Mitä nykyään kuuluu tuomituille romumiinoittajile? Saivatko elämänsä kuntoon?
Romumiinat
Anonyymi-ap
671828
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Palkkautuivat sotatoimialueille miinoittajiksi, missä päällystö havannoi ko. herrojen olevan älykkyydeltään erityisen soveliaita miinojen polkijoiksi.
Tämän jälkeen viestinnässä on tapahtunut katkos, minkä syytä selvitetään edelleenkin.
Onko elämäsi kunnossa kun kyselet samasta asiasta jatkuvasti?
Miten niin jatkuvasti? Kiva ois tietää mitä oman kylän pojille kuuluu
Tai vakuutella itsellesi ja muille miten paljon "parempi" ihminen olet..
Tottakai olen parempi ihminen, en ole ainakaan istunut vankilassa 🤔
..niin et vielä ole istunut. Mitähän kaikkea sieltä sinunkin historiasta löytyy kun käydään tarkastelemaan asioita 🤔
En ole ainakaan yrittänyt tappaa muita viattomia ihmisiä
Tämä ns. "Parempi ihminen" on selvästi insestin lopputulos, vajakeille tyypillistä toimintaa udella toisten asioita täällä Suomi24- keskusteluissa. Kannattaa mennä mieluummin sinne Teboilille hame päällä..
Valitettavasti arvauksesi kommentoijasta on väärässä..
Älä kaikki kaltaiseksesi luule!
Kaltaisesi vajakit lukevat ja kommentoivat työkseen paskasuoli24- palstaa..
Mitäs sie turakki itte täällä teet...osuko kalikka ku tuli älähys?
Asianomaiselle vinkattu ja kunnianloukkauksesta syyte tulossa!
Vinkattu mistä? Älä esiinny minuna, tiedän tasan tarkkaan milloin kunnianloukkaus on tapahtunut ja tässä ei sitä tapahtunut.
Onko se sinun yksinoikeus vinkkailla? Ei ole..
Eläkkeellä olevan lakimiehen on.
Veli veljeä vartioi.
Naulankantaan
Kertokaapas tästä romumiinoittaja hommasta kun en ole itse tästä tietoinen, olen etempää muuttanut vuodenvaihteessa kiteelle.
Kannatti varmasti muuttaa tänne Kiteelle.. tietysti jos juoruilu ja kyttäily ovat ainoat harrastukset niin silloin on täydellinen paikka.
Täällä Kiteellä eräät laittoi romuja esim auton akkuja yms. teille ja kyttäsi pusikossa kun toiset niihin ajoi autoillaan.
Toinen tapaus Kiteen rikoshistoriassa on kun ulostamisen tarve koitti niin naapurin juomakaivoon käytiin tarpeilla ja järvestä sinilevää vielä päälle varmistamaan kepponen.
Eli täällä on kaikki mahdollista .
Tuo jälkimmäisen tapauksen epäillyn oli kaiketi hovioikeus vapauttanut syytteistä. Miksipä ei olisi? Nähtävästi varikset kävivät pudottamassa ulosteet kaivoon. Eli puhdas vahinko siis.
Älä nyt varisten kunniaa mene loukkaamaan vasten parempaa tietoa asiasta.
Poliisillahan muuten kaikki aika menee tutkiessa kunnianloukkauksia.
Ämpärilläkö ne varikset sinilevää keräsi sinne kaivoon?
Ei liene asian suhteen mitään merkitystä enää mutta tekijät ei käsittääkseni nimenomaan jääneet mihinkään kyttäilemään..
Eihän sitä isoja määriä tarvitse, ottivat levää nokkaan ja pudottivat kaivoon. Varikset ovat viisaita lintuja.
Nythän tämä juttu alkaa selvitä...varis perseestä veti paskan Liisiltä ja kaveriden kanssa avasi betoniluukun kaivon kannelta .
Seuraavaksi jarrutusäljet paskalla kaivoon piirteli .
Katso tuon linkin kuva kaivosta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010246803.html
Itse päättelisin että ihminen jonka dna tuosta paskasta on jäljitetty on istunut kaivon luukulla ja vääntänyt tortut kaivoon sekä hakenut sinilevää päälle.
Ei siis mikään äkkipikaistuksissaan tehty teko vaan vakaasti harkittu myrkytys !
Miinoittajat oli Kiteeläisiä, yks asuu syrjäkylällä.
Huussi juttu kuivui kokoon koska poliisit eivät tutkineet tapausta. Kaivosta löytyi paskantajan dna ta. Silti juttu vanheni, kun sitä ei tutkittu ajoissa. Kauhea tapaus, odottava äiti ja vasta syntynyt sairastuivat vakavasti, kaivossa olleiden bakteetien takia.
Miten ne varikset sai kaivon kannen auki, ja naapurin dna ta samaan kaivoon.
Ei vaan varikset kävivät ulosteet ulkohuussista ja ei kaivossa mitään betonikantta ollut. Jos olisi ollut niin ei sitä Liisi (naishenkilö) eikä varikset olisi jaksaneet nostaa pois. Varikset tiputtivat kaivoon paskat ja sinilevät.
No ei sitä kantta olisi nainenkaan saanut avattua, ei siellä mitään kantta ollut.
Poliisin esitutkintamateriaalissa kuva kaivosta ulkopuolelta.Siinä 40x40 senttinen betoni laatta keskellä .
Tämä lienee helppo ihmisen siirtää.
Siihen aukkoon kun istahtaa niin peräaukon suuntima suoraan toisessa kuvassa renkaan sisäpuolella reunalla näkyvään ulosteeseen.
Tutkinta materiaalissa pois suljetaan ulosteen siirtäminen huussissa kaivoon.Huussia käyttänyt todistetusti iso määrä ihmisiä .
Kaivosta saatu dna näyte puhdas yhden ihmisen ei sekoitus tulos.
Tuollainen dna näyte tarkoittaa ettei siihen ole muut koskeneet .
40x40 betonilaatan siirtäminen ei onnistu moneltakaan iäkkäältä mieheltä saati sitten naiselta. Kyllä siellä on ennenkin nähty variksia lentelevän lähellä, nappasivat nokkaansa levää ja ihmisulostetta, pudottivat ”lusikallisen” sitten kaivoon. Ei siinä sen kummempaa!
Onkohan päätekijä työllistynyt?
Käy paikallisissa tietotoimistoissa kyselemässä..
Venetehtaalla on töissä
Onkohan kohta veneitä tiellä, vene miinoittaja
Olitpa nokkela, varo ettet tipu veneestä..
Jumala armahtaa vanhat virheet ja erheet.
Juu juu ...Mutta ennen sitä niistä on kärsittävä .
Tuntematon sotilas: Ne jyrää meitin. Pojaat! Ne jyrää meitin ...
- Paikoillanne! Ei ne mitään jyrää. Siellä on ROMUmiinoitus.😆
🤣🤣🤣
😂😂😂😂😂🤣
Avatkaa vähän tätä romumiina keissiä.
Mene Teboilille kyselemään tai Nesteelle, sielläkin näitä munamarttoja ja muita kateellisia näyttää istuvan..
Kylläpä tuon osaat itsekin avata eli etsiä asiaan liittyvää tietoa netin palstoilta.
Tekijät eivät tykkää jos muistellaan ja muistutetaan rikoksista, se on huomattu.
Romumiinoituksesta siis kannattaa olla kateellinen! Varmasti aito ja alkuperäisen, erityisen älyllisyyteen taipuvaisen kiteeläisen vastaus. Joku voisi arvailla jopa kirjoittajaakin.
Taitaa olla luetun ymmärtämisessä vikaa..
Kiteellä tainnut vuosikymmenien saatossa tapahtua paljon pahempiakin rikoksia mutta niitä ei vaan haluta muistella..
Mikä oli Kellosepäntien kerrostaloista missä Wiberg teki kolmoissurman?
Entä sitten missä päin nämä tapahtui: "Kaksivuotiaan poikalapsen surma Kiteellä oli jo kolmas tragedia samassa pihapiirissä. Pari vuotta sitten isä surmasi kaksi lastaan samassa taloyhtiössä, mutta eri rapussa."
Jaa, ei sitten haluta niistä pahemmista rikoksista kirjoitella. Eipä sen puoleen; se on ihan oikein.
Ei kai nää enää levitä romua tielle?
Kertokaa nyt perkele vastaus alkuperäiseen kysymykseen, eli mitä nykyään kuuluu tuomituille ja saivatko elämänsä kuntoon?
Liekkö tuo varsinaisten nerojen elämä milloin kunnossa ollutkaan, eli yhtä vähän kuin varsinaiset nerot itsekään, noin niin kuin asia lievästi ja kiltisti ilmaisten! Normaalit yksilöt ei tekisi tuollaista edes kohtuullista korvausta vastaan!
Sinä itse kuulut varmaan Kiteen älykkäimpien ihmisten joukkoon, koska kulutat aikaasi täällä Suoli24:n keskusteluissa, kommentoimalla turhaa paskaa..
Onko vielä ollut romuja tiellä?
Joidenkin tietojen mukaan miinoittajat kuluttavat aikaansa peukkuporukoissa Hesassa.
Paras peukku on peukku persiissä
Voipi olla paljon vihamiehiä miinoittajalla
Sinähän sen tiedät parhaiten..
Kommentoin niin pysyy romumiinat keskustelussa. Hyvä - nyt on kommentoitu.
No ei tuollaista rikosta kannata unohtaakaan, tahallinen teko tai itseasiassa teot
Romuja liikenteessä liian paljon
On raato pemereita,mersuja,volvoja .Lahopäät niillä pörpöttäjillä kurvailee.
Näiden tekojen aikaan kun tekijät olivat vielä tuntemattomat satuin olemaan varaosaliikkeessä kuuntelemassa kun miehet keskenään puivat tätä asiaa, että kukahan ja miksi levittäisi romuja tielle? Kukaan paikalla olevista ei varmasti aavistanutkaan miten lähellä tekijä onkaan, kuuntelemassa tätä keskustelua.
Onko tämä sankari muuttanut Savoon, vitostiellä alkanut ilmaantua romuja.