Kummallista touhua

Anonyymi-ap

Haetaan ilmasta ruokaa joka paikasta ja sit istutaan kuitenkin kaljalla legenda saa, ainakin on rahaa

9

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se kummallista ole. Nalle sen varsin hyvin sanoi. "Jos ihmisille maksetaan siitä, että he eivät tee työtä tai ota riskiä. Tai kääntäen, jos heitä rangaistaan verotuksella, jos he menestyvät ja tekevät jotain. Onko se nyt niin hirveän suuri ihme, että ei mene kauhean hyvin?"

      • Anonyymi

        Nalle voisi kaltaistensa myös kehottaa ottaan lisää riskiä sekä maksaa pienempiä osinkoja ja käyttää vapautuva pääoma tuotekehityksee&investointeihin, työvoiman täydennyskoulutukseen jne.

        Muutamilla kävi Woltin kanssa sinnikkyyden ja osaamisen lisäksi uskomattoman mahtava säkäkin, mutta tässä Miki Kuusi Kuusi kiteyttää hyvin miksi Suomi on nykyisessä talousjumissa:
        https://yle.fi/a/74-20185202

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Tää Miki Kuusi ei kyllä tehny sitten rahaa lainkaan. Helvetin moinen myyntimies täytyy olla että sai ensinnäkin jonkun tuota touhua alunalkaen rahoittamaan (856 miljoonaa) ja sen jälkeen sen myytyä.

      Ja kuten hän tämä Kuusi sanoi radiossa tänään itsekkin "että täytyyhän ihmisen olla vähän tyhmä"... no kyllä tosissaan jos firman liikevaihto on ollut viimevuosina tälläistä ja siitä vielä tehtiin rahaa myymällä.

      liikevaihto
      2020 164 miljoonaa
      2021 164 miljoonaa
      2022 66 miljoonaa
      2023 106 miljoonaa
      2024 139 miljoonaa

      Liikevoitto (-tappio)
      2020 -44 miljoonaa
      2021 -192 miljoonaa
      2022 -422 miljoonaa
      2023 -583 miljoonaa
      2024 -640 miljoonaa

      Tälläisiä kavereita on aivan turha ihannoida tai median luoda tuota paskaa jostakin visiönääristä.

      Bisnes on sellaista että siitä hyötyy kaikki, niin se riskin ottaja ja sitten hänen kauttaan muut mahdolliset kumppanit/työntekijät.. Se on sitten taas kommunismia että käydään toisten taskulla ja jaetaan kaikki.

      Suomalaiset on siitä vitun vittumaista kansaa että täällä ei oikeasti ymmärretä sitä että jos joku menestyy, niin se ei ole sinulta pois. Vaan se edesauttaa meittää kaikkia.

      Nallea tämän maan johdon olisi pitänyt aivan tosissaan kuunneella ja ottaa opiksi. Nyt se tulee jäämään vaan muisteloihin. Kyllähän meinaan ainakin on yrittänyt kertoa mikä on pielessä.

    • Anonyymi

      Siinä on kaksi kaveria rahaa toisten tyhmyydellä tehnyt. Eihän se ole tyhmä joka pyytää! Nalle kyllä hienosti sai itselleen omaisuuden ketkuteltua ja tämä toinen vasta nero olikin kuin tuollaisesta pilipalipuljun myynnistä noin valtavasti rahaa sai!

      • Anonyymi

        Vähän samaa mieltä kyllä enkä sen kummemmin itse ihannoi kumpaakaan. Molemmat sai joo jossain määrin ketkuteltuakin enemmän rahaa mutta osaamistakin oli (BW:lla enemmän kuten myös suhteita) ja osasivat ottaa näkemystä toimia ajassa.
        Aasinsilta Woltista Nokiaan: jos Jorma Ollila olisi nähnyt digin kehityksen kuin Miki, niin olisko Nokia lähtenyt kumminkin kehittään kosketusnäyttöpuhelimia kuten ajateltiin ja olla edlleen menestyksekäs firma mutta ei, vaan naureskeltiin Applen vastaaville! Kuinkas sitten kävikään...???

        En ymmärrä Woltin kauppahintaa mutta Miki&Co ei saanut läheskään sitä (älyttömästi silti!!!), koska se oli sidottu osakekurssiin ja se ehti romahtaa ja siinä taisi olla joku optiojärjestely, joten käytännössä puolet meni veroihin.

        Siitä Wolttia on ehkä moitittu liikaa, että käyttäisi lähettejä hyväksi mutta Ihan näin ei ole, kun tilannehan ollut epäselvä ovatko työntekijöitä vai yrittäjiän silti sitä sano etteikö ole varsinkin ulkomaalaisia jymäytetty.. Yrittäjällä on työajan suhteen paljon enemmän vapauksia mutta vastuuta enemmän mm. sos.turvan järjestämisestä ja veroista. Se mitä tienaa, riippuu niin paljon alueesta ja ajankohdasta. Parhaat tienanneet ihan kivasti.
        En ole käyttänyt mutta tilauksissa ollut kai aika paljon ongelmia, mm. tilauksia ei ole tullut mutta raha on sisällä ja tää on pääsyy miksi en käytä. Täällä ei kauheesti voi edes wolttailla mutta vähän kumminkin.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Taisi mennä ohi aiheen nää jutut

    • Anonyymi

      Ohi meni aiheesta mutta eikö ole luonnollista kun ruuat saa ilmaiseksi hakea, niin sossurahat voi yhtähyvin kapakassa juoda.

    • Anonyymi

      Kapakassa käyminen muutenkin älytöntä. Viina menee kotona paremmin päähän. Ja tulee paljon halvemmaksi.

      • Anonyymi

        Vähän käytiin ohi aiheen, mutta kuulemma ei se jakelujen ruoka enää kovin hääppöistä ole ja pieniä määriäkin aiempaa useammin. Mutta jos tarjonta kelpaa ja ilmaista niin mikäs siinä. Muuten ne kai menis roskiin ja väitetään niissä käyvän paljon varakkaitakin.

        Joo on älytöntä jos tarkoitus hengailla vaan oman seurueen kanssa. Oikein ihmetyttää miten monilla työttömillä tai eläkeläisjuopoilla on noissa varaa istua. Joillain tietty on aina on hyvä "anssi" tai eläke. Sama se tietysti on lähtee kotoo kahville tai syömäänkin ja palata kotiin mutta työ- tai huvireissussa sitten eri juttu. Useimmiten oma kahvi olisi parempaa ja ainakin rutkasti halvempaa, ja voiha sitä hakee pulla, leivoksen ym. kotiin. Ruoanlaitto onkin sitten vaativampi juttu, mutta eipä sitäkään kannata ihan jopa päivä ostaa.

        Liian harva ei hahmota ja laske ikinä ollenkaan mitä se maksaa, kun useamman kerran viikossa syö ja juo ulkona, vaan valitellaan miten kaikki maksaa. Ei siinä sitten mitään jos tiedostaa ja on valmis maksaan ja kävisin itsekin jos olisi esim. joku liikkuva työ tai muuten.

        lajijasuris


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3389
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      75
      2458
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      54
      2341
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1877
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1685
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      21
      1048
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1046
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      933
    Aihe