Hei
Onko Kiteellä jotain ruokaravintoloita, tai grillejä jotka eivät ole lähi-idän ukkojen pitämiä? Onko esimerkiksi se keskustan grilli suomalaisten pitämä?
Onko Kiteellä jotain ruokaravintoloita, tai grillejä jotka eivät ole lähi-idän ukkojen pitämiä? Onko esimerkiksi se keskustan grilli suomalaisten pitämä?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Aiheellinen kysymys. Sama ilmiö ympäri Suomea.
Grilli on kotimainen👍 Hyvät ruuat on👍👍
Ok. Täytyy testata.
Miksi pelkäät muun taustaisia ihmisiä?
Siis en halua TUKEA.
Torin grilli on kyllä erittäin herkullinen paikka ja maistuu kaikki tuoreelle. Suosittelen 👍
Ok. Löytyykö muita suositeltavia ruokapaikkoja?
Kiteen Teboil, todella hyvää ruokaa edullisesti. Ja myös mukavaa asiakaspalvelua joka kerta 👍
Maukkain ruoka on Joensuussa, esim Sulo tai Usva. Sama hinta ja raaka-aineet, mutta on muutakin makua kuin rasva ja suola. Tarjontakin vaihtelee, ei ole samoja esim joka viikolla. Ottaispa joku mallia.
Onko siellä joku lounas, vai perus huoltamo menu?
Lounas, A La Carte, pizzaa… melko monipuolinen tarjonta Teboiliksi. Ruoka on hyvää ja edullista, myös henkilökunta mukavaa ja muistaa hymyillä. Suosittelen käymään 👍
Ylivoimainen on Tuhti Joensuussa. Kiteellä mm. Viljami, Kiteenhovi, ABC, Wilhelmiina, Irman kahvila. Kupiaisen lounaspaikka oli hyvä sen mitä kerkesi olemaan, ei pysy ravintolat siellä.
Lähellä paras on Pivanka, Ruoke on testaamatta. Viljamissa on suht maistuvaa, ei aina viikottaista perusmössöä.
Koivikon kievarin ent kokki tais pitää K-kaupassa, jäi testaamatta se ja Pajokka, jota kehuttiin. Monella ei ole vara syödä kodin ulkopuolella, enää.
Ilmeisesti lähilounasmestat ei ole resq-hävikinilmoitusjärjestelmässä, harmi.
Umpirasvassa paistettua, mössöä ei kovin terveellistä.
Kyllä torin grillin ruoka taso on valitettavasti mennyt alaspäin. Esimerkiksi ranskalaiset usein raakoja, monesti ovat siellä kaiken muun alla, jolloin ne menettävät rapeutensa ennen kuin pääsee syömään. Sääli, tukisin sitäkin paikkaa mielelläni enemmänkin jos taso olisi kohdallaan.
Hintakin karannut ihan älyttömäksi... Makkaraperunat 10 e, Joensuussa 6,80 e sama tai isompi annos...
Kauppa se on mikä kannattaa.😆
Menkää syömään joensuuhun makkaraperunat kun saatte halavala.
Ei sen puoleen etteikö joku periaatteen mies voisi niin tehdäkin, mutta jos muuta asiaa ei ole, niin pelkästään makkaraperunoiden tähden ei ehkä kannata ajella edestakaisin.
Ranskikset tulee esipaistettuna pakasteina, Paistetaan vielä umpirasvassa. Jos potut on annoksen alla eivät ole rapeita. Annoksen alla pehmenevät ja lytistyvät.
Itse söisin kiinalaista, thaikkua tms mielellään, mutta tarjonta puuttuu. Pizzat on samanlaisia suomi-muu maa tekijöillä, hyviä tai huonoja, esim pohja itse tehty tai ostettu tukusta.
Tuskin tarvii uusia ruokaravintoloita. Maksavia asiakkaita ei ole. Enää ei tehtaiden pamput syötä tuttujaan virman piikkiin. Moni tehdas lopettanut, loput konkan partaalla. Taviksilla ei ole varaa ravintola ruokiin.
Eipä ravintoloita tarvii syrjäseuvut. Ruokaloille, jossa on suht edullinen, maukas ja terveellinen ruoka, olis kuitenki maksavii asiakkaita. Näköjään monet työläiset ja eläkeläiset syövät edelleen kodin ulkopuolella, epäterveellisestikin.