taloyhtiön yhtiökokous määritteli ja antoi valtuudet taloyhtiön hallitukselle suunnitella taloyhtiöön keskikokoinen remontti.
Juttu lähti rivakasti ilmeisesti innokkaan isännöitsijän toimesta liikkeelle. Alkujaan noin 300000 arvioitu remontti paisui yli miljoonaksi rahoitus korkoineen.
Yhtiökokous ei hyväksynyt sitä ja huomautti projektin alkuperäisestä laajuudesta.
Hallitus pohti asiaa ja sai aikaan uuden ylilaajan suunnitelman.
Hallitus ei pyynnöistä huolimatta suostu esittämään hankesuunnitelma.
Erikoista tässä on vielä se ettei hallitus suostu arvioimaan projektin rahoituslaskelmas korkoineen.
Siis monien laskelmien ja kokousten jälkeen hallitus pohtii palaisiko yhtiökokouksen vaatimukseen.
Ikävää tässä on se, että taloyhtiön osakkaiden rahaa palaa.
Kysymys, onko taloyhtiön jäsenillä mitään suojaa.
taloyhtiön hallitus ja isännöinti
4
207
Vastaukset
- Anonyymi
Hallituksen pitää toimia yhtiökokouksen päätösten mukaan. Jos näin ei tapahdu on kutsuttava koolle ylimääräinen kokous jossa päätetään uuden hallituksen valinta. Kokous voidaan kutsua koolle jos yli 10% osakkeista on sen takana. Pitää tehdä esitys jossa on lueteltu ehdottajat.
- Anonyymi
Kuulostaa amatöörien hallitus/isännöitsijän puuhastelulta vailla vastuuta saati osaamista?!
Kaikkien suunnitelmien aina rahoitusta myöten pitää esittää kaikille osakkaille jo ennen "urakkaa".
Yhtikökokous ei voi antaa "tili ja vastuuvapautta" hankkeesta millään verukkeilla, muistakaa se.
Hallitus voi maksaa ja vastata kaikesta.
Lakimiestähän tuossa tarvitaan! - Anonyymi
Jotain amatöörimäisyyttä, mutta missä?
Remontin suunnitteluun siis oli lupa. Ei tekemiseen. MIkä ongelma?
Mutta mistä tuli tuo 300 000€ arvio? Oliko se isännöitsijän hatusta heitetty arvio?
Ja miksi arvio muuttui miljoonaksi? Alkuperäinen arvio heikolla ammattitaidolla annettu vai selvityksessä projektin laajuus kasvoi kun selvityksessä havaittiin asioita, jotka eivät olleet "hinnat alkaen" arviota tehdessä tiedossa?
No onko sekään mikään ongelma, sehän on vain suunnitelma. Suunnitelma ei etene jos yhtiökokous ei anna sille vihreää valoa. Tai voidaanhan se päästää tarjouspyyntövaiheeseenkin asti ja sitten yhtiökokous voi vetää töpselin seinästä.
Ei tuollainen miljoonahanke mihinkään etene, elleivät omistajat sitä enemmistönä hyväksy. Vähemmistön ruikutus on kaikissa arvokkaissa hankkeissa normaali ilmiö, mutta harvemmin se perustuu oikeaan salaliittoon ja taloyhtiön etujen vastaiseen vehkeilyyn,- Anonyymi
Niin, ei kai rahoituslaskelmakaan voi olla valmis, jos arviohaarukka on 300 000€ - 1 000 000€, tarjouspyyntöjen vertailun ja mahdollisten lisätöiden riskilisän arvioinnin jälkeen nuo lukemat tietysti pitää esittää. 1 000 000€ remonttiin haetaan varmaankin lupaa enintään 1 200 000€ lainan nostoa varten ja laskelma on sitten sille maksimilainalle, joka toivottavasti alittuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713909- 1013505
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah793343Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1241608
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361516Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191124Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026