Riisku-Volvo, siis EX30 sulaa käsiin

Anonyymi-ap

18

358

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi sinua pientä kateellista kiukuttelijaa. Kannattaa lukea koko artikkeli ja ymmärtää lukemaansa. Tuota mallia tehdään myös Euroopassa ja tuskin autoja tuodaan tänne Kiinasta asti siinä tapauksessa. Toisaalta Kiinassa tehdään mm. Polestarin autoja joita tuodaan tänne ja ne ovat kuitenkin parhaasta päästä autoista mitä meillä myydään.
      Se pelkkä valmistusmaahan ei ole merkinnyt ja vaikuttanut enää vuosikymmeniin itse tuotteen laatuun tai ominaisuuksiin, vaan miten se tehdään ja mitä laatua halutaan tehdä.

      • Anonyymi

        Vähän offtopic, mutta Polestarhan on vain rebrändätty (sähkö) Volvo. Toki eri logot ja pienet kosmeettiset erot + eri varustelutasot, mutta pohjalla samat alustat, tekniikat ja kehitysresurssit,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vähän offtopic, mutta Polestarhan on vain rebrändätty (sähkö) Volvo. Toki eri logot ja pienet kosmeettiset erot eri varustelutasot, mutta pohjalla samat alustat, tekniikat ja kehitysresurssit,

        Polestar on Volvon se ylemmän hyllyn laatutuote ja heillä on myös yhteistä tekniikkakin autoissaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polestar on Volvon se ylemmän hyllyn laatutuote ja heillä on myös yhteistä tekniikkakin autoissaan.

        Tarkenna vähän missä mallissa on sitä yhteistä tekniikkaa tarkasti?


      • Anonyymi

        Joo , ainahan Kiinasta on laatua myyty . Uskoo ken tahtoo . Minä en osta mitään Kiinalaista jos vaihtoehto on .


    • Anonyymi

      Uusi versio olemassa olevasta mallista ja ovat ehkä keksineet säästöjä tuotannossa, laskettu hintaa kilpailukykyiseksi, koska kilpailu kovenee jne....
      Ei ole mitenkään ainutlaatuinen tapahtuma viime vuosina. Myytiinhän vaikkapa Miraita USAssa yhteen aikaan 70% alennuksella.

    • Anonyymi

      Made in China junk. En ikinä osta tuon diktatuurivaltion autoja. Joku raja sentään. Huhhuh

      • Anonyymi

        Osa tehdään kiinassa ja osa Euroopassa ja tuskin Kiinasta tänne roudataan Suomeen kun vieressä myös valmistetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osa tehdään kiinassa ja osa Euroopassa ja tuskin Kiinasta tänne roudataan Suomeen kun vieressä myös valmistetaan.

        Ei olekaan kyse valmistusmaasta, vaan kommunistisen Kiinan pääomittamisesta Tuet Kiinan kommareita ja sitä kautta myös Venäjää Volvosi hinnalla MOT.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei olekaan kyse valmistusmaasta, vaan kommunistisen Kiinan pääomittamisesta Tuet Kiinan kommareita ja sitä kautta myös Venäjää Volvosi hinnalla MOT.

        Minun Volvoni on valmistettu USAssa.
        Ei se mene ihan noin kun väität, Kiinassa valmistetusta Volvosta ei sinne jää montaakaan euroa tai jeniä. Asia on toinen jos ostaa aidon kiinalaisen yhtiön auton, mutta silloinkaan ei siitä mene jeniäkään Venäjän sotimiseen.


    • Anonyymi

      Auto paranee ja hinta pudotettiin kovin houkuttelevaan tasoon.
      Eikä tuo ole vain hyvä asia. Tuotantokustannukset ja suunnittelukulut yksikköä kohti piennee ja akustojen tuotantokustannukset halpenee ja tietenkin Kiinan kansainvälisten sopimusten vastaiset tukijaiset pakottaa muutkin laskemaan hintoja, vaikka lännen tuotteet ovat laadukkaampia ja parempia.

    • Anonyymi

      Katso myyntitilastoista uutisointia.
      Skodako se eli Datsia olla pitää?

    • Anonyymi

      Toyota pudotti myös taannoin RAVin hintoja liki 10.000 euroa, näin se vaan menee, eikö olekin ihme juttu?

    • Anonyymi

      Pakkohan hintoja on pudottaa, kun eivät tuotteet mene muuten kaupaksi.
      Kannattaa katsoa netin videoista, miten laadukas Volvon nelivedon kytkentä onkaan noissa sähköisissa voimalinjoissa. Täyttä Temu-laatua, josta on kytkinlevytkin unohdettu suunnittelussa. Hallittua hajoamista, jonka kustannus omistajalle on noin 8000 € asennusten kera.
      Samanlainen yllätys odottaa noita pikalatureiden käyttäjiä. Tuhoutuneen akuston vaihdon hinta vain on jo suurempi, kuin auton käypä arvo. Siksi akkutakuu ei korvaa kuin käypään arvoon asti akustoa.
      Näin useimpien automerkkien kohdalla on rajattu valmistajan vastuuta. Siellä pienellä kirjoitetussa alahuomautuksessa ihan viimeisillä reveillä.

      • Anonyymi

        Tuotakin autoa on nyt parannettu ja se on ollut Volvon hinnat alkaen malli, mutta näyttää sekin aiheuttavan kateutta?


    • Anonyymi

      Tukekaa vain kommunismia ja diktatuuria. Minä ostan vain eurooppalaista tuotantoa, tuen maanosan omaa työllisyyttä ja taloutta.

    • Anonyymi

      Jotakin kerta käyttöistä tekniikkaa joukkoon , niin hinta laskee kummasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      19
      1299
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1211
    3. 64
      1200
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      98
      1134
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1029
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      903
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      814
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      666
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      643
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      636
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      618
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      588
    18. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      544
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      300
      531
    Aihe