Yhdenvertaisuussuunnitelma

Anonyymi-ap

Yhdenvertaisuuslaissa määritellään syrjintäperusteet: ikä, alkuperä, kansalaisuus, kieli, uskonto, vakaumus, mielipide, poliittinen toiminta, ammattiyhditystoiminta, perhesuhteet, terveydentila, vammaisuus ja seksuaalinen suuntautuminen.

Työsuojeluviranomainen valvoo yhdenvertaisuuden toteutumista sekä työntekijöiden aloitteesta että viranomaisaoitteesta.

Työnantajien on 1.6.2025 alkaen varmistettava, että yhdenvertaisuussuunnitelmaan on kirjattu työpaikan yhdenvertaisuustilanteesta tehdyn arvion johtopäätökset. Yhdenvertaisuusuunnitelma pitää laatia yhteistyössä henkilöstön tai heidän edustajien kanssa.

Johtopäätöksissä on huomattava myös ammattiliittojen harjoittama painostus työpaikoilla liittoon kuulumattomia kohtaan. Lakkojen aikana porteilla uhkailu ja töihin menon estäminen ovat rikoksia. Rikkureiksi haukkuminen on rikos. Ammattiyhditystoimintaan osallistumattomien maalittaminen rikkoo yhdenvertaisuuslakia. SAK:n kenttäväki työpaikoilla ovat syyllistyneet tähän monta kertaa. AVI:n pitää puuttua tähän epäkohtaan. Se on viranomaisasia.

6

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huonolaatuiset eivät ole yhdenvertaisia suomalaisten kanssa. Se on pirun hyvä juttu.

      • Anonyymi

        Milkface ärähti


    • Anonyymi

      SDP toimii työpaikoilla syrjivästi. Puolue ei ole ilmoittautunut edes hallituksen yhdenvertaisuutta edistävään ohjelmaan. Se varmaan olisi isku työpaikkojen ay-syrjinnälle, Eihän SAK voi sellaista lopettaa.

      • Anonyymi

        Ketä kiinnostaa


    • Anonyymi

      SDP syrjintää harjoittava osaamaton puolue.
      1. Haluavat maahanmuuttoa tilanteessa, jossa suomalaiselta ammattikorkeakoulutetulta tulee loppumaan työt monella alalla 10 vuoden sisällä.
      2. Ottaisivat lisää velkaa, jotta voisi hoitaa nyt jotain pieniä asioita ja jättävät tulevat sukupolvet maksamaa ja näin tuhoavat heidän, nyt syntyvien tulevaisuuden. Ihme lapsivihaajia.
      3. Omaavat taloudessa ihan erilaista mielipidettä, mitä valtionvarainministeriön asiantuntijat, Euroopan keskuspankin asiantuntijat, yk asiantuntijat jne.
      Suomesta on tulossa niin ylivelkainen maa, että olemme samalla tavalla taloutta hoitavia, kuin Uganda tai Norsunluurannikko jne.
      4. Eivät kaupungin luottamus elimissä (missään kaupungeissa), tue kaupunkien työntekijöitä vaan päin vastoin nöyryyttävät ja kiristävät johtajuutta. Myöskään tasa-arvoisuutta ei edistetä.
      5. SDP yhdenvertaisuus on sitä, että pitää olla samaa mieltä ja jos ei ole, niin sitten kostetaan eri mieltä oleville. Hyvä esimerkki on suhde persuihin, eivät ole heidän kanssaan tekemisissä vaan mielummin pakolaisten. Persutkin ovat suomalaisia vaikka sdp heitä syrjiikin.

      • Anonyymi

        PS paniikissa yrittää nostaa oman puolueen kannatusta ettei lähde hillotolppa alta


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5371
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      95
      1733
    6. 99
      1617
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 351
      1206
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1034
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe