Rytmitaju tanssissa on kyky aistia ja tulkita musiikin rytmiä, tempoa ja rakennetta, ja liikkua sen mukaisesti. Se on olennainen taito, joka tekee tanssista harmonisen ja nautittavan kokemuksen.
Rytmitajun ydin
Rytmitaju ei ole pelkkä luontainen kyky, vaan sitä voi kehittää. Se koostuu useasta eri osasta:
Temmon hahmottaminen: Kyky tunnistaa musiikin nopeus ja pitää oma liike samassa tahdissa.
Rytmin aistiminen: Kyky kuulla ja tuntea musiikin syke (beat) ja sen vaihtelut.
Musiikin rakenteen ymmärtäminen: Kyky ennakoida ja reagoida musiikin muutoksiin, kuten säkeistöihin, kertosäkeisiin ja break-kohtiin.
Miten kehittää rytmitajua?
Vaikka toisilla tuntuu olevan luontainen "korva" rytmille, sitä voi harjoitella tehokkaasti. Tässä muutama tapa:
Kuuntele musiikkia aktiivisesti: Pyri kuulemaan musiikin eri kerrokset: rumpalin lyömä syke, bassolinja, ja melodia. Naputa sormilla tai jalalla musiikin tahtiin.
Harjoittele perusaskeleita: Jokaisessa tanssilajissa on perusaskeleet, jotka seuraavat tiettyä rytmiä. Toista niitä niin, että ne tulevat lihasmuistiin.
Käytä metronomia: Metronomi auttaa sisäistämään tasaisen tempon. Harjoittele askelsarjoja metronomin tahdissa.
Tanssi eri musiikkilajeihin: Eri musiikkilajeissa, kuten salsassa, valssissa ja hip hopissa, on erilaiset rytmit. Tutustumalla monipuolisesti musiikkiin, opit aistimaan rytmejä laajemmin.
Osallistu tanssitunneille: Kokenut opettaja antaa palautetta ja ohjaa rytmin hahmottamisessa.
Rytmitajun kehittäminen ei tapahdu yhdessä yössä, mutta säännöllinen harjoittelu palkitsee. Se tekee tanssista sujuvampaa, itsevarmempaa ja ennen kaikkea nautinnollisempaa.
Tämä on monella tanssijalla hukassa
6
205
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen tullut siihen tulokseen että olen omannut hyvän rytmitajun aina.
Ongelmana on ollut se etten tiennyt miten tanssia rytmiin.
Sama kaulamisessa, kouluaikoina ei käyty kertaakaan läpi itse laulamisen tekniikkaa, eli hihin osaan musiikissa painotetaan jne.
Lapsena kotona ei laulettu eikä pahemmin kuunneltu musiikkia.
Myöhemmällä iällä kävin parilla tanssikurssilla mutta hommasta ei tullut mitään kun jäi edelleen epäselväksi se askelien sijoittaminen musiikkiin.
Yksityisopetuksessa sellaiset parikymmentä tuntia (10 kertaa) ja pääsin jyvälle tanssimisesta rytmiin.
En halunnut sitä laskemista vaan sanoin opettajalle että haluan oppia liikkumaan musiikin mukaan enkä laskemisen mukaan.
Eli haastoin myös opettajan, onneksi oli taitava ja niin päästiin eteenpäin.
Loppuaikana harjoiteltiin vientipäällikön tansittamista.
En kuitenkaan jatkanut tanssikursseila käytiä kuin satunnaisesti ( jenkka ja masurkka).
Niilläkin tunneilla huomais että opettaja hyppäsi perusteiden ohi, esim käännökset jäi opettamatta ja ei kun menoksi ja parinvaihtoja.
Itse huomaan parketilla selvästi laskijat, eli lasketaan tahtia joka ei ole sama kuin musiikin tahti, toiset menee sillä rytmillä minkä on kursseilla oppinut.- Anonyymi
Omakohtaisten kokemusteni perusteella uskaltaisin väittää, että tilaisuuden saadessaan naiset kyllä valitsevat standardit kuviot. Nimittäin kerrankin suoraansanottuna ikäänkuin materialisoiduin eräälle musiikintulkinta- eli itsekeksittyjen kuvioitten kurssille saadakseni selville, miten niitä kuvoita ja tanssiasentoja oikein keksitään. Mutta siinä kävi niin, että NAISET alkoivat minut nähtyään vaatia erään standardein kuvioin mentävän tanssilajin, musiikkia ja kuvioita, koska eivät mitäilmeisimminkään halunneet missata niin hyvää tilaisuutta päästä kokeilemaan niitä. Erittäin pitkine sekä omie että musiikintulkintaopen hampain suostuin lopulta siihen, että seuraavalla tauolla ehkä sitten niinkin.
Sitähän minä vaan ihmettelen vieläkin, että miten ihmeessä minkään tulkintaa voi opettaa kenellekään, mikäli lääke- ja tähtitieteellisten löydösten tulkintaa ei lasketa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Omakohtaisten kokemusteni perusteella uskaltaisin väittää, että tilaisuuden saadessaan naiset kyllä valitsevat standardit kuviot. Nimittäin kerrankin suoraansanottuna ikäänkuin materialisoiduin eräälle musiikintulkinta- eli itsekeksittyjen kuvioitten kurssille saadakseni selville, miten niitä kuvoita ja tanssiasentoja oikein keksitään. Mutta siinä kävi niin, että NAISET alkoivat minut nähtyään vaatia erään standardein kuvioin mentävän tanssilajin, musiikkia ja kuvioita, koska eivät mitäilmeisimminkään halunneet missata niin hyvää tilaisuutta päästä kokeilemaan niitä. Erittäin pitkine sekä omie että musiikintulkintaopen hampain suostuin lopulta siihen, että seuraavalla tauolla ehkä sitten niinkin.
Sitähän minä vaan ihmettelen vieläkin, että miten ihmeessä minkään tulkintaa voi opettaa kenellekään, mikäli lääke- ja tähtitieteellisten löydösten tulkintaa ei lasketa?Sammakonkudun tulkintaa voi myös opettaa ja sitä opetetaan jopa yliopistotasolla nimittäin erittäin korkeasti koulutetut ekonomit tulkitsee sammakonkudusta esmes pörssikursseja.
- Anonyymi
Aloittaja puhuu asiaa. Kun viejällä on musiikin rytmin taju, on seurattavalla paljon helpompaa.
- Anonyymi
Eihän noissa nykyveivauksissa miehen edes tarvitse rytmissä mennä, kunhan vaan paikallaan teputtaa. Nainen sitten loikkii ja pyörii ympärillä miten tahtoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän noissa nykyveivauksissa miehen edes tarvitse rytmissä mennä, kunhan vaan paikallaan teputtaa. Nainen sitten loikkii ja pyörii ympärillä miten tahtoo.
Samaa olen ihmetellyt, eli veivataan sillä rytmillä millä on kuviot opetellut tanssimaan eli täysin irrallaan musiikin rytmistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439