Meneekö kuolleen perintö ulosottoon

Anonyymi-ap

Paiskunnalla ei ole avioehtoa. Jos ulosotossa oleva kuolee ensin, meneekö hänen osuutensa perinnöstä ulosottoon?

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis kun velkainen puoliso kuolee, tietenkin kuolinpesästä maksetaan velat pois. Jos omaisuus on isompi, kuin velat, jää perintöäkin. Ja tässä on nyt tärkeää se, että perunkirjoitus ym jutut hoidetaan aikanaan, ja tehdään ralisounnit kuten velkoja(t) toivoo.

      • Anonyymi

        Tärkeintä on jakaa kaikki kaikki sopuisasti keskenään ennen kuin uo ehtii mitään edes huomaamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tärkeintä on jakaa kaikki kaikki sopuisasti keskenään ennen kuin uo ehtii mitään edes huomaamaan.

        Kyllä velkojilla on oikeus, saada kuolleen pedältä saatavansa. Ja oletatko, etteivät vaadi uo- teitse? Eiköhän se rspsahda perillisille maksuun, jos söisivät perunkirjoitukseen velat laittaa, ja muutoinkin homman.
        Mitään perintöä ei ole, ennenkuin pesä on selvä, eli ne vastattavatkin maksettu. De milä näitten jälkeen jää, on perintöä joka jaetaan sitten kun jaetaan.


    • Anonyymi

      Tottakai menee kaikki varallisuus ensin velkoihin. Oli se ulos- otto tai perintä. Mutta puolisolle ei jää maksettavaa. Velat ei nykyään onneksi periydy. Eli kun kuolla kupsahtaa, niin kaikki velka mikä on vainajalla otetaan hänen varllisuudestaan pois. Eli jos on vaikka velkaa vielä talosta 50.000 e, ja omaisuutta on 50.000 e, niin tämä tottakai otetaan kuolinpesästä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe