Piharatamo valtaa vähitellen nurmikolta pinta-alaa. Leviämistä olen yrittänyt rajoittaa kitkemällä ja ilmastoimalla nurmen pohjaa. Mitähän muita konsteja voisi ottaa avuksi tässä taistelussa?
Piharatamo nurmikon kiusana
9
12853
Vastaukset
- Nyhtäjä
Itse olen kokeillut Fiskarsin voikukan kiskojaa piharatamoihinkin ja tuntuu tehoavan. Käsin kiskomalla ei jää käteen useinkaan, kuin lehdet ja muutamassa päivässä maahan jäänyt juuristo tekee uudet lehdet. Voikukan kiskojalla lähtee aina juurineen irti.
- tikru
Minä taas puolestani olen koukkinut ruuvarilla. Silläkin lähtee juuret mukana ja on tepsinyt.
- puikolla
tikru kirjoitti:
Minä taas puolestani olen koukkinut ruuvarilla. Silläkin lähtee juuret mukana ja on tepsinyt.
jossa pieni haara kärjessä.
- hyvä kasvi
Harmillista, että siitä on kiusaksi asti. Yleensä se kertoo "asuinalansa" hyvästä laadusta. Lisäksi sillä on terveydellisiä vaikutuksia; käytetään mm. laastarin asemasta (pestynä, tietty!!) ja paljon muutakin. Mutta ymmärrän yskän, jos se leviää ympäriinsä. http://www.yrttitarha.com/kanta/piharatamo/
- tikru
Periaatteessa minulla ei ole mitään piharatamo vastaan, jos sitä kasvaa siellä täällä. Piharatamo on rikkakasvi, joki viihtyy tiivistyneessä maassa. Meillä metsäinen tontti ja nurmikon kanssa on tekemistä. Piharatamo "palaessaan" kuivuu kovaksi, eikä ole miellyttävä jalan alla. Se myös valtaa nopeasti kasvualaa. Minulle on turha kommentoida, että eihän meisätontilla nurmikkoa tarvita. Minäpä tarvitsen ja piharatamo ei kuulu meidän tontillle.
- peukku68
ratamo kasvaa kyllä muistaakseni vrsin köyhässä maassa joten maata parantamalla nurmikon pitäisi pitää puolensa. taitaa myrkytys olla paras keino. makuasia ostaako rounduppia vai leveille lehdille tarkoitettu hävitettä. sitten multaa maahan ja uusi nurmikko kasvamaan. jatkossa kannattaa huolehtia nurmen lannoituksesta.
- ottaa yhteys
puutarha-alan asiantuntijoihin. tylsää ottaa viestejä ja ns. apuja jostain "suomi24palstalta".......jos kerran ihan aikuisten oikeesti haluaa apua tuohon ratamo-ongelmaan.
- eikä
...tarvii sit turhaan vetää herneitä nenään, jos joku yrittää ihan oikeesti auttaa, mutta apu ei satukaan kelpaamaan kysyjälle. Heti sitten ollaan kiukuttelemassa, että "älä mulle ala..." heh hee...
- Utelias
Meidän nurmikon piharatamoihin ja voikukkiin tehosi:
http://kasvinsuojelu.berner.fi/tuotteet/toxan.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708