Onko olemassa huumetta, joka parantaa auton ajajan suorituskykyä?

Anonyymi-ap

Viikoittain saa lukea lehdistä kuinka joku huumeiden vaikutuksen alaisena on ajanut poliisia karkuun jopa 200 km/h yleisillä teillä. Tällainen vauhti yleisillä teillä on vaikea hallittava selväpäisellekin ja ymmärtääkseni huumeita käytetään jotta saadaan pää sekaisin. Onko siis olemassa huumeita, jotka parantavat aisteja ja lihaskoordinaatiota?

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia ei oikeastaan liity aloittajan asiaan mutta oma kokemus liikenteestä.
      Olin 80 lubulla norjassa telakalla töissä ja tuli töiden jälkeen pakkorako lähteä yksin ajamaan autolla vuorten yli ruotsiin (vaimon sairaustapaus).
      Kun valmistauduin lähtöön tuli yksi kaveri pilleripurkin kanssa ja sanoi että ovat kofeinipillereitä ja että ota yksi aina kun alkaa pirusti väsyttämään.
      Pyysi palauttamaan purkin kun tulen takaisin töihin.
      Tehosivat pirun hyvin ja olin siinä uskossa että kofeiini oli se vaikuttava aine.
      Vuosia myöhemmin yritin löytää samanlaisia valkoisia pieniä tabletteja mutta eihän sellaisia kofeiinipillereitä ollut olemassa eikä kofeiinipillerit joita löysin vaikuttaneet juuri mitenkään vireyteen.
      En kannusta huumeiden käyttöön eikä ne kuulu liikneteeseen mutt esimerkkinä ettei nuori kaveri älttämättä tajua mitä ottaa tai ehkä nykyään kun on enemmän tietoa huumeista.
      80 luvulla ei oikein tietoa ollut enkä itse osannut edes ajatella että sain muuta kuin kofeiinipillereitä.

      • Anonyymi

        Aloittajalla muuten sattuu olemaan kokemusta kofeiinipillereistä ja niin ikään kasarin lopusta. Olivat silloin nuorison "muodissa" ja sen vuoksi itsekin kokeilin. Apteekista niitä sai ilman reseptiä. Omien kokemusteni perusteella en voi suositella. Estävät nukkumisen, mutta eivät poista väsymystä. Jos kofeiinipillereitä ottaa väsymykseen, saa pari tuntia lisää toiminta-aikaa, mutta sitten kun haluat nukkua, et pääsekään uneen koska kofeiininin puolittumisaika on useita tunteja. Jos kofeiinitablettaja ottaa liikaa, esim 2 kerralla, siitä alkaa tärisemään ja tulee huono olo. Minun kokeiluni loppui hyvin lyhyeen. Kahvi ajaa saman asian, mutta ei sitäkään kannata juoda kerralla liikaa.


    • Anonyymi

      Huumeet saa kuvittelemaan itsensä kuolemattomaksi. Nasta lautaan..

      • Anonyymi

        Auts, ei hyvä, siinä on kaikki muutkin tiellä liikkujat vaarassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      53
      3624
    2. 39
      3063
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      150
      2912
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2363
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      57
      1865
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      97
      1651
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1134
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1111
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1086
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      43
      974
    Aihe