Mitä järkeä on j u o k s u kilpailussa ?

Aikuiset ihmiset j u o k s e v a t kilpaa ja miljoonat ihmiset katsovat sitä televisiosta.
Eikö ole ihan absurdia niinkuin kaikki muukin urheilu ?
111708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 111

Vanhimmat
  • Miksei, niin.

    Äänestä

Voi urheilun sijasta katsoa mainoskanavien saippua sarjoja.

Äänestä
  • Ei kyse ole vertailusta, vaan urhelun älyttömyydestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei kyse ole vertailusta, vaan urhelun älyttömyydestä.

    Kyynisyys on paljon älyttömämpää kuin urheilu.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei kyse ole vertailusta, vaan urhelun älyttömyydestä.

    Sitä olen eniten ihmetellyt kun kaksi pelailee tenniksen harrastajaa pelailee ja katsojia valtavasti, jotka vielä maksavat kun toiset harrastaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Kyynisyys on paljon älyttömämpää kuin urheilu.

    Kyynisyys ?
    Siis joku on rääkännyt kehoaan että olis kunnossa kun on kilpailuttaa aitten rääkkää entistä,enemmän kun juoksee , kun pitäisi voittaa. Aiis sana voittaa tässä yhteydessä on että juokeåsee nopemmain kun joku muu kilpailija. .
    En jaksaisi kyllä katsella televisiosta kun joku juoksee siksi etä tosistaa muille että onnopwin. Entäs sitten. Jatkossa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Kyynisyys ?
    Siis joku on rääkännyt kehoaan että olis kunnossa kun on kilpailuttaa aitten rääkkää entistä,enemmän kun juoksee , kun pitäisi voittaa. Aiis sana voittaa tässä yhteydessä on että juokeåsee nopemmain kun joku muu kilpailija. .
    En jaksaisi kyllä katsella televisiosta kun joku juoksee siksi etä tosistaa muille että onnopwin. Entäs sitten. Jatkossa ?

    Osallistu oikeinkirjoituskilpailuihin?

    Äänestä

Aloittaja ehkä haluaisi katsella kilpailua, jossa ihmiset k o n t t a a v a t räkäkännissä.

Äänestä
  • Ei kukaan halua persuja katsella TV:stä.

    Äänestä

  • Pano kilpailut olis hyvii .

    Äänestä

  • Nyt ei ollut kyse miten aloittaja haluaisi katsella juoppoja konttaamasta. Vaan juoksemisesta
    Juostaan kovasti sitten jollakin on paras aika ja saa palkinnon .ei siinä pahemmasti älyä tarvita
    Kaikki osaavat juosta, mutta kaikki eivät tee siitä merkitystä elämälleen vaan ehkä arvostavat muita asioista Tanssiminen taas on paljon mukavampi tapa harrastaa liikuntaa , ja ihan musiikin kanssa .
    Hoitoalalla olevat juokseva sairaalan käytävillä kaiket päivät , palkalla
    Metsuri saa liikuntaa kun samoilee moottorisahan kanssa metsissä kaataen puita. Äjoten jokainen liikkuu siten mikä se heille sopii.

    Äänestä

  • Aika älytön kommentti sinänsä , et sitten mitenkään asiallisesti kohdannut toisen mielipidettä . No niinhän teikäläiset ovat aina naama auki . Hän kertoi alotuksessaan mielipiteensä juoksemisesta , eikä mitenkään maininnut edes konttaavia juoppoja, joten kommenttisi mätänee omaan tyhmyytensä .
    Minäkään en näe mitään näkemisen arvoista juoksevista ihmisissä

    Äänestä

En piittaa lainkaan kilpailemisesta missään asiassa. Tai tietenkin aikanaan töitä hakiessa piti olla sen hetkisistä hakijoista paras, muuten ei saanut sitä työpaikkaa. Mutta eipä sitä missään muuallla tarvitse.
On aika typerää juosta pitkin rataa kilpaa, samoin hiihtokilpailut, en katso koskaan. Lapsenlapsien kilpailua olen joskus katsonut, mutta se on mukana oloa, ei kiinnosta kuka voittaa.

Äänestä
  • Pian saat juosta kun droonit tulee rajan yli, ja muurit halkeavat.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pian saat juosta kun droonit tulee rajan yli, ja muurit halkeavat.

    "älä sie hittolainen ala juosta, kyl hää tulee peräs vaik pohjanlahelle asti, mut mitäs hää voi jos sie jäätki paikalles, ei mitää!...."

    Äänestä

On kyllä outoa. :) Minä tykkään katsoa miesten pikamatkaa. Nyt en ole juurikaan seurannut mm-kisoja, kun korismatsien jälkeen yleisurheilu tuntuu vähän tylsältä.

Äänestä

Mummot katselevat kissavideoita, joita ilmestyy suorastaan tehtailemalla.

Äänestä
  • Missä niitä näkee, mä en ole nähnyt ainuttakaan edes naamakirjan lyhytvideoissa. En tosin ole kiinnostunut lemmikeistä muutenkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Missä niitä näkee, mä en ole nähnyt ainuttakaan edes naamakirjan lyhytvideoissa. En tosin ole kiinnostunut lemmikeistä muutenkaan.

    Netti, tuubissa näkyy.

    Äänestä

  • Anonyymi00099 kirjoitti:

    Netti, tuubissa näkyy.

    joo

    Äänestä

Mukavaahan se on katsella huippu-urheilua, ja silmäkin lepää naispikajuoksijoissa jne.

Äänestä
  • Eiköhän suurin osa ihmisistä katsele urheilua sen vuoksi, että saa istua paikoillaan tekemättä mitään. Voi 'hyvällä' syyllä hukkua sohvaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Eiköhän suurin osa ihmisistä katsele urheilua sen vuoksi, että saa istua paikoillaan tekemättä mitään. Voi 'hyvällä' syyllä hukkua sohvaan.

    Jännitys on kivaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    Jännitys on kivaa.

    Okei

    Äänestä

Suurin osa Suomalaisista on innokkaita penkkiurheiluun.

Äänestä

Hiihdossa kilpaileminen on yhtä järjetöntä.

Äänestä
  • Ja sitten kun saavat kaiken mailman vammoja kehoonsa urheilulajissa johdosta niin ekana jonossa leikkausjonoissa . Siis ensin tehdään kaikkensa että saada nivelrikko tai joku jänne katki tai sydänvika . Niin ei tartte jonotella odottamassa lääkäriin pääsyä , koska harrastaa , että juoksee ja juoksee ja juoksee. Sillä tavalla on hoito taattu heti eka soittamalla pääsee hoitoon ja jonkun edelle joka ei ole itse hankkinut sairauttaan ja odottaa jonossa vuoroaan , kovien särkyjen kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ja sitten kun saavat kaiken mailman vammoja kehoonsa urheilulajissa johdosta niin ekana jonossa leikkausjonoissa . Siis ensin tehdään kaikkensa että saada nivelrikko tai joku jänne katki tai sydänvika . Niin ei tartte jonotella odottamassa lääkäriin pääsyä , koska harrastaa , että juoksee ja juoksee ja juoksee. Sillä tavalla on hoito taattu heti eka soittamalla pääsee hoitoon ja jonkun edelle joka ei ole itse hankkinut sairauttaan ja odottaa jonossa vuoroaan , kovien särkyjen kanssa.

    melkein.

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    melkein.

    Juostaan yhä.

    Äänestä

  • Anonyymi00090 kirjoitti:

    Juostaan yhä.

    hophophophop.....!

    Äänestä

  • Anonyymi00096 kirjoitti:

    hophophophop.....!

    jjj

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    melkein.

    ................

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    melkein.

    ........

    Äänestä

  • Anonyymi00100 kirjoitti:

    ................

    hölkäten voitat.

    Äänestä

Entä kävely ?

Äänestä
  • Kävely on yleisin tapa liikkua.

    Äänestä

  • Kävely on kivempaa siis omasta tahdosta ja omalla vauhdillaan ei siis kävellä kilpailemalla
    Raitista ilmaa saa kun tekee kävelylenkin. Vaikka en oikein siitäkään tykkää

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Kävely on kivempaa siis omasta tahdosta ja omalla vauhdillaan ei siis kävellä kilpailemalla
    Raitista ilmaa saa kun tekee kävelylenkin. Vaikka en oikein siitäkään tykkää

    Ympäristöään tarkkaillen.

    Äänestä

Kävely kehittää naisille persevän kropan ja paksut jalat ja auttaa KD:n
puoluejohtajaksi,

Äänestä
  • Tantta Sari (KD) pääsi hyville liksoille. Sen puhe on ihan hirveää. ihan kuin muijan
    nalkutusta kuuntelisi.

    Äänestä

  • Sari on ihan jees.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Sari on ihan jees.

    Jep jep,

    Äänestä

Mitä järkee on missään urheilukilpailuissa.

Äänestä
  • Ei mitään.

    Äänestä

Nojaa.

Tuntuuhan sekin ehkä absurdilta. Mutta ihmiset nyt saa kiksejä kaikrnlaisista asioista. Ei pornonkaan katsominen kovin järkevältä kuulosta. Jostain syystä liki jokainen katsoo sitä netistä... Älä valehtele :D

Ja muitakin. Ihminen vaipuu hurmokseen konsertissa. Olkoon klasaria tai kutri helunaa tai deathcore metallia. Joku voi sitäkin ihmetellä, toiset vaan diggaa konserteista.

Tai hurmos uskonnolliset tilaisuudet, poliittiset tapahtumat, taidenäyttelyt, jokin kirja tai leffa...

Mun mielestä ihminen niinkuin tarvii endorfiili myrskyä, adrenaliini buustia tms. Ja kun sitä ei välttämättä ite toimimalla ja tekemällä saa, se menee sen perässä vaikka nyt kattoon potkupallomatsia. Ninkuin sijaistoimintana.

Itellä urheilu vaikuttaa käänteisesti, tulee tympee olo ja jotenkin alkaa vituttaan se aihe. Mutta telkkariin keksitty kaukosäädin, ei kenenkään ole pakko katsoa urheilua. Mutta katsokoon ne, jotka haluaa sitä katsoa.

=DW=

Äänestä

Suurin osa suomalaisista seuraa urheilua, Norjalaiset hulluna urheiluun, se näkyy he menestyvät talvilajien lisäksi nykyään myös kesälajeissa.
Kesäurheilu ei kiinnosta Tokion MM-kisojen jälkeen, sen jälkeen talvilajit, joukkue lajit erikseen. Joukkue lajit saattaa aiheuttaa katoa yksilö urheilun menestymiseen.
Mitä urheilun tilalle jotain viihdykettä halutaan, nuorena ei ollut sen puoleen ongelmia, vanhana tylsistyy jos ei ole mitään mielenkiintoa mihinkään.

Äänestä

Hahhhaa ihan niin ,juostaan , kuka nopeammin juoksee .sama jalkapallon kanssa aikuiset miehen jaakaavat palloa ihan tosissaan .
Jääkiekko miehet jaakaavat kiekkoa oikein mailan kanssa, .niille vois antaa jokaiselle oman kiekon niin ei tarttis jaakata sitä yhtä.
No onhan se niinkin että urheilu pitää kunnon hyvänä , mutta eräillä se menee liiallisuuksiin. , siis rääkätään omaa kehoaan

Äänestä
  • Kotona makaaminen turhauttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Kotona makaaminen turhauttaa.

    Aivan kyynistää ja masentaa.

    Äänestä

Monella urheilu on ainoa tie parempaan elämään. Saa rahaa, pääsee maasta pois.
Näin oli ja voi olla vielä Suomessakin.
Siksi.

Äänestä
  • Urheilu ehkäisee syrjäytymistä myös.

    Äänestä

Jos ei osaa mitään muuta niin on pakko juosta ympyrää.

Äänestä
  • Pakkoa ei ole kuin veronmaksu.

    Äänestä

"Mitä järkeä" on hiihto- tai yhtään missään kilpailussa? Katsella kun muut hikoilevat ja yrittävät saada tuloksia aikaan ja itse juuttuu paikoilleen sohvaperunaksi. Ylös, ulos ja lenkille koko poppoo.

Äänestä
  • Ai niin, mut mitä sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ai niin, mut mitä sitten.

    Kunto kohenee ja terveys lisääntyy.

    Äänestä

  • Tietokilpailut on kivoja niitä on kiva katsella ja Itsekkin testata samalla omat tietonsa .

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Tietokilpailut on kivoja niitä on kiva katsella ja Itsekkin testata samalla omat tietonsa .

    Ristisanat myös.

    Äänestä

MM-kisat Tokiossa mukavat, ilman dopingia harrastavia venäläisiä.

Äänestä

Venäläisten osallistuminen Tokion kisoihin, olisi mitaliin saalistaminen ollut Suomelle entistä vaikeampaa.

Äänestä
  • Ja myöhemin venäläiset olis taas jääny kiinni, ja mitalit uusjakoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Ja myöhemin venäläiset olis taas jääny kiinni, ja mitalit uusjakoon.

    Monesti on käynyt....

    Äänestä

Nono, jos ihan kaikkea ruetaan viimosen päälle järkeilemään, niin onko missään mitään järkeä?

Urheilua ja siihen liittyvää kilpailua on ollut jo vuosisatoja antiikin Kreikasta lähtien; miksei siitä voisi kisata? Ei kai se ole sen kummempaa kuin mikä tahansa muu kilpailu?

Mutta jos ollaan oikein inhorealisteja niin siin'ä ei ole mitään järkeä, että aikuinen ihminen s y ö itsensä sairaaksi!

Äänestä
  • Syöminen on elämisen ehto, muuten delaat.
    Mutta se on tolloa, kun tupakoidaan, ihminen maksaa siitä, et saa keuhkoahtaumataudin, tai syövän....!

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Syöminen on elämisen ehto, muuten delaat.
    Mutta se on tolloa, kun tupakoidaan, ihminen maksaa siitä, et saa keuhkoahtaumataudin, tai syövän....!

    Ylensyöminen ei ole "elämisen ehto". Kuolemisen enemmän, koska lihava kuolee ennen aikojaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Ylensyöminen ei ole "elämisen ehto". Kuolemisen enemmän, koska lihava kuolee ennen aikojaan.

    No, enpä tiedä tuosta ennenaikojaan, kuinka se mitataan?

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    No, enpä tiedä tuosta ennenaikojaan, kuinka se mitataan?

    Kun / jos ihminen kuolee lihavuuden aiheuttamaan sairauteen, niin hän kuolee, ennen kuin hänen aikansa olisi ollut. Esimerkiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Kun / jos ihminen kuolee lihavuuden aiheuttamaan sairauteen, niin hän kuolee, ennen kuin hänen aikansa olisi ollut. Esimerkiksi.

    Mitä jos hän kuitenkin elänyt täyttä elämää, parempaa kuin muuten?

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Mitä jos hän kuitenkin elänyt täyttä elämää, parempaa kuin muuten?

    Miten se on mahdollista liian elopainon kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Mitä jos hän kuitenkin elänyt täyttä elämää, parempaa kuin muuten?

    Entä millaista olisi ollut se "kuin muuten"- elämä?

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Miten se on mahdollista liian elopainon kanssa?

    Väitätkö et ylipainoiset eivät elä yhtä hyvää elämää kuin muut?

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    No, enpä tiedä tuosta ennenaikojaan, kuinka se mitataan?

    Ihan näin maallikkona ajattelisin, että jos sisäelimet ovat siellä rasvan keskellä hikoilemassa, niiden toiminta heikkenee. Samoin jos nivelet kantavat 150 kiloa sen sijaan, että liikuttaisivat 50 kiloisen kehoa, voisi kuvitella, että ne kuluvat lihavalla ihmisellä nopeammin.

    Sydän ja verisuonet luultavasti rasvoittuvat ja tukkeutuvat lihavalla helpommin.

    Eli olisikohan tuossa "mittausta" jo tarpeeksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Väitätkö et ylipainoiset eivät elä yhtä hyvää elämää kuin muut?

    Sitä tuskin kukaan voi väittää mutta eikös se ole ihan yleisessä tiedossa, että sairaalloisen lihavilla jää montaa asiaa väliin kun ei pysty eikä kykene. Harva tosilihava on tyytyväinen itseensä eli henkisellä puolellakin on varmasti jotain häikkää.

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Sitä tuskin kukaan voi väittää mutta eikös se ole ihan yleisessä tiedossa, että sairaalloisen lihavilla jää montaa asiaa väliin kun ei pysty eikä kykene. Harva tosilihava on tyytyväinen itseensä eli henkisellä puolellakin on varmasti jotain häikkää.

    Aloit yhtäkkiä puhumaankin "sairaalloisen lihavista", vaikkei tässä sellaisesta ole ollut kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Väitätkö et ylipainoiset eivät elä yhtä hyvää elämää kuin muut?

    En ole vielä aloittanut puhumaan, mutta nyt: se on aivan sama, onko vähän lihava vai liian ylipainoinen. Vaivat tulevat jokatapauksessa, ennemmin tai myöhemmin. Kaikkien on kuitenkin elämäänsä elettävä, kokee sen hyvänä tai minä hyvänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    En ole vielä aloittanut puhumaan, mutta nyt: se on aivan sama, onko vähän lihava vai liian ylipainoinen. Vaivat tulevat jokatapauksessa, ennemmin tai myöhemmin. Kaikkien on kuitenkin elämäänsä elettävä, kokee sen hyvänä tai minä hyvänsä.

    Vaivat tulee tai ei tule, moni murehtii hoikempana ties mitä, kun ylipainoinen elelee tyytyväisenä, olemme yksilöitä, ei voi yleistää ja kertoilla 'totuuksia' muiden elämästä.

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Vaivat tulee tai ei tule, moni murehtii hoikempana ties mitä, kun ylipainoinen elelee tyytyväisenä, olemme yksilöitä, ei voi yleistää ja kertoilla 'totuuksia' muiden elämästä.

    Ties monennenko kerran: nuori ylipainoinen jaksaa vielä kantaa kilonsa, mutta vuodet lisäävät lastia, eikä iäkkäämpänä enää jaksakaan. Kehittyneiden sairauksien ja fyysisten esteiden vuoksi esim. liikkumisesta tulee enemmän haaste kuin homma, josta tulee tyytyväiseksi.

    Mutta tämä tästä. Olen katsellut ja hoidellut liian montaa ylipainoista aikoinaan, joten ehkä tiedän mistä puhun. Sinun tiedoistasi ja / tai käsityksistäsi ja mihin ne pohjautuvat ei ole tietoa, jotta mennään molemmat omillamme eteenpäin.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Entä millaista olisi ollut se "kuin muuten"- elämä?

    Leppoisaahan se on joo.

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    En ole vielä aloittanut puhumaan, mutta nyt: se on aivan sama, onko vähän lihava vai liian ylipainoinen. Vaivat tulevat jokatapauksessa, ennemmin tai myöhemmin. Kaikkien on kuitenkin elämäänsä elettävä, kokee sen hyvänä tai minä hyvänsä.

    hophophophop

    Äänestä

Mitä järkeä on missään kilpailussa?

Äänestä

Mitä järkeä on muissakaan kilpailuissa, hiihto- yms missä mennään peräkkäin kuin köyhän talon porsaat? Minun puolesta voi kilpailla kuka tahtoo, en niitä katso edes telkkarista kun minkäänlaiset urheilukilpailut ei kiinnosta yhtään.

Äänestä
  • Suomi Juoksee, Finlandia Hiihto, ym. massatapahtumat, niiden tarkoitus on saada hullut numeroitua:)

    Äänestä

Lauantaina TV 2 Maastojuoksujen SM eri ikäsarjat kilpailua, taisin seurata 3-4 tuntia syrjäsilmällä muuta touhutessa eikä yhtään keljuttanut.

Äänestä

Olipa järkee tai ei, niin esim. olympialaisia on mukavaa seurata. Tämän kesän kisoja katsottiin puolison kanssa yhdessä ja samalla nautiskeltiin hyvästä ruuasta.

Olemme siis penkkiurheilijoita viimesen päälle, tosin liikutaan itsekin paljon. Mies yli 70 vee pelaa vielä jääkiekkoakin. Minä tyydyn rauhallisempiin lajeihin, iltalenkkeilyyn ja aamulla kevyt kuntosalirundi

Äänestä
  • Penkkiurheilua harrastaa moni, kyllä.

    Äänestä

Ensi kuun vaihteessa alkaa hiihtokilpailukausi Vuokatissa.

Äänestä
  • Hiihtoputkessako?

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Hiihtoputkessako?

    Voi, meillä on täällä jo latujakin hiihdellä. Näin Sotkamossa!

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Hiihtoputkessako?

    Vuokatti 1-2. 11. 2025, aloittanut yleensä kansalliset hiihtokilpailut Suomessa ilman putkea, varastossa menneen talven lunta, voi silloin luntakin sataa, olen käynyt siellä hiihtämässä kevät talvella kauan sitten.

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Vuokatti 1-2. 11. 2025, aloittanut yleensä kansalliset hiihtokilpailut Suomessa ilman putkea, varastossa menneen talven lunta, voi silloin luntakin sataa, olen käynyt siellä hiihtämässä kevät talvella kauan sitten.

    Kummaa et pitää putkissa hiihtää.

    Äänestä

Toisilla on pallokin mukana.

Äänestä
  • Pieni tai iso.

    Äänestä

Mitä ollenkaan itse katsot?

Äänestä
  • Ei enää jaksakaan katsoa.

    Äänestä

Huippu-urheilua oli ennen kiva seurata, ei enää kun omat ei pärjää. Suomlaiset ei nykyään pärjää missää urh.lajissa.

Äänestä
  • Hyvä aloitus ja tosi terävä huomio!

    Mikä kumman autuus se on että juoksee nopeimmin ja porukat seuraa ja maksaa?

    Sanoo meikkä, joka aikoinaan juoksi 60 metriä alle 8 sekuntia, eli samoilla lukemilla kuin se Ruotsin Linda. Eikä siinä ollut mitään harjoittelua. Urheilutunnilla ope vain määräsi, että juostaan ja otti ajan. Ihan kylmiltään vain alle 8 sekuntia (oon naispuolinen).

    En jatkanut "uraa" ja olen saanut järkevän elämän.
    En katso urheilukilpailuja, ei harmainta aavistusta missä olympialaisia.

    Äänestä

  • Jos "huippu-urheilua oli ennen kiva seurata", niiin mitä tekemistä suomalaisuudella on asian kanssa? Samoja urheilusuorituksiahan ne tekevät kaikki muunkin maalaiset. Ts. sulle oli kivaa vain se, että oma maa menestyi. Itse hurraan aina Ruotsille, vaikka en urheilua vahtaakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00081 kirjoitti:

    Jos "huippu-urheilua oli ennen kiva seurata", niiin mitä tekemistä suomalaisuudella on asian kanssa? Samoja urheilusuorituksiahan ne tekevät kaikki muunkin maalaiset. Ts. sulle oli kivaa vain se, että oma maa menestyi. Itse hurraan aina Ruotsille, vaikka en urheilua vahtaakaan.

    Ja miten paljon palstatilaa lehdissä ja uutisissa. Joka ainut uutislähetys loppuu urheilu-uutisilla! Mikä palloseura voitti mitäkin ja bla bla. Omat urheilusivut joka ainoassa lehdessä.
    Ukot istuu teeveen ääressä ja tillittävät kisoja.
    Onneksi oon yksinelävä naispuolinen immeinen, niin ei tartte katella. En yleensä oo ees tietoinen, missä milloinkin on meneillään olympialaiset.

    Voi tietysti olla joku merkitys, kun kouluiässä olin kympin urheilija, joten sain silloin tyydytettyä pätevyyden tarpeen sillä alueella.

    Totta on tuo edellinen huomio, että mitä tekemistä on "suomalaisuudella" urheilussa.

    Siinä mielessä ainoastaan on ymmärrettävää, että saavat omat testoreenit ym purettua urheiluun. Esim jalkapallo, ja varsinkin lätkäottelut - täysin idioottimaista, mutta eivätpä sodi oikeasti, kun sitä yhtä palloa tai pulikkaa jahtaavat, että kuka saa sen maaliin.
    Täysin älytöntä!

    Äänestä

  • Anonyymi00081 kirjoitti:

    Jos "huippu-urheilua oli ennen kiva seurata", niiin mitä tekemistä suomalaisuudella on asian kanssa? Samoja urheilusuorituksiahan ne tekevät kaikki muunkin maalaiset. Ts. sulle oli kivaa vain se, että oma maa menestyi. Itse hurraan aina Ruotsille, vaikka en urheilua vahtaakaan.

    Tottakaim suomaalisena omiani seuraan ensisijaiseti.

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    Tottakaim suomaalisena omiani seuraan ensisijaiseti.

    Miksi? En ummarra. Urheilevathan ne kaikki muutkin, ulkomaalaiset, aivan samalla tavalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00083 kirjoitti:

    Ja miten paljon palstatilaa lehdissä ja uutisissa. Joka ainut uutislähetys loppuu urheilu-uutisilla! Mikä palloseura voitti mitäkin ja bla bla. Omat urheilusivut joka ainoassa lehdessä.
    Ukot istuu teeveen ääressä ja tillittävät kisoja.
    Onneksi oon yksinelävä naispuolinen immeinen, niin ei tartte katella. En yleensä oo ees tietoinen, missä milloinkin on meneillään olympialaiset.

    Voi tietysti olla joku merkitys, kun kouluiässä olin kympin urheilija, joten sain silloin tyydytettyä pätevyyden tarpeen sillä alueella.

    Totta on tuo edellinen huomio, että mitä tekemistä on "suomalaisuudella" urheilussa.

    Siinä mielessä ainoastaan on ymmärrettävää, että saavat omat testoreenit ym purettua urheiluun. Esim jalkapallo, ja varsinkin lätkäottelut - täysin idioottimaista, mutta eivätpä sodi oikeasti, kun sitä yhtä palloa tai pulikkaa jahtaavat, että kuka saa sen maaliin.
    Täysin älytöntä!

    En myöskään seuraa urheilua, mutta kyllä sen verran pitää kartalla olla, että tietää, missä Olympiadi on. Uutisissa(kin) kerrotaan aiheesta, ei vain urheiluruudussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    Miksi? En ummarra. Urheilevathan ne kaikki muutkin, ulkomaalaiset, aivan samalla tavalla.

    Pitää priorisoida, siinä ei muuta ehdi jos alkaa seuraamaan kaikkien maiden urheilijoita, seuraan suomalaisena suomalaisia, vaikka nykyään ei kyllä pahemmin viitsi, alkaa väsyttämään kun kukaan ei pärjää niinkuin ennen.

    Äänestä

Vielä älyttömämpi on rallikilpailu.
Samoin formula-ajot.
Ne ei ole mitään urheilua.

2Äänestä
  • Kyllä. Suurta tuhlausta ja turhanaikaista saastuttamista.

    1Äänestä

  • Olen täysin samaa mieltä Jos jotakin kilpailua pitää pitää typeränä, niin kyllä se tuo Formula vie ylivoimaisesti voiton!

    Äänestä

Ihan tyhmintä on kuitenkin juokseminen/luisteleminen sukset jaloissa, nimittäin ns. sprinttihiihto on juurikin sitä.

Äänestä
  • Samaten äsken nähty liian jyrkän mäen nousu.

    Äänestä

Se on viihdyttävää ja jänskää seurata. Sotsin kisoissa 2022 oli tosi jännittävä parisprintin finaali, jonka suomalaiset voitti.
Vasa-hiihtoa tasatyönnöillä lykkivät tuntitolkulla on ykstoikkoista.

Äänestä

Mikä sitten on järkevää, niin kauvan on juostu, kun on ollut ihmisiä.

Äänestä

Juoksijat tekee sen vauhdissa....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aikuiset ihmiset j u o k s e v a t kilpaa ja miljoonat ihmiset katsovat sitä televisiosta.
Eikö ole ihan absurdia niinkuin kaikki muukin urheilu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu