Kurikkalainen Arsi Harju juhlittuna sankarina. Onko muita palkittavia?
Perhon Kiri 80 vuotta
Anonyymi-ap
17499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ikäkausiurheilijoita varmasti löytyy usealta vuosikymmeneltä ja pesäpallopelaajia 1970-luvulta.
Halsualainen Jorma ja kurikkalainen Arsi oli palkittu urheiluseuran juhlissa.
Saiko ressu lusikan?
Aina nyt perholaislähtöisistä palkittavia löytyy. Kysymys on ainoastaan siitä että mistä palkitaan ja millä?
Reijoa ei jostain syystä palkittu taaskaan mistään hyvästä!
Kakkaa pottaan ja palkitse se. Sama asia.
Ei kiitos!
Miten olisi "valopää vailla vertaa"- palkintona bussilippu Jalmiinakodin koppiosastolle!
Nose ois hyvä.
Suomen-mestari varmasti sai arvoisansa sankarivastaanoton!
https://postimg.cc/PCt023BH
Legenda.
Samaa paskaa kuin muutkin tekotuotokset. Tuota artikkelia ei oikeasti ole koskaan julkaistu.
Perhonjokilaakso 13.10.2022, lehden voi ostaa netistä 2-eurolla, tai voit etsiä vaihtoehtoisesti kirjastosta. Kiistattomat faktat mestaruudesta ovat olemassa!
Se on sitten jonkun hähmäisen maksumuurin takana se "mestaruus". Olkoon siellä.
Jonain päivänä Mannerheiminaukion häpeällinen nimi muutetaan ja aukio uudellennimetään paikallisen tosiupseerin mukaan ja Kokkolan suuren miehen kunniaksi pystytetään patsas! https://postimg.cc/Jsv5YKn0
Valitettavasti Perhon kunnan/Kirin päättäjillä eivät kellot soineet viime vkonloppua ajatellen. Vkonlopuksi olisi voinut ohjelmaan sisällyttää myös Perhon itäisen kiertoliittymän niemeämisen Reijon ringiksi, Perhon ensimmäisen nyrkkeilyn Suomen mestarin kunniaksi. Läntinen liittymä kun jo tunnetaan toisen legendan nimellä Arsin riskinä.
Toki haasteena olisi niin aikataulullisesti kuten taloudellisesti saada rinkiin legendan arvoinen ” muistomerkki”. Esim. betonista valettu n 5-8m3 nyrkkeilyhanska muistuttamaan kaatovoimastaan tunnetusta nyrkkeilysankarista.
Ehkäpä päättävät tahot ajattelivat siirtää hanketta tunnenmaksi jotteivat kahden legendan juhlat ”söisivät toisiaan”.
Toivottavasti ensi vuonna uudet bileet em merkeissä.
Reijon rinki voisi olla sellainen rinkula josta on putoamassa liukumiina ja betonista taiten toteutettuna puolikin kuutiota mokomaan horoon riitäisi.