vaippojen tarve , siitä kertominen

Anonyymi-ap

Hei

Olen 47-v mies. Minulla on jatkuvaa virtsankarkailua, ajoittaista kastelua. Olen käyttänyt ajoittain housu- ja teippivaippaa suojana. Joskus mietin onko hassua käyttää vaippaa vaikka en sinänsä kastele usein, mutta se riski on olemassa, onko muita jotka käyttää ns. varmuuden vuoksi vaippaa ? Mietin myös missä vaiheessa kertoa asiasta kumppanille, deitille, olen aloittamssa seuranhakua, mietin myös miten suhtautua vaipan käytöstä treffeillä ?

2

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi. Rohkeasti vaan vaipat jalkaan, jos karkailee. Ikävä olisi olla pissat housussa. Kumppanille kertoisin vasta sitten, kun olisi tarve asiasta mainita. Kuinka paljon sinulla karkailee? Mietin, että riittääkö pelkkä miehille tarkoitettu tippasuoja esimerkiksi treffeille?

    • UUSI

      Minä olen 62 vuotias mies ja minulla on nyt alkanut tulemaan tiputtelua ajoittain. Minulla on hyvänlaatuinen eturauhasen liikakasvu johon lääkkeenä tamsulosiinihydroklorid. Olen jo pitemmän aikaa huomannut että pikkuhousut alkaa tuoksahtamaan aina vain lyhyemmän käytön jälkeen ja pari viikkoo sitten heräsin yöllä ja pikkuhousut oli kosteena tiputtelun vuoksi. Olenkin alkanut käyttämään tena tuotteita. Minulla on ollut jo kauan se ongelma, että kun lähden kaupungille asioimaan niin aina ei löydy heti wc:tä ja joudun asioimaan kuitenkin vessassa 45-60 minuutin välein, joskus useamminkin. Kävely nimittäin vilkastuttaa aineenvaihduntaa mutta kun rakko ei tyhjene kokonaan. Olenkin miettinyt että pitäiskö tämmösiä hätätilanteita varten hankkia vaippoja. Testasin tenan sinistä housuvaippaa koemielessä kotona ja huomasin että ei toimi. Sisäpinta tuli märäksi ja virtsa valui reisille, eli ongelma ei sillä pakene. Todella ahdistavaa on lähteä asioimaan jos vessaa ei löydy puolen tunnin välein.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe