On kyllä pakko nostaa esiin kysymyksiä Siperian Hummeri Oy:n toiminnasta. Yritys mainostaa tarjoavansa "klassikkoautoja" vuokralle, mutta koko homma vaikuttaa enemmän nostalgiselta autotalliprojektilta kuin oikealta vuokraamolta.
Nettisivut puuttuvat, hinnastoa ei löydy mistään, eikä yhdestäkään kanavasta saa selvää, mitä autoja on oikeasti saatavilla juuri nyt. Viittauksia löytyy lähinnä Saabeihin, Ladoihin ja yhteen vanhaan Mersuun, mutta ilman kuvia, vuosimalleja, huoltohistoriaa tai mitään konkreettista infoa.
Ja vaikka Lada-fanit varmasti ilahtuvat 1300s- tai Samara-maininnoista, niin herää kysymys: onko tämä autovuokraamo vai retrohenkinen inside-vitsi? Jos valikoima rajoittuu lähinnä 80- ja 90-luvun neukkuklassikoihin, miksei sitä sanota suoraan? Ja jos ei, niin missä muu kalusto on?
Lisäksi yrityksen taloustiedot kertovat jotain oleellista: liikevaihto on ollut alle 60 000 €/vuosi ja omavaraisuusaste -61 %. Miten tällaisella pohjalla pyöritetään vastuullista ja asiakaslähtöistä vuokraustoimintaa, jossa pitäisi kuitenkin vastata vakuutuksista, liikenneturvallisuudesta ja asiakaskokemuksesta?
Koko brändi nojaa enemmän ironiseen nostalgiaan kuin oikeaan asiakaspalveluun. Jos kyseessä on harrasteautoilijoiden elämysprojekti, niin fine, mutta silloin sen pitäisi näkyä myös viestinnässä. Nyt kuluttajalle jää lähinnä sekava kuva ja tunne siitä, ettei tiedä, mitä on oikeasti ostamassa.
Siperian Hummeri Oy kokemuksia
Anonyymi-ap
1
122
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2244576Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453308Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142238Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa211889Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51208- 741043
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat261035Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691035- 77966
- 54926