Julkaistu 22.05.2019 07:48
MTV UUTISET – STT
Oulun moskeijalla ja sen imaamilla Abdul Mannanilla on tiiviit yhteydet Saudi-Arabiaan, kertoo Ilta-Sanomat. Lehden selvityksen mukaan Oulun keskustan moskeijan omistaa Pohjoismaiden säätiö, jolle Pohjois-Suomen islamilainen yhdyskunta maksaa vuokraa 1 500 euroa kuukaudessa.
Rekisteriotteen mukaan Pohjoismaiden säätiön hallituksen puheenjohtaja on helsinkiläinen Aladin Maher, joka on ollut yksi Helsingin suurmoskeijahankkeen puuhamiehistä.
Pohjoismaiden säätiö on merkitty säätiörekisteriin vuonna 2006. Sen tarkoituksena on islaminuskon edistäminen eri tavoin. Oulun moskeijan toimitilan lisäksi Pohjoismaiden säätiö omistaa Helsingin Malmilla tilan.
Lue myös: Oulun muslimiyhteisö asetti vartijat turvaamaan rukoushetkiä moskeijassa törkeän hyväksikäyttötapauksen jälkeen: ”Tuntuu, että emme ole turvassa täällä”
Mannanin mukaan Pohjoismaiden säätiön varat tulevat saudiarabialaisilta lahjoittajilta.
Imaami: Saudirahoitus ei vaikuta opetukseen
Mannan on lisäksi Pohjois-Suomen islamilaisen yhdyskunnan (PSIY) puheenjohtaja. PSIY:n toimintakertomusten mukaan PSIY on vuosien ajan suunnitellut uuden moskeijan ja kulttuurikeskuksen rakentamista Ouluun, lehti kertoo. Ilta-Sanomien mukaan vuoden 2012 toimintakertomuksessa mainitaan, että Saudi-Arabian suurlähettiläs lupasi Mannanille yrittävänsä hankkia vähintään puolen miljoonan euron rahoituksen.
Seuraavina vuosina Saudi-Arabian suurlähetystö lahjoitti Oulun moskeijalle muun muassa uskonnollista kirjallisuutta ja mattoja.
Mannanin mukaan Oulun moskeijahanke on tällä hetkellä jäissä ja Saudi-Arabiasta tuleva rahoitus ei vaikuta millään tavalla nykyisen moskeijan opetukseen.
Lisää aiheesta:
Pohjoismaiden säätiön hallituksen puheenjohtaja on helsinkiläinen Aladin Maher
2
101
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää aiheesta:
Suomen Muslimifoorumi: Islam on osa suomalaista yhteiskuntaa – näin se ottaa kantaa "päiväkotiin" rakennettuun luvattomaan moskeijaan ja muihin yhteisön epäkohtiin
Kohutun islamilaisen säätiön johtaja: Sharia-laki sopii "mainiosti" Suomeen
IS: Sisäministeri Rantanen pohtii lakimuutosta, joka estäisi "radikaalia islamia ja sharia-lakia" edistävän rahoituksen ulkomailta – taustalla uutinen "päiväkodissa" toimivasta moskeijasta
Suurmoskeijahanke sai takapakkia – lautakunta torppasi yksimielisesti tonttivarauksen
Muslimijärjestöt jättivät tonttihakemuksen Helsingin kaupungille
LM: Suurmoskeijan rahoitus epäilyttää tutkijaa – Moskeijasäätiö vastaa: "Tässä on sekoitettu puurot ja vellit" - Anonyymi
Iran tulee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2121994Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m841741Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961701- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202