Törkeää lisärahastusta:
https://www.toyota.fi/omistajalle/takuu/toyota-relax
Kun aiemmin, ennen 1.9.25 olevaa aikaa, riitti että edellinen omistaja oli merkkihuollattanut auton ennen autonvaihtoaan ja aikaväli- ja kilometriehto pysyi vaatimuksen sisällä. Nyt 1.9.25 alkaen on asiaa sotkettu, eli jos vaikkapa edellinen omistaja on merkkihuollattanut Toyotansa esimerkiksi 31.7.2025 ja vaihtanut autoa elokuussa 2025, ja uusi omistaja ostanut sen 1.9.2025 niin hän joutuu heti merkkihuollattamaan auton uudelleen jotta Relax pysyy voimassa! Siis vaikka edellisestä huollosta olisi noin kuukausi aikaa, pitää viedä uudelleen huoltoon ja maksaa se. Tässä merkkihuollot hankkii hyvin lisärahaa. Lisäksi turvasta on poistettu mm. sähkösäätöisen istuimen moottorit ja muut komponentit, aiemmin ne kuuluivat siihen.
Toyota rahastaa lisää Relax-turvalla 1.9.2025 alkaen!
15
210
Vastaukset
- Anonyymi
Turvasta on poistettu kaikki ne komponentit, jotka voisivat todennäköisesti mennä rikki turvan voimassaoloaikana.
- Anonyymi
ja tyhmä tojotakansa maksaa...
- Anonyymi
Tuossa on takana sellainen asia että autoliikkeet ovat ohjeistaneet asiakkaitaan hoidattamaan viat Turvan piikkiin vaikka vastuu olisi autoliikkeellä.
Erityisesti kun kyseessä liikkeen juuri maahantuoma käytetty. Kyllä liikkeen pitää omat lakisääteiset vastuunsa hoitaa.
Minusta tuo on ihan OK asia.- Anonyymi
Autonostajan kanatta lukea kuluttajansuojalaki.
- Anonyymi
kertoo meille maahantuojan tyyppi....
- Anonyymi
Relax ei korvaa:
Vianetsintä
Huolto-osat kuten:
Säännöllisesti huolto-ohjelmassa vaihdettavat osat, suodattimet, jarrupalat ja -levyt, -kengät ja vaijerit, kytkin paketti (levy, asetelma ja painelaakeri), rengasyhdistelmät, vanteet, renkaat, (V- tai moniura) hihnat ja kiristimet, 12V akut, kaikki nesteet, sytytystulpat.
Kumiosat kuten:
Lämmitysletkut ja -putket, muut kumiletkut, moottorin tai ohjaamon tuet, ikkuna- ja kylkilistat, pyyhkijänsulat, vetoakselin suojakumit, iskunvaimentimet (ml. pneumaattiset sylinterit), kallistuksenvakaajan kumihelat, (maa-)kaasukäyttöön/FlexFuel liittyvät osat sekä kaikki muut kuin alkuperäisen polttoainejärjestelmät osakomponentit ja niiden välittömät ja välilliset vahingot.
Kori ja maalipinta kuten:
Ajovalot, lamput, polttimot, linssit, korin osat, puskurit, lasi (ikkuna), antenni, kahvat ja kangasosat, maalipinta, ovi- ja ikkunalistat, kromiosat, kiiltävät metallit (metalliosat ilman pinnoitetta/maalausta) sekä kaikki korroosiokorjaukset. Turva ei kata Proace liukuovien ohjainrullia.
Sisustus kuten:
Verhoilut (ml. katto), istuinsuojat, tyynyt/pehmusteet, lattiamatot, tuuletussäleiköt, tuhkakuppi, vaihdekepin nuppi, kojelauta sekä ohjauspyörä.
Multimediajärjestelmät kuten:
DVD-soitin, näytöt sekä kuulokkeet.
HSD-ajoakku, koska kuuluu akkuturvan piiriin
Muut kuin alkuperäiset Toyota-varaosat/varusteet
Varusteena asennettu jälkiasenteinen polttoainetoiminen lisälämmitin ei kuulu turvaan.
Alkuperäiset Toyota-lisävarusteet, jotka ovat asennettu muualla kuin tehtaalla tai maahantuontikunnostamossa.
Huom! Ei kata jälleenmyyjällä asennettuja varusteita.
Tietyt yksittäiset osat ja komponentit kuten:
Pakoputkisto (ml. katalysaattori, lämmönvaihdin), lukkosylinterit (ml. virtalukko), saranat, mutterit ja pultit, sulakkeet, kiinnikkeet ja pidikkeet (esim. puskuri/oviverhous), etu- ja takavakaajatanko, moottorin ja ohjaamon kiinnikkeet, EV- ja Plug-in-latauskaapelit sekä Proace 4X4 Dangel -nelivetokonversion komponentit.
Kaikki ajoneuvon korin ulkopuoliset osat
Äänien/melun korjaustoimenpiteet
Säätotoimenpiteet kuten:
Ohjauskulmat sekä ovien säädöt.
lisää rajoitteita:
Komponenttia ei ole mainittu edellä olevan katettujen osien luettelossa.
Korjaus minkä tahansa kulumisen, liiallisen välyksen, melun ja/tai tärinän seurauksena.
Autoa ei ole huollettu tai korjattu valmistajan suositusten mukaisesti. Viat, joista ei ole välittömästi ilmoitettu valtuutetulle Toyota -korjaamolle tai joissa Toyota -valtuutetulle korjaamolle ei ole annettu mahdollisuutta korjata.
Korjausta ei ole suorittanut Toyota -valtuutettu korjaamo.
Vika, joka johtuu ajoneuvon käytöstä valmistajan suositusten vastaisesti (esim. väärinkäyttö, kilpailun omainen, äärimmäinen maastoajo, viritys, ylikuormaus.
Tulos viasta, joka johtuu ulkoisesta syystä ja/tai luonnonilmiöstä (esim. veden tai pölyn tunkeutuminen, kiven iskut, tulvat, jäätyminen, myrsky, luonnonkatastrofit, onnettomuus, tulipalo, räjähdykset, sota, levottomuudet, vallankaappaus, tahallinen tai haitallinen toiminta, luvaton käyttö, suola, lasin syöpyminen ja naarmut, likaantuminen, kiveniskut).
Viat, joiden katsotaan oleva Toyotan vastuuseen kuulumattomia.
Välilliset vauriot, jotka ovat aiheuttaneet muista kuin Toyota-lisävarusteita tai erikoisvarusteista.
Tahallisesta tai törkeästä huolimattomuudesta johtuvien vikojen korjaukset (ml. sopimattomat voiteluaineet ja polttoaine).
Auton alkuperäiseen suunnitteluun tehtyjen muutosten tai tiettyjen lisävarusteiden asennuksen vuoksi ajoneuvo ei enää täytä valmistajan tyyppihyväksyntää.
Autoon on asennettu osia, joiden laatu ei vastaa alkuperäisen valmistajan osia.
Autoon ei ole enää saatavilla alkuperäistä varaosaa valmistajalta. Toyota ei ole velvollinen hankkimaan tai korvaamaan muuta kuin alkuperäisen valmistajan varaosaa tai maksamaan muuten mitään korvauksia siitä, ettei autoa voida käyttää esimerkiksi normaalissa tieliikenteessä tai muuten. Esimerkiksi automalli ja varaosa, jota ei valmisteta: Proace MDX 2013-2016, moottorin ECU.
Viat, jotka seurauksena väärin asennetuista renkaista, väärästä korjauksesta tai yksittäisten osien sopimattomasta vaihdosta.
Seurauksena viallisesta asennuksesta.
Mahdolliset välilliset kustannukset: Tulojen menetys, kuljetus-, hinaus-, puhelin ja majoituskulut, sijaisauto ja omaisuuden tai arvoesineiden menetys.
Esteettisiä vikoja, esim. maalipinnan- ja ruosteenkorjaus, värimuutokset, muodonmuutos, vesivuodot ja kondenssivauriot
eli jääkö tuon lista ulkopuolelle enää mitään? Kilometritkin on rajoitettu 185tkm.- Anonyymi
Jos haluaa pitkän takuun, kannattaa ostaa Kia. Kian mallit on paremmannäköisiäkin. Myös Cupran ja Renaultin 5 vuoden takuu on hyvä, ja Hyundailla myös. Taitaa olla Fordillakin vielä?
- Anonyymi
"Toyota Relax on tarkoitettu kattamaan auton tekniset viat ja vauriot, jotka eivät liity normaaliin kulumiseen tai huollettaviin osiin".
Eli ei korvaa esim pyöränlaakereita, jotka voisivat hajota Suomen olosuhteissa jo noilla kilometreillä.
Hyvä kysynys, että mitä oikeasti korvaa???? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Toyota Relax on tarkoitettu kattamaan auton tekniset viat ja vauriot, jotka eivät liity normaaliin kulumiseen tai huollettaviin osiin".
Eli ei korvaa esim pyöränlaakereita, jotka voisivat hajota Suomen olosuhteissa jo noilla kilometreillä.
Hyvä kysynys, että mitä oikeasti korvaa????Vaikkapa sähkömottorin, sen ohjausjärjestelmän, ilmastoinnin kompuran ohjausvaihteen jne..
Tuosta kun klikkailee niin näkee kaiken mitä se korvaa.
https://www.toyota.fi/omistajalle/takuu/toyota-relax/toyota-relax-kohteet
- Anonyymi
Niin ne lämmönvaihtimet rajattiin Relaxin ulkopuolelle eli ei korvaa ja samoin kävi hapettuville kaapeleille mitkä on ongelma RAV 4 mallissa.
Molemmista on uutisoinut moottori.
Eli jos on ongelma niin Relax ei korvaa koska Toyota rajaa kaikii omat mokat tuon ulkopuolelle ei korvattaviksi. Miksi sitten siitä kannattaisi muka maksaa?
Nämä viat on muutenkin korvattava virhevastuun piiristä joten Toyota vain haluaa rahastaa asiakkailta mahdollisimman paljon. Rahat kai vähissä kun ei omia mokia korjata.
Johtuu kai näistä isoista korvauksista mitä Toyota joutunut viimeaikoina maksamaan.
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/toyota-subsidiary-hino-motors-penalized-16-billion-over-emissions-fraud-scheme-2025-03-19/- Anonyymi
Meinaatko että VW korvaa paremmin takuun jälkeen?
Älä unta näe. Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko että VW korvaa paremmin takuun jälkeen?
Älä unta näe.Missä Toyota on parempi kuin VW? Toyota huijasi kolaritesteissä todella pitkään!
- Anonyymi
Bunkku1340 kirjoitti:
Missä Toyota on parempi kuin VW? Toyota huijasi kolaritesteissä todella pitkään!
Ja päästöissä myös. Pitää vielä muistaa Toyotan osaomisteisen Takatan huijaukset airbackeissa ja KobeSteelin yhteistyössä halpuutetut teräs ja alumiini laadut ja väärennetyt speksit.
- Anonyymi
Teidät rattimiehet automerkistä riippumatta pitäisi laittaa kaulasta riippumaan. Amen!
- Anonyymi
Nyt Toyotan myynti lähtee todelliseen nousukiitoon.
On se aina rahan arvoinen kun on Toyota niin loistava auto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476