljon muitain paikkoja kuin Hesa. Karjalassa kaikkea verrataan usein Hesaan. Miksihän. On Hesalaisilla ainakin itsetunto kunnossa, se tunnustus pitää antaa. Itse en Hesassa asuisi. Mutta maassa on paljon muitakin paikkoja. Esim Turussa ei ole selkäänpuukottaminen tapakulttuuria ja ihmisillä on useimmilla oma elämä, ei tarvi juoruta ja kytätä muita.
Ja paskanmarjat, joka paikassa juorutaan, turhaa kötistä muuta.
Kaikkialla on juoruilijoita mutta karjalassa erikoista on se, että se on täällä niin hirivittävän voimallista että jopa viranomaiset ja muut jotka toimii luottamuksellisissa tehtävissä joissa on ehdoton vaitiolo, juoruavat ihmisten asiota härskisti eteenpäin.
Kuten kateuttakin on muualla mutta Karjalassa sekin kuten juoruilu on kymmeniä kertoja suurempaa kuin esimerkiksi Turussa tai muualla maassa. Täällä jopa tuhotaan elämiä kateuden takia.
Lisäksi täällä käyttävät aikaansa muiden kyttäämiseen ja seurailuun joka on aivan pimeää hommaa.
Pohjois-Karjalassa on 161 324 asukasta. Jokaisen mielenlaadunko olet tutkinut? Ymmärrätkö yhtään, miten totaalisen häiriintyneitä viestisi ovat?
Minä en ole väittänyt että he kaikki on kieroja tai juoruilevia yms kateellisia.
Väitän kuten totta on, että tässä maakunnassa yleinen mentaliteetti on juoruileva ja pahansuopa ja kade. Tämä kansa täällä idässä tunnnetaan kateellisena kansana.
Kun omakohtainenkin kokemus pian 10 ajalta tukee tuota ja kun edelleen olen haastatellut paikallisia ja kuullut niin monta kertomusta ja myös muualta tulleiden kokemuksia, niin voi rehellisesti sanoa, että Pohjois-karjalainen tyypillinen mentaliteetti on pahansuopa ja kateellinen. Juorutaan ja ollaan vahingoniloisia
Se että joukossa on pieni määrä erilaisia ja parempia paikallisia ihmisiä, on se pieni hyvä asia täällä. Ilman heitä tämä maakunta romahtaisi vielä lisää. Toivottavasti mahdollisiman moni heräisi ja lopettaisi kieroudet ja alkaisi empaattisesi ja tuntisi myös myötäiloa muiden puolesta.
Tuolla vajaaälyisellä on ihme pakkomielle syytellä ja keksiä omiaan.
M*lkun puutteessa vaikeroi...