Averalle hilloa

Anonyymi-ap

15

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on touhua! 🤬

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ja linkitystä

    • Anonyymi

      Siinä toinen toveri paikkasi toisen,muut ovat kuin lampaat ja äänestävät niinkuin on sovittu.
      Persut pitäneet tästä asiasta kylillä ääntä kuukausi tolkulla
      Katsotaan onko jätepersuista edes valittajiksi,taitaa olla liian vaikea tehtävä kun täytyy alkaa kirjallisiin töihin.

      • Anonyymi

        Ei ole kenestäkään valittanaan. Testot riittää uhoamiseen mutta ei todelliseen päätöksentekoon


      • Anonyymi

        Ei näistä asioista ääneen uskalla puhua edes persut


    • Anonyymi

      Tästä saagasta tulee mieleeni 80-luvulta vasemmistolainen politiikka Jyväskylässä. Kaupungilla oli oma rakennusosasto, mitä voi kutsua rakennusliikkeeksikin. Kaupunki rakensi kilpailuttamatta itse omia rakennuskohteitaan. Toki muut urakat kilpailutettiin alan urakoitsijoilla. Kaupunki teetti oikein tutkimuksenkin, kuinka kaupungille oli kannattavampaa rakentaa itse kuin teettää rakentaminen rakennusliikkeillä. Tutkijaorganisaatiota en muista, mutta tutkimuksen tulos oli, että kaupunki hyötyy siitä taloudellisesti. Eiköhän tuossakin tutkimustulos ollut sellainen, että rahalla saa, mitä tilaa. Kaupungin tulisi ehdottomasti luopua kaikista yrityksistään, myydä energiayhtiökin ja sijoittaa rahat tuottaviin osakkeisiin. Ehkä parhaiten noista sähköosakkeensa myyneistä on sijoittanut Kurikan kaupunki ja huonoiten Suolahden kaupunki.

    • Anonyymi

      Tuo ÄänekoskenEnergian myynti on hyvä.
      Yhtiö on aivan liian pieni oliko pienin energiayhtiö Suomessa.
      Siitä saisi kuitenkin hilloa jonkin verran jos ei niitä hilloja hupuloitaisi Suolahteen ja siihen pohjattomaan suohon joka kuolee ja näivettyy.
      Eikä sillä rakennettaisi uutta riitelypalatsia tyhjäntoimittajille.

      • Anonyymi

        Tottakai kannattaa myydä, ekaksi kipataan muutama miltsi lisää infraan pääsee kalakaverit saunaan kun myyvät pois kuleksimasta.


    • Anonyymi

      Avera on paikallinen isännöinti- ja kiinteistöpalveluyritys, joka hoitaa monen taloyhtiön arkea Äänekoskella mutta julkinen tuki ei voi tarkoittaa sitä, että kulut ja riskit jaetaan vain veronmaksajille ilman läpinäkyvyyttä ja vastuunkantoa. Jos kaupunki aikoo tukea tällaista toimintaa, on oikeudenmukaista, että tukitoimi tehdään siten, että jokainen kuntalainen tietää mihin rahat menevät ja että tuki on mitoitettu realistisesti ja valvotusti.

      Ehdotus: kaupunginhallituksen on määrättävä kaikille asuville ja veronalaisille kotitalouksille kertaluonteinen 150 euron hule-maksu, jonka keräys osoitetaan suoraan Avera-toiminnan tukemiseen ja jonka käyttöä valvotaan avoimesti kaupunginvaltuuston nimeämällä toimikunnalla.Miksi tämä on oikea ratkaisu? Koska kertaluonteinen, kohtuullinen 150 euron maksu jakaa vastuun laajalle joukolle kukaan ei kanna kohtuutonta riskiä yksin mutta se myös legitimoi tuen: raha menee tiedetylle paikalle ja sen käyttö on vaatimustemme alaista. Parempi tämä kuin salaiset lainajärjestelyt tai epämääräiset "kaverivetoiset" ratkaisut, jotka jättävät kuntalaiset paitsioon. Äänekoski ansaitsee päättäjiä, jotka tekevät vastuullisia, läpinäkyviä päätöksiä ei piilovelkakirjoja ja kaverisopimuksia. Vaaditaan yhteistä, reilua ja selkeää ratkaisua: 150 euron hule-maksu Avera-tuen rahoittamiseksi ehdollisena, avoimena ja valvottuna.

      • Anonyymi

        Kannatan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatan.

        Ja kannatan siksi, että veroluontoinen maksu ei perustu mihinkään keinotekoiseen tulonsiirtoon. Siitä ei pääse edes sdpläiset, kommarit eikä kepuloijat eroon. Kaikille joka *itun pummille narrille herralle 150e lasku.


    • Anonyymi

      Ei tuota maksua voi määrätä haja-asutusalueella asuville koska päätös olisi laitoin.
      Puupäitten ehdotus ,lieneekö tämä jokun persun älyn väläys?

      • Anonyymi

        Paremminkin jonkun ko firman työntekijän älynväläys kun totuttu siihen että kuntalaiset maksavat tyhjästä tuhlaamisen.


    • Anonyymi

      K U S I P I L L U J A täynnä koko kaupunginlato

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46062
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      54
      11518
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      248
      11119
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      55
      9925
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      302
      6818
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3877
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      10
      3393
    Aihe