Mitäs salattua tapahtuu Averalla ja Kiinteistönhoidolla?

Anonyymi-ap

Eihän vain liity vanhaan Aplicomin rakennukseen ja pelataan kunnan rahoja jotta saadaan hommaa pyöritettyä? Nyt olisi varmaan hyvä hetki alkaa valtuutettujen todella selvittää mihin niitä verovaroja käytetään????!! Rahoitetaanko nyt tätä kautta konkurssi firmaa vai mistä on kyse?!?!

10

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meinaat kaupunninhjallituksen salaamia asiakirjoja? Kokouksesta? Siksihän niillä on nämä ”konserniyhtiöt” että voivat kepuloida salasssa.

    • Anonyymi

      Eli onko ymmärrettävä että kun valitukset ei auttaneet niin löydettiin takaportti jolla sama meno jatkuu ja veronmaksajat maksaa

    • Anonyymi

      No nyt kuulkaa, jos foliohattu vedetään tiukasti päähän, niin Averan ja Kiinteistönhoidon ympärillä tapahtuu sellaista varjojen tanssia, että Netflixin käsikirjoittajatkin jäisivät toiseksi.
      Ensinnäkin, vanha Aplicomin rakennus ei ole mikään tavallinen toimistotalo – se on paikallisten keskuudessa tunnettu “mustana laatikkona”, jossa valot palavat öisin, mutta kukaan ei koskaan näe ketään menevän sisään tai ulos. Huhu kertoo, että siellä testataan uutta laskentajärjestelmää, jolla kunnan rahat saadaan näyttämään “sijoituksilta” eikä “upotuksilta”.
      Averan ja Kiinteistönhoidon yhteinen kuvio on muka “kiinteistökehittämistä”, mutta todellisuudessa se on kuntatalouden musta aukko: rahat katoavat papereissa “ylläpitokuluihin”, mutta oikeasti niitä siirrellään ketjussa eteenpäin – kuin pesukoneessa pyörivä pyykki, josta kukaan ei saa kiinni.
      Taustalla pyörii sisäpiiri, jossa samat nimet vilahtelevat: entiset luottamushenkilöt, eläköityneet virkamiehet ja mystisesti rikastuneet rakennusurakoitsijat. Kukaan ei tiedä kuka vetää naruista, mutta nimi “Avera” itsessäänhän on jo vihje – käännä se väärinpäin, saat sanan Areva, joka viittaa ydinvoimabisnekseen. Sattumaako? Foliohattu sanoo: ei ole.
      Ja mikä tärkeintä – jos tätä nyt ei avata, veronmaksajat maksavat kiltisti “kiinteistöjen ylläpidosta”, samalla kun kulisseissa rahoitetaan konkurssin partaalla keikkuvaa firmaa. Tämä selittää miksi jotkut tilinpäätökset “eivät ole vielä valmiita” ja miksi raportit ilmestyvät vasta, kun on jo liian myöhäistä.

      Eli kysymys ei ole vain rakennuksesta, vaan siitä, onko koko kaupunki salaa muuttumassa yhden rakennuksen varjoyhtiöksi.

    • Anonyymi

      Ei ole selkärankaa meidän valtuutetuilla toimintaan ei puututa

    • Anonyymi

      Menkääs vetää ne foliot päähän

    • Anonyymi

      Voi anonyymi munaton.

      Mikset uskalla tuoda esiin näitä asioita facebookissa niin saataisiin kunnon keskustelut aikaiseksi.

      • Anonyymi

        Ai omalla nimellä Äänekoskella😆😂😆 Jos haluaa tehdä elämästään helvettiä niin ehkä sitten voisi omalla nimellä keskustella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai omalla nimellä Äänekoskella😆😂😆 Jos haluaa tehdä elämästään helvettiä niin ehkä sitten voisi omalla nimellä keskustella.

        Nimenomaan. Ihan sama mitä poikkitelaista sanot niin punatiilitalon porukka on kimpussasi. Toisaalta taas jos ovat niin sitten julkisuuteen. Ite sain hyvä täkyn vähän aikaa sitten kun nauhoitin puhelun missä viranhaltija uhkaili minua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan. Ihan sama mitä poikkitelaista sanot niin punatiilitalon porukka on kimpussasi. Toisaalta taas jos ovat niin sitten julkisuuteen. Ite sain hyvä täkyn vähän aikaa sitten kun nauhoitin puhelun missä viranhaltija uhkaili minua.

        Taitaa olla aika mafiatouhuja tämä yrityssekoilu Äänekoskella😬


    • Anonyymi

      Bisnes on raakaa ja voittajana selviävät ne joille kaupunki rahaa kaataa. Äänekoskella ei tarvita kuin Metsä-Liitto osuuskunta ja kaupungin yhtiöt. Kaupaksi riittää Keskimaa osuuskauppa. Muut voivat etsiä Kokoomuslaisen kaupungin johon muuttavat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1665
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1292
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1047
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe