Kuten otsikkokin kuuluu, kyselisin halvimpia mansikoiden myyntipaikkaa?Eli vaatimuksena valmiiksi poimittu marja:)...Itse aion pakastaa ainakin 5kg mansikoita talvea varten, vaikka olenkin opiskelija ja asun yksin.Onneksi on arkkupakastin.
Kiitos etukäteen toivottavasti edes jollekin toiselle mansikka-hullulle, joka vinkkaa mulle parhaimmat mansikka-apajat:)!
Kiitos etukäteen toivottavasti edes jollekin toiselle mansikka-hullulle, joka vinkkaa mulle parhaimmat mansikka-apajat:)!
Vastaukset 32
Vanhimmat
Mun mielestä ainakin kaarinan hong kongin parkkipaikalla myytiin mansikoita olisko ollut 5kg jotain 19 e. Jos nyt ei kauheesti väärin mene :)
Ostin torilta perjantaina 10kg mansikoita,5kg maksoi siellä myös 19euroa.
Laske mummonmarkkona, hirveät ovat nousut entisestä ja me maksamme, koska emme osaa laskea euron arvoa, näin meiltä peritään torilla suuria summia kaikesta, mikä ennen oli markan on nyt euron eli noin kuusi markkaa
Se on totta että mansikikoissa hinnat ovat nousseet todella rajusti. Markka aikana kilon sain 10mk hintaan, nyt litrasta pyydetään yli 3€.
Mansikan hinta on kahdeksassa vuodessa yli kolminkertaistunu.
Mutta yleensä markkahintojen muistelijat unohtavat inflaation. Oma kk-palkkani on myös kaksinkertaistunu viimeisestä markkatilistä.
Tuntuu kuin olis palkka 6x pienentynyt. Oliskin markat käytössä.
Kiitos jo vastanneille!
Nyt ongelmanani on se, että pitäisi osata verrata hintoja, jotka ovat litroina!
Prismassa nimittäin näin myytävän 5€ 3l, joka ei enää mielestäni kuulosta kauhean pahalta..Eli tuleeko sieltä halvemmaksi kuin torilta ostettuna 5kg 19€?
litra=kilo
oppi hukkaan sulla.
1 kg mansikoita = reilu puolitoista litraa.
Kiitos sulle!
Kyllähän mäkin tietenkin veden osaan suunnilleen muuttaa litroista kiloiksi:)(Ei ole sekään täysin tarkka kaava eli 1l ei ole täsmälleen 1kg...)
Koska nyt oli kyse mansikoista, asia selkeni:
Ostan hintaan 3l=5€ eli 6l=n.4kg=10€!Halvemmaksi siis tulee sieltä prismasta litroina ostettuna! (jos hinta torilla tosiaan on se 19.90=5kg?)
LAskinko ihan oikein, epäilyttää vähän koska hintaero on noinkin huima?
yksi kilo on noin kaksi litraa!!!
Ja kannattaa miettiä et mistä ostaa ja millaista. Jos ostat marjaa joka ei ole poimittu samana päivänä varaudu et pohjalla on paljon huonoja.
Eli se paska halpa saattaa tulla suhteessa kalliimmaksi kuin tuore vähän kalliimpi marja josta ei tarvitse heittää yhtään pois. (siis mikäli et syö lässyköitä, itse nimittäin en)
Kaikkein parhaat ja tuoreimmat saat torilta, ja viljeluöitten puolelta. Sillä prismojen ym. edessä olevat on yleensä seissy päivän tai pari...NAM
Totta. 1 kilo on 2 litraa mansikoissa.
Pahalta näyttää litrahinta, sillä torilla maksaa yksi litra yhden euron, siis 3 x 1 = 3 euroa. Ostin eilen pari litraa ja ne maksoivat kaksi euroa. olivat kyllä hyviä ja makeita ja kaikki on jo syöty, en siis säilö.
2005 tuo euron litrakin tuntui kalliilta kun markka aikana sai vielä 8mk kilo.
Nyt hinta on ihan normaalisti ollu 3-4€ litra...
Kerran joku pappa nosti metelin erään halpakaupan ruuveja ostaessaan, kun hänen mielestään lirtan "eli kilon" pussiin ei voi mitenkään laittaa 1,2kg ruuveja kuten myyjän vaaka väitti :)
kilo mansikkaa vastaa kahta litraa, punnitkaas ny vaikka.
Marketin edessä on myyty litraa hinnalla 4.9€... Ei tunnu tuo 2005 vuoden litra ja euro hinta yhtää pahalta....
Mansikat kannattaa hakea suoraan tilalta tai torilta. Hinnat eivät ole juurikaan markettien hintoja kovempia ja mansikat ovat ehdottomasti laadukkaampia. Meiltä kun lähtee kuorma välittäjälle, se on vasta seuraavana päivänä myynnissä aikaisintaan. Torille menevät mansikat poimimme aamulla ennen myyntiin viemistä, joten tuoreempia saa vain mansikkamaalta suoraan syötynä. NYT NÄMÄ HELTEET KYPSYTTÄVÄT MANSIKAT KERRALLAAN, HINNAT OVAT POHJALUKEMISSA JA MANSIKKAKAUSI LOPPUU LYHYEEN.
missä nämä mansikkapaikat sijaitsee? itselleni ei tule Turun Sanoma lehteä jotta voisin tsekata sieltä.
LÖYTYISIKÖHÄN TÄÄLTÄ NETISTÄ JOTAIN TIETOA TILOISTA JOSTA SAA OSTETTUA, TAI KERÄTTYÄ ITSE, SUORAAN?
Vai kerrotko sinä kenties mistä saa edullisia ja tuoreita mansikoita?
Torille en viitsi mennä, sekin on niin kaukana meiltä.
Jääkö siis markettien mansikat ainoaksi vaihtoehdoksi?
Siis soittelin näitä itsepoiminta paikkoja että mitä heillä maksaa. 3,50 MAKSAA SIIS KILO MANSIKKAA ITSEKERÄTTYNÄ TÄNÄÄN MAANANTAINA 12 HEINÄKUUTA 2010.
Laskin ettei minun kannata tällaisella helteellä kitua ensin matkaa ja sitten keräämistä, joten päätin sitten ostaa viiden kilon laatikon, tulee kenties kannattavammaksi ainakin tällä hetkellä tuo hinta.
Aika kova hinta heillä tuntuu olevan noilla itsepoimintapaikoilla, en tiedä halpeneeko jos mansikka-aika on vain juuri nyt tällä hetkellä, helteestä päätellen. Olisi täyttä itsemurhaa mennä pellolle itseään paahtamaan ainakin, helpomminkin saa ihosyövän ja auringonpistoksen ja jos laittaa jotain päälleen niin tuska ja hikoilu on moninkertainen.
Miettikää kukin tykönänne mikä kannattaa, kannattaako ajaa tuollaisia matkojakaan nykyisillä bensiinin hinnoilla?
Kemistä saa mansikkaa 5 kg laatikossa 15 €.
mansikan viljelijänä toteaisin että älkää tuijot-
tako sitä hintaa noin tarkkaan,on totta että es-
panjalaista ja belgialaista/hollantilaista mansik-
kaa tulee maahan alle torihintojen ja myös viro/
balttia/puola puskee tällä rintamalla.Kuitenkin kun on näitä saanut maistaa ja verrata omaan luo-
muna viljeltyyn niin onhan niissä eroa,espanjalais
ta mansikkaa ei tunnistanut mansikaksi muusta kuin
ulkonäöstä,niin mauton se oli.
Pikkusen vanha ketju, mutta pakko todeta että alkukesästä myyty saksalainen mansikka oli todella paljon parempaa kuin suomalainen.
Pyrhösen kaupan mansikat meinas lentää oksentamalla eikä toiste osteta. Eihän niitä pystynyt kourallista enempää nielee ees ilman sokeria. En tiedä mutta oiskohan pakastimessa säilytelleet .. En ikinä osta niitä Laitisen mansikoita enää sieltä. HYI HELSINKI. 3,50 litra vielä. En onneksi ehtinyt ostaa laatikkoa pakastettavaksi. Hyvä että lapset enää suostu mansikoita maistamaan kun niitä kunnollisia saatiin.
Sieltä saat halvimmat mansikat missä poimijoina käytetään eniten halpatyövoimaa. Tänä päivänä taitaa kotimainen poimija olla melkoinen harvinaisuus, kun viljelijät eivät halua maksaa heille asianmukaista palkkaa.
Onko puhtaat poimintasormet niillä poimijoilla?
En ole pellonpäässä wc-tiloja nähnyt, enkä käsienpesupaikkaa.
Käyn ihan itse puhtain käsin poimimassa itselleni ja poikani perheelle mansikat.
Eikä tarvitse poimia linnunnokkimia kalliiseen eurohintaan.
Tänään osti Torilta kotimaista Polkaa ja se maksoi 14,90€/5kg...
Näyttääkös tämä nyt vähän siltä että mansikan hinta on järkevöitymässä... Torin toisella kojulla pyydettiin 22€...
Tilalta suoraan ja itse omilla puhtailla käsillä poimittuna ostan.
Onko tietoa, mitä hintaa nyt pitävät. (kaikillahan on kuitenkin sama hinta)
Paattisilla 3,50 €/kg tänään 12.7.10
Eli halvemmalla saa valmiiksi poimittuna...
nuo itsepoimintahinnat, kun ovat noinkin korkeita, tulee viidelle kilolle hintaa ja aikaakin kuluu jos itse poimii, ei kannata ei. Ennen ostaa sitten torilta valmiiksi poimittua, saa halvemmalla.
Aina kun olen ostanut tukkumäärin valmiiksi poimittua, joukossa on ollut huonoakin marjaa (syötävää jää vähemmän), joten ostan mieluummin parin litran erissä, ellen suoraan tilalta.
Halvimmat pakastemansikat saa kaupan pakastealtaasta. 4,36€ kilo, valmiiksi puhdistettuna, pakattuna ja pakastettuna. Eikä tarvi ostaa kerralla viemään omasta pakkasesta tilaa, vaan voi ottaa tarvitsemansa määrän kun käy kaupassa.
Halvin tuore mansikka mitä olen tänä kesänä nähnyt on on ollu 19€/5kg... tavallisesti 24-26€.
Nykyisillä hinnnoilla on ihan hullua ostaa tuoreita mansikoita pakasteeseen.
Myyköön ahneet tuottajat teollisuuteen, mitä lie sieltä saavat? Tuskin edes kolmasosaa siitä mitä saisivat yksityisille myymällä. Kuittejahan näistä marjakojuista ei kirjoitella...