Kone on vuodelta 2011 ja ajettu tasan 300 tuntia. Aina silloin tällöin kylmäkäynnistyksessä työntää reippaan öljyltä haisevan sinisen pilven ilmoille. Muutaman sekunnin käytyään, pilveä ei enää muodostu ja kone käy nätisti. Merkillistä on se, että tätä ilmiötä tapahtuu ehkä joka viidennen kylmäkäynnistyksen kohdalla. Olen ollut huomaavinani, että Busterin perässä olevan moottorin ollessa täysin alhaalla-asennossa, tämä savuaminen yleensä tapahtuu. Peräpeilin kulma kun on hieman negatiivinen, voisiko ilmiö johtua siitä että alimpaan sylinteriin valuu moottoriöljyä (vuotaa siis sylinterin ja renkaiden kautta? Yleensä kun kone ollut ylös kipattuna, erittäin harvoin silloin ollut savuamista.
Ai niin, satamaparlamentti puhui jostakin tämän moottorin tyyppiviasta. Vanhoja viisaita miehiä, joten en viitsinyt haastatella heitä enempää.
Yamaha 100 hp 4-tahti
6
531
Vastaukset
- Anonyymi
Männänrenkaat jumissa.
- Anonyymi
Männän rengas jumissa tai venttiili ohjurin kumissa vaurio ja öljyä pääsee sylinteriin. Männän renkaan jumiintumisen voi saada pois laittamalla tulpan reiästä polttoöljyä sylinteriin ja liuottaa muutama vuorokausi jos ei tehoa niin sit kansi irti ja venttiili ohjurin kumit vaihtoon.
- Anonyymi
Männenrenkaat kyllä irtoavat jumeista kun moottorilla ajetaan vaihtelevilla kierroksilla ei se mitään poppakonsteja tarvitse sikäli mikäli kone ylipäätään saadaan käyntiin. Ongelma on liian vähäinen käyttö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Männenrenkaat kyllä irtoavat jumeista kun moottorilla ajetaan vaihtelevilla kierroksilla ei se mitään poppakonsteja tarvitse sikäli mikäli kone ylipäätään saadaan käyntiin. Ongelma on liian vähäinen käyttö.
Kiitokset kommenteista (aloitin tämän keskustelun). Tosiaan, ajetaan veneellä n. 10 tuntia kaudessa, eli seisoo suurimman osan ajasta laiturissa. Lisäksi ajo on enimmäkseen 5 minuutin luokkaa saaresta autolle ja takaisin. Eipä ehdi kunnolla edes lämmetä. Hyvin menee käyntiin ja käy tasaisesti. Täytynee lisätä käyttöä ja kaasulla herätellä moottoria ensi kaudella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitokset kommenteista (aloitin tämän keskustelun). Tosiaan, ajetaan veneellä n. 10 tuntia kaudessa, eli seisoo suurimman osan ajasta laiturissa. Lisäksi ajo on enimmäkseen 5 minuutin luokkaa saaresta autolle ja takaisin. Eipä ehdi kunnolla edes lämmetä. Hyvin menee käyntiin ja käy tasaisesti. Täytynee lisätä käyttöä ja kaasulla herätellä moottoria ensi kaudella.
"Lisäksi ajo on enimmäkseen 5 minuutin luokkaa saaresta autolle ja takaisin. "
Vähän heikkotehoinen moottori tuohon tarkoitukseen, kannattaisi harkita parisataa hepaista, jolloin matka-ajasta voisi minuutin ehkä nipistää pois. Jäisi mökillä oloaikaa enemmän.
- Anonyymi
Ostais aloittaja kun 2T koneen niin ei tarvitsisi miettiä missä vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site866058Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794870Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi992607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352419Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148