Helsingin käräjäoikeus valmistautuu seuraavaan mielenkiintoiseen oikeudenkäyntiin, jossa kiistaa käydään suomalaisen nyrkkeilyskenen legendaarisen lempinimen, “Kiduttajakapteenin”, oikeasta käytöstä. Kantajana toimii nyrkkeilijä ja nimen pitkäaikainen käyttäjä Jyrki Vierelä, joka vaatii nimen yksinoikeutta, kun taas Suomen nyrkkeilyliitto puolustaa oikeuttaan käyttää nimikettä omissa markkinointitarkoituksissaan.
Nyrkkeilyliiton etua oikeudessa puolustavat kokeneet asianajajat Kari Uoti, Heikki Lampela, Pasi Hyvämäki, Pekka Pölönen ja Riitta Leppiniemi. Vierelän asianajotiimiä ei ole vielä virallisesti julkistettu, mutta odotettavissa on tiukka kamppailu niin historiallisten käyttöoikeuksien kuin tavaramerkkilainsäädännönkin tulkinnoista.
Mikäli nyrkkeilyliitto saa oikeuden nimikettä koskevassa kiistassa, “Kiduttajakapteenin” titteliä tullaan jatkossa käyttämään liiton toimesta joko Henry Forssin tai Pertti Keitan yhteydessä, mikä voi muuttaa merkittävästi nimen assosiaatioita suomalaisessa nyrkkeilykulttuurissa.
Oikeudenkäynnissä on kyse paitsi nimen kaupallisesta käytöstä, myös suomalaisen nyrkkeilyhistorian arvokkaasta perinnöstä. Päätös voi määrittää, kuka saa jatkossa virallisesti käyttää “Kiduttajakapteenin” titteliä niin kilpailuissa kuin mediassa.
Käräjäoikeus on varannut asian käsittelyyn useita istuntopäiviä syksyn aikana, ja ennakkoarvioiden mukaan ratkaisun odotetaan herättävän laajaa kiinnostusta urheilupiireissä.
Käräjäoikeus on varannut useita istuntopäiviä syksylle, ja urheilupiirit seuraavat ratkaisua tarkasti. Kenestä tulee seuraava “Kiduttajakapteeni” – Vierelästä vai liiton edustajista Henry Forssista ja Pertti Keitasta – selviää pian.
Oikeudessa ratkaistaan Kiduttajakapteenin nimen käyttö - Jyrki Vierelä haastaa nyrkkeilyliiton
30
287
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen mielenkiintoinen vääntö on siitä, kuka saa käyttää nimeä "Kuolontunkki". Nimen (väitetysti) alkuperäinen keksijä Aittosumu on uhannut potkaista 200km/h päähän seuraavaa joka omii nimen.
Sen lisäksi väännetään siitä ketä tarkoitettiin nimellä "Suklaapastori" eräässä messenger-keskustelussa 12 vuotta sitten. Tässä ovat kantajina joukko anonyymejä nettikeskustelijoita sekä neljä Konnunsuolla istunutta pultsaria. - Anonyymi
Ketä Järvenpäässä kutsuttiin nimellä Ihmistunkki
- Anonyymi
Panu P. aka Makusen Eikka
- Anonyymi
No ei, oikeasti vahva mies. Salisanonta
- Anonyymi
Jompikumpi Savolaisista varmaan. Mutta kyllä Ihmistunkin nimen ansaitsisi Panu P. sillä on ainoa mies kuka käytti toista tuntia parinsadan metrin kävelyyn kun selkä meni jumiin Fridan tanssilattialla.
Lisäksi Panu on ainut kuka on tyhjentänyt ko. tanssilattian ihan vaan tanssimalla. Huono hygienia auttoi! - Anonyymi
Ei ole Savolainen.
Oli myös Gildan ovella aikanaan- Anonyymi
Juha Saurama
- Anonyymi
Ei ole. Väitän että kyseessä on Panu. Kaatui Intersportin ovella päissään juuri kun myymälää suljettiin. Ehti kääntyä selälleen ottamaan vastaan metalliveräjän joka rytisi juuri alas. Veti syvään henkeä ja pompautti veräjää 20cm melko kookkaan vatsan avulla ylöspäin samalla kun velipoika veti jaloista ulos -> IHMISTUNKKI
- Anonyymi
Maailmanmestari voimannostostossa
- Anonyymi
Ano Turtiainen! Mutta ei ollut ikinä ovella Jäkessä, yhden kesän kyllä dokasi antaumuksella täällä.
- Anonyymi
Pienempi painoluokka
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pienempi painoluokka
Jarmo Laine. Gildassa myös ovella
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jarmo Laine. Gildassa myös ovella
Tämä Japi yritti joskus poistaa Panun Gildasta - huonoin tuloksin. Panun takapiiska oli niin rasvainen että ote lipesi ja mies karkasi takaisin tanssilattialle!
- Anonyymi
Ensimmäinen käsittelypäivä meni heikosti. Osapuolet eivät edes päässeet sopuun siitä, mistä nimestä tässä väännetään. Lampela yritti vaatia Vierelää luopumaan Kiduttajakapteenista, mutta Vierelä vaati tilalle Kuolontunkin tai Kalmankylväjän. Se taas ei Pölöselle sopinut, koska hän sai kenkää asianajoliitosta jo 90-luvulla ja haluaa pitää kiinni omasta näkemyksestään, jonka mukaan Kalmankylväjä on Visa Erickson.
- Anonyymi
Villinä korttina Vierelälle on tarjottu sovitteluna Taistelunjohtajan nimikettä Uotin toimesta. Myös Rutonlevittäjästä ja muutamasta muusta on ollut puhetta.
Kaikki vaihtoehdot jotka ovat pöydällä nyt:
Kiduttajakapteeni
Kuolontunkki
Kalmankylväjä
Taistelunjohtaja
Rutonlevittäjä
Itsemurha-Robotti
Kuraattori - Anonyymi
Vierelä yritti saada listalle myös Kuolonkopteri mutta tämäkin oli varattu jos Möykky päättää vielä tehdä paluun.
- Anonyymi
Miten olisi Teurastajamestari?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten olisi Teurastajamestari?
Kohta käy niinkuin Nyrkkeilyliiton apulaissihteeriä valittaessa. Vaihtoehtoja on tuhansia eikä yksikään kelpaa ja jäljelle jää Lunikoff. Jyrki "Lunikoff" Vierelä ei käy.
- Anonyymi
El lobo. Mestari kehässä ja runokynässä
- Anonyymi
Varattu Jose el Romario Sanchez de Perezille
- Anonyymi
Lobo Blanco del infierno frio
- Anonyymi
Kuulostaa hinttar... marsseihinosallistujalta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaa hinttar... marsseihinosallistujalta
Menin kesällä Tukholmassa päiväkaljoille. Yht´äkkiä siihen pamahti tuhansia ympärille.
Oli Pride -kulkue
Todella hauska samba-meininki niillä. Musaa ja tanssia ja iloista meininkiä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menin kesällä Tukholmassa päiväkaljoille. Yht´äkkiä siihen pamahti tuhansia ympärille.
Oli Pride -kulkue
Todella hauska samba-meininki niillä. Musaa ja tanssia ja iloista meininkiäPriden aikaan on hyvä aina paeta ulkomaille tai ottaa mökkiviikonloppu.
T. Helsinkiläinen
- Anonyymi
Laphin Lätky
- Anonyymi
Uusia nimiä tuotiin tänään käsittelyyn:
Julman maan jehu
Varjosoturi
Inkvisiittori
Pirivieteri
Maailmojen ajokoira- Anonyymi
Kiduttajakapteeni on nimitetty TVS:n valmennuspäälliköksi, hän lähtee myöhemmin syksyllä kaupunkiotteluun Syracuseen, avustajaksi lähtee kuulemma Mika Toppari. Seuraamme matkan vaiheita, pääseekö kone tällä kertaa laskeutumaan New Yorkiin?
- Anonyymi
Selkkaus! Nyt asianajat ovat alkaneet omimaan nimiä! Lampela haluaakin olla kiduttajakapteeni SEKÄ taistelunjohtaja. Uoti sovittelee itselleen kuolontunkin titteliä. Leppiniemi tahtoo Kuraattorin, Hyvämäki ajattelee olevansa kalmankylväjä ja Pölönen tahtoo teurastajamestarin!
Kuulemma myös Laamanni Heikki Mikkola on miettinyt itselleen arvonimeä. Harkinnassa on Kranaatinheitin tai Taistelurobotti. - Anonyymi
Taistelurobotti Mikkola aloitti päivän käsittelyn toteamalla olevansa jäävi. Jatkossa laamannina toimii varatuomari Christian Hirn. Hirn käyttää mahdollisessa sodassa Venäjää vastaan koodinimeä Valontuoja.
- Anonyymi
Kiduttajakapteeni on HENRY FORSS
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1435257Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei914706Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka514278Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73983Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123781Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden533694Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313615Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553363Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12383- 1912341