Solar Foods Oyj, lehdistötiedote

Anonyymi-ap

Solar Foods Oyj, lehdistötiedote 19.9.2025 klo 12.00

Solar Foods yhdistää voimansa eurooppalaisten yliopistojen kanssa Euroopan innovaationeuvoston auringonvalosta ruoaksi -hankkeessa

Solar Foods on mukana Euroopan innovaationeuvoston (EIC) SOLARSPOON-hankkeessa yhdessä johtavien eurooppalaisten yliopistojen kanssa. Cambridgen yliopiston johtama projektiryhmä hyödyntää Solar Foodsin omaa, hiilidioksidin ja vedyn avulla kasvavaa mikrobia, jota Solar Foods hyödyntää tuottaakseen proteiinipitoista raaka-ainetta Soleinia. Projektiryhmän tavoitteena on kehittää aurinkoenergialla toimiva laite, joka yhdistää fotosynteettiset bakteerit ruokaa tuottaviin mikrobeihin muuttaakseen ilmasta peräisin olevan hiilidioksidin ja typen välttämättömiksi ravintoaineiksi kuten proteiineiksi ja rasvoiksi -- ohittaen perinteisen maatalouden.

Euroopan innovaationeuvosto (EIC) on osa EU:n Horizon Europe -tutkimus- ja innovaatiorahoitusohjelmaa, joka keskittyy läpimurtoteknologioiden tunnistamiseen, kehittämiseen ja skaalaamiseen. SOLARSPOON-projektin 4 miljoonan euron innovaatiotuen myönsi EIC Pathfinder Challenge -ohjelma, joka tähtää radikaalien, uusien teknologioiden poikkeuksellisen rohkeiden ideoiden tutkimiseen ja alkuvaiheen tutkimukseen.

Cambridgen yliopiston Yusuf Department of Chemistry -laitoksen johtamassa nelivuotisessa hankkeessa Solar Foods liittyy huipputason eurooppalaiseen konsortioon, johon kuuluvat myös Tanskan teknillinen yliopisto, Münchenin teknillinen yliopisto ja Imperial College London.

"SOLARSPOON on laaja, akateeminen tutkimusprojekti, joka perustuu kaikkeen siihen, mitä olemme tähän mennessä saavuttaneet. Olemme otettuja saadessamme olla mukana vaikutusvaltaisessa joukossa Euroopan johtavia yliopistoja" , kertoo Solar Foodsin tieteellinen johtaja ja yksi perustajista Juha-Pekka Pitkänen.

Soleinin pitkän aikavälin potentiaalia hyödyntämässä

Solar Foods on valmistanut uraauurtavaa Solein-proteiinia yhtiön ensimmäisessä kaupallisen mittakaavan Factory 01 -tuotantolaitoksessa keväästä 2024 lähtien. Ainutlaatuisessa bioprosessissa mikrobia -- yhtä luonnon miljardeista eri mikrobeista -- kasvatetaan kaasufermentaatiolla, innovatiivisella tuotantomenetelmällä, joka on täysin riippumaton maankäytöstä, säästä ja ilmasto-olosuhteista. Soleinia tuotetaan hyödyntämällä hiilidioksidia ja vetyä, joka tuotetaan elektrolyyserissä veden ja uusiutuvan sähkön avulla.

Jos SOLARSPOON-projekti onnistuu, kehitetty laite olisi ensimmäinen toimiva prototyyppi, joka saavuttaa vähintään kymmenen prosentin auringonvalosta ravinnoksi -muunnostehokkuuden.

"Kehitämme teknologia-alustaamme ja Soleinin tuotantoa jatkuvasti. Olemme tunnistaneet keinon, jolla Soleinin tuotantoa voitaisiin mahdollisesti tehostaa vielä entisestään kehittämällä tapaa, jolla mikrobi saa energiansa. Haluamme tutkia tätä lisää, jotta voimme hyödyntää teknologiamme ja patentoimamme mikrobin pitkän aikavälin potentiaalin. SOLARSPOON-hankkeessa tutkimme mahdollisuutta kehittää integroidumpi laite, joka yhdistäisi elektrolyyserin ja bioreaktorin. Aurinkovoimalla toimiva laite lisäisi entisestään sekä tuotantoprosessin tehokkuutta että energiatehokkuutta, alentaen samalla tuotantokustannuksia", Pitkänen kertoo.

Solar Foods perustaa toimintansa vahvasti Soleiniin, mutta yhtiö tutkii aktiivisesti myös uusia ruokamikrobeja ja on kehittänyt teknisiä menetelmiä niiden muokkaamiseen. Yhtiö on mukana myös toisessa EIC Pathfinder Challenge -hankkeessa HYDROCOWssa, jonka tavoitteena on kehittää mikrobi, joka tuottaa hiilidioksidista ja vedestä sähkön avulla tuotetusta vedystä lehmänmaidon keskeistä ainesosaa beetalaktoglobuliinia

17

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sehän nivoutuu sopimuksia ympäri maapalloa

      onko jokin uusiNokian syntymässä?

      • Anonyymi

        Mikä kiire?


      • Anonyymi

        2024 tuo.
        Sopimuksia on nyt tullut lisää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2024 tuo.
        Sopimuksia on nyt tullut lisää

        toive


    • Anonyymi

      Osake kohta 100e?

      • Anonyymi

        Joko op ostosuositus?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        vakautta siis


    • Anonyymi

      kyhnykeisari tietää

    • Anonyymi

      Runsaudensarvi on keksitty

    • Anonyymi

      Tiivistelmä

      Solar Foods on solminut sopimuksen OHB System AG:n kanssa kehittääkseen Soleinin® tuotantoteknologiaa Kansainvälisellä avaruusasemalla, mikä tuo konkretiaa yhtiön avaruusliiketoiminnan kehitykseen.
      Projekti on jatkoa aiemmalle yhteistyölle Euroopan avaruusjärjestö ESAn kanssa, joka myös rahoittaa tämän uuden hankkeen, mikä vähentää Solar Foodsin pääomatarvetta.
      Vaikka hankkeen taloudelliset hyödyt ovat pitkän aikavälin tavoitteita, se parantaa Soleinin näkyvyyttä ja voi tukea yhtiön ydinliiketoimintaa sekä neuvotteluja elintarvikealan kumppaneiden kanssa.
      Uutinen on positiivinen ja tukee Solar Foodsin pitkän aikavälin sijoitustarinaa, mutta ei aiheuta muutoksia nykyisiin taloudellisiin ennusteisiin.

      Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

      https://www.inderes.fi/analyst-comments/solar-foodsilla-edistysta-avaruusliiketoiminnan-saralla

    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20188432

      Solein-proteiinin valmistus on erittäin kannattavaa

      Jokelan mukaan uusi tehdas valmistaisi ensimmäisessä vaiheessa proteiinia 3,2 miljoonaa kiloa vuodessa. Toisen vaiheen valmistuminen kaksinkertaistaisi proteiinin tuotannon.

      Solein-proteiinia myydään Yhdysvaltoihin 17 euron kilohintaan, kun sen tuotantokustannus on noin 6,50 euroa kilolta.

      Solein korvaa maidon ja juuston valmistuksen sivutuotteena syntyvää heraproteiinia, jonka hinta on noussut 20 Yhdysvaltain dollariin kilolta.

      – Heraproteiinin hinta määrittelee myös meidän tuotteemme markkinahinnan ja pääsemme Solein-proteiinin hinnalla hyvin markkinoille sisään.

      • Anonyymi

        Soylent Green


    • Anonyymi

      Solar Foods osake hinta

      Solar Foods osake hinta vaihtelee päivittäin pörssikaupassa. Esimerkiksi Nordnetin ja Investing.comin mukaan vuonna 2025 osakkeen hinta on liikkunut välillä 3,13–4,15 euroa, riippuen yhtiön tiedotteista, kvartaalituloksista sekä uusista tutkimusavauksista. Solar Foods osakekurssia voi seurata reaaliaikaisesti Helsingin pörssistä, ja kaupankäyntivolyymi on kasvanut tasaisesti Factory 01-tehtaan käynnistyttyä. Factory 01 mahdollisti kapasiteetin noston jopa 150 tonniin Soleinia vuodessa, ja kun yhteistyösopimus Fazerin kanssa astui voimaan, nosti se osakekurssia konkreettisesti alkuvuodesta 2024. Käännekohtana oli myöskin investointien kasvattaminen USA:n markkinoille, mikä toi kurssiin lyhyen aikavälin nousua.

      https://outokumpuosake.com/solar-foods-osake/#solar-foods-osake-hinta

    • Anonyymi

      hyvää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe