Olen yrittänyt etsiä ilmailulaki kokoelmista tietoa

Anonyymi-ap

sairaskohtauksista lennoilla mutta tietoa tulee vain liittyen matkustajiin.
Kysyisin mistä saa tietoa kun lentäjä saa sairaskohtauksen niin miten pitää
toimia.Samoin jos lentäjä on saanut paikallispuudutuksen niin monta tuntia
pitää odottaa että saa luvan lentää.Samalla olen kiinnostunut muista lääketieteellisiin faktoihin ja määräyksiin jotka koskevat lentäjiä ja miehistöä.
Onko se Part Med osio ja mistä nämä tiedot löytyvät ?
Saako tietoa Traficomin ilmailua koskevista osioista.
Voisiko joku neuvoa sivuston mistä näitä tietoja löytyy.

6

275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä yksi kysymys että mikäli lentäjä (ohjaaja) loukkaantuu siten, ettei hän kykene toimimaan ohjaamomiehistön jäsenenä tai on raskaana, miten pitää toimia?

      • Anonyymi

        Miten pitää toimia? Toimintakykyinen lentäjä lentää koneen parhaaksi katsotulle lentokentälle mistä lento jatkuu sitten joskus kun saatu uudet lentäjät tai sairastuneen tilalle uusi. Yksi lentäjä pystyy koneen tuomaan yksin laskuun turvallisesti. Onhan jopa ehdotettu voisiko lentoja operoida yhdellä lentäjällä kokonaan.


      • Anonyymi

        Kyse taitaa olla siitä että ennen lentoa lentäjä loukkaantuu tai on raskaana niin miten pitää toimia.Niin silloin siitä on ilmoitettava kirjallisesti valtuutetulle ilmailulääkärille joka
        välittää tämän tiedon eteenpäin viranomaiselle.
        Yleisesti lentäjän on ilmoitettava sairaudesta joka on kestänyt yli 21 päivää.


    • Anonyymi

      Ja vielä missä tilanteessa käytetään ilmailulääkärin palveluja ja milloin apua ilmailulääketieteen keskukselta (AeMC).
      Mitä ovat AME , AMC ja AMS ja löytyykö jostain tietoa näistä ilmailua koskevista lääketieteellisistä säännöistä ja suosituksista kun on kyse lentäjän terveydestä?

    • Anonyymi

      Kuka valvoo lentäjiän miälenterveyttä?

    • Anonyymi

      Miten olisi tutustuminen EASA-asetuksen osasn Part- MED?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe