Voi olla varaa ylläpitää omakotitaloa, kahta autoa ja useampaa lemmikkieläintä? Vastaus tietysti on, että hänellä on omaisuutta ja/tai pimeitä tuloja. Itse olen pienipalkkainen duunari, joka voi vain haaveilla edellä mainituista luksuksista. Onko tälläinen tukijärjestelmän väärinkäyttö mielestänne reilua?
Kyseleepi muutaman euron yli tukirajan kuussa ansaitseva.
Miten työttömällä, yhteiskunnan tukia nauttivalla, henkilöllä
37
531
Vastaukset
- Anonyymi
Työttömänä tukiorjana olen ihmetellyt samaa.
Keitä nämä omakotitaloissa asuvat auton omistavat lapsia ja lemmikkejä omaavat työttömät tukiorjat ovat? Miten he kustantavat elämänsä? Tukijärjestelmä ei tuota kaikkea todellakaan kata.
Todennäköisesti kyse on velaksi elämisestä, mutta kun tarpeeksi köyhä ei saa edes lainaa. En ymmärrä.- Anonyymi
- ____________- Eikö Tieto ole mennyt perille - ?
- Ne -On - Mamuja Ja Paperittomia-Paskiaisia - Sillä ne -SAA -Kaiken- ILMAISEKSI- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
- ____________- Eikö Tieto ole mennyt perille - ?
- Ne -On - Mamuja Ja Paperittomia-Paskiaisia - Sillä ne -SAA -Kaiken- ILMAISEKSI-Maahanmuuttajilla ei ole Suomessa omakotitaloja saati lemmikkejä dorka.
Mikä tämän kirjoitustyylin tarkoitus on? Saat itsesi totisesti näyttämään aivokääpiöltä mikä oletkin, - Anonyymi
hän on varmaan tehnyt kovasti töitä ennen ja nyt on työtön
- Anonyymi
Mullakin on 80 hehtaaria mettä ja kaksi omakotitaloa
- Anonyymi
Tonokit arvuuttelevat toisten rahatilanteita. VOI olla säästöjä kertynyt työelämässä tai perintöä tullut. Jotkut voittavat lotossakin...
- Anonyymi
Tonokki ei tajua että keskustellaan tukien varassa elävistä, joihin lottovoittajat harvoin kuuluvat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tonokki ei tajua että keskustellaan tukien varassa elävistä, joihin lottovoittajat harvoin kuuluvat.
Lottovoitto voi olla tilillä ja samaan aikaan tuet juoksevat ihan normaalisti, paitsi toimeentulotuki jota ei saa.
- Anonyymi
En tiedä, mutta voisko olla jotain perintöjä tms.
Tai sitten se talo on jo velaton ent työllä ostettu. Eihän siinä sitten paljon kulija enää ole.- Anonyymi
Kiinteistövero, lämmitys, sähkö, vesi, viemäri, jäte, nuohous yms... Kyllä kuule ihan perähikiälläkin velattoman ok-talon kulut ovat vuositasolla neli-viisinumeroinen summa nykyään.
- Anonyymi
Siinä taas yksi kateellinen demaritollisko kadehtii toista kurjaa.
- Anonyymi
Miten maahanmuuttajilla voi olla ajokortit, autot ja kunnon asunnot vaikka ovat työttömänä?
- Anonyymi
Huumekaupalla ja prostituutiolla tienaa kivasti.
- Anonyymi
jos on toisella työssä niin sitä pidetään työnä, mutta jos olet vaikka autotalli yritäjä, niin sitä ei pidetä työnä,
- Anonyymi
Meinaatko, että jos jo alun alkan tuhoon tuomittu liikeideasi kaatuu omaan mahdottomuuteensa, sinulla pitäisi olla oikeus työttömyyskorvaukseen? Rahaan jota et ole koskaan maksanut, toisin kuin työsuhteessa ollut on tehnyt...
- Anonyymi
Ei suomessa mitään kuuluisaa sisua saatika rehellisyyttä ole. Jos on joskus ollut niin ne ovat historiaa. Nyt on vain kateus ja ahneus.
t naapurin masa, savo. - Anonyymi
Työttömänä tukiorjana olen ihmetellyt samaa.
Keitä nämä omakotitaloissa asuvat auton omistavat lapsia ja lemmikkejä omaavat työttömät tukiorjat ovat? Miten he kustantavat elämänsä? Tukijärjestelmä ei tuota kaikkea todellakaan kata.
Todennäköisesti kyse on velaksi elämisestä, mutta kun tarpeeksi köyhä ei saa edes lainaa. En ymmärrä.
Minä vastaan tähän...
Naapurin Erkki töissä käydessään tuhlasi mukavaan elämään kaikki rahansa mitä tienasi...matkusteli,kävi baareissa juhlimassa
, autokin vaihtui usein ja naisiin ja tupakkiin kului rahat
..nyt sitten työttömänä on pa ja ylläolevan kysyjän asemassa jolla on vain sosiaalituet ja välittää köyhyyttä.
Minä se sijaan elin työssä käydessä pihisti...ostin tarjouksia, sijoitin,maksoin talovelkaa,ajoin vanhalla autolla...
Nyt olen vain työtön ja saan Erkin tapaan tyttuuskorvausta mutta en Erkin tapaan asumistukea enkä sosiaalitukea nosta enkä saa..
Omilla on sentään oma katto ja sukanvarressa rahaa jotta voin omaa kättoa pitää vielä ..
Mutta lähtijöille sanon että on tämä talo menossa myyntiin kun ei ole tähän alijäämää vuosikymmeniksi varaa. - Anonyymi
Hän oli keskiluokan kiipijä
ison rahan riipijä,
Jolla meni lujaa ilman rajaa.
Mutta paine toimistossa
ja nousukas vaimo,
Joka tahtoi miehen
menestykseen ajaa,
Sai hänet sekoon yhteen
lutkaan ja hän joutu
sen kans' putkaan
Ja huomas elämänsä
olleen vajaa.
Se lutka jätti hänet nojaan
perse auki katuojaan
Vastapäätä
pultsareiden yömajaa. - Anonyymi
Sehän on nimenomaan poliittisten toimijoiden tahtotila, että usutetaan köyhä tukiorja riitelemään toisen vähän varakkaamman tukiorjan kanssa.
Älä aloittaja viitsi olla ihan naiivi, voi olla että joku on ehtinyt keräämään omaisuutta enemmän ennen työttömäksi joutumistaan, mutta ihan turhaan sinä hänestä syytä etsit sinun omaan pahoinvointiisi.
Sinun pahoinvointiisi syypäät löytyy ensisijaisesti Arkadianmäeltä.- Anonyymi
"Sinun pahoinvointiisi syypäät löytyy ensisijaisesti Arkadianmäeltä."
Ja omasta pääkopasta.
- Anonyymi
Heimon veljet menevät uudella mersulla soskuun, ei ole mikään ongelma, kun se kuuluu siihen kulttuuriin. Eihän se mersukaan oma ole.
- Anonyymi
Juu, Mersuilla ajelevat ilman että on päivääkään töissä olleet.
- Anonyymi
Ihan helposti.
Moni työtön on tienannut töissä ollessaan ihan mukavasti, ja rahaa on voinut jäädä säästöön paljonkin, ja voi olla myös sijoituksia. Pääomatulot eivät vaikuta ansiosidonnaiseen päivärahaan (tai ei vaikuttanut ainakaan silloin, kun olin työtön). Asuntovelatkin on ehkä jo maksettu. Perintöäkin on saattanut tulla. - Anonyymi
Aloittaja & co ei luultavasti ikinä ole olleet töissä, eivätkä tiedä mitä säästäminen tarkoittaa.
- Anonyymi
Elinkustannukset ovat nousseet niin paljon että pelkästä Työmarkkinatuesta ja Asumistuesta säästäminen on hankalaa
- Anonyymi
Tuethan ovat ihan kiva lisä kelle vaan , miksi kustantaa semmoista meininkiä jota ei kannata tai on vain haitallista , ja se ketutuskin vähenee kun on oma herransa vailla aikatauluja ja velvollisuuksia .
- Anonyymi
Joo mutta pointti on, että onko se oikein maksaa verovaroista tukia henkilöille, jotka eivät niitä tarvitse? Samaan aikaan tukia tarvitsevat jäävät ilman ja näkevät nälkää. Vaikka tekisivät pätkätöitä välillä. Kun muuta ei ole edes tarjolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo mutta pointti on, että onko se oikein maksaa verovaroista tukia henkilöille, jotka eivät niitä tarvitse? Samaan aikaan tukia tarvitsevat jäävät ilman ja näkevät nälkää. Vaikka tekisivät pätkätöitä välillä. Kun muuta ei ole edes tarjolla.
Jos tällä perusteella karsitaan tukia niin sitten pitäisi mennä niihin rikkaiden tukiin ensiksi...rikkaiden lapsilisät,sairauspaivarahat ja vanheimpainrahaa joita maksetaan ansiotason mukaan jopa 5000 euroa kk...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tällä perusteella karsitaan tukia niin sitten pitäisi mennä niihin rikkaiden tukiin ensiksi...rikkaiden lapsilisät,sairauspaivarahat ja vanheimpainrahaa joita maksetaan ansiotason mukaan jopa 5000 euroa kk...
Juuri näin pitäisi toimia + yritystuet pois. Jos firma ei pyöri ilman tukia markkinataloudessa niin sietääkin tulla konkurssi, Kokoomuslaiset voivat vinkua mitä tahansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin pitäisi toimia yritystuet pois. Jos firma ei pyöri ilman tukia markkinataloudessa niin sietääkin tulla konkurssi, Kokoomuslaiset voivat vinkua mitä tahansa.
Sama juttu toki yksilöidenkin kanssa, eli kyllä ihmisten pitää tulla ilman tukia toimeen markkinataloudessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu toki yksilöidenkin kanssa, eli kyllä ihmisten pitää tulla ilman tukia toimeen markkinataloudessa.
Asia ei ole ihan näin yksinkertainen.
Se missä sinulla meni pieleen pahemman kerran, on luulo markkinatalouden olemassaolosta, sitähän ei Suomessa ole, koska markkinatalous ajetaan poliittisilla päätöksillä vaikka väkisin alas, ja tilalle yritetään väkisin vääntää fasismia.
Aina kun maan hallinto puhuu työvoiman tarjonnasta, silloin maan hallinto puhuu fasismista ja niistä fasismitoimista joita se aikoo harjoittaa kansalaisten oikeusturvan tuhoamiseksi jotta saisi fasismi-ideologiaansa eteenpäin.
Markkinatalous on Suomessa vasta sitten, kun fasismi on saatu täydellisesti pois, ja sen seurauksena kysyntä ja tarjonta asettuvat jälleen markkinatalouden tahdissa.
Suomessa ajetaan työvoimalle tarvittava kysyntä aina täysin järjestelmällisesti alas ja pohjamutiin, AINA kun maata johdetaan sillä logiikalla että hallinto saa elää ylitse varojen ja elinkeinoelämän ei mukamas tarvitse maksaa mitään veroja.
- Anonyymi
Ehkä naapurisi on voittanut lotossa.
- Anonyymi
Miten aloittaja on varmistanyt, että hänen naapurinsa on nimenomaan työtön?
- Anonyymi
Miten työttömillä maahanmuuttajilla on varaa lihoa nopeasti?
- Anonyymi
Älä ole kateellinen..vaan olethan sinä ja isosti.
- Anonyymi
Katuojassako sitä pitäisi asua??
- Anonyymi
Kokoomuksen mielestä köyhä kuuluu kuoppataloon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26814385Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687293Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117121Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä615140K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1134872Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014505PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214417Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784177Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023958