Olipa paha asenneongelma toimittelijalla Oulussa: https://www.hs.fi/alueet/art-2000011484598.html Kukahan antoi ohjeet kirjoittaa tuollainen? Joku grynderikö?
Raksilan Prisma on ehdottomasti paras ja toimivin ruokakauppa Oulussa! Toimittelija vain oli saanut tehtäväkseen moittia sitä ja sen teki. Itse kauppiaskin varovasti myönteli toimittelijan asennetta syystä tai toisesta. Eikä se rakennus ole mitenkään vanhanaikainen eikä ikänsä takia huono, vaan yhä toimiva, valoisa ja kotoinen sisustukseltaan. Sinne varaston puolelle kun ei asiakas näe, niin siiitä en sano mitään.
Kun kerran rakennetaan kunnolla ja asiantuntemuksella, niin rakennus toimii ja kestää vuosikymmenet, Keski-Euroopassa vuosisadatkin (paremman suunnittelun ja ylläöpidon takia). Suomessa vain pakkaa nykyään rakennuksista tulemaan sutta ja sekundaa, aitoa neuvostolaatua. Niin kaupoista, kirkoista kuin varsinkin asunnoista!
Prisman yläkerta sensijaan ei minua oikein säväytä. Vaatetusosasto on vaatimaton, laatu kehnoa ja ylikallista. Tyhjänvatkaajien osastosta en sano mitään, sen palveluja kun en tarvitse. Sama kirjaosastosta - minä olen jo sen verran vanha, että jäljelläolevan elinaikani aion käyttää muuhun kuin roskaromaanien lukemiseen.
Muutamia suunnitelmia on esitetty silloin tällöin paikallislehdessä, mutta kaikki ne ovat olleet todella surkeita ja epäonnistuneita. Näinkö alas suomalainen arkkitehtuuri on todella romahdutettu? Kaikki täynnä epäonnistuneita ratkaisuja, kuten viimeksi Oulun asuntomessuilla nähtiin. Ja hirveään hintaan, tokihan asioitten pyörittelijöitten jatkuva rahantulo pitää taata! Kelvoton laatu tuo rahaa remonteista ja piankoko rakennuskin pitää purkaa vakavien suunitteluvirheitten takia.
Raksilan Prisma on esimerkki siitä, että kerran kunnolla tehty kestää, ja siksi haittaa grynderien ahneuden tavoitteita. Asiakkaatkin pitävät siitä toisin kuin Valkean synkeästä olemuksesta rikollisineen.
Asenneongelma
Anonyymi-ap
0
93
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713921Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813119Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462153Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232123Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768