Lieksan Tiedeseuran Laskelma
Ensimmäinen mies (Eino): Hän nousee tuolille ja pitää uutta lamppua. Hän aloittaa hehkulampun vaihtamisen, mutta saa yhtäkkiä ajatuksen Lieksan Tiedeseuran Paratiisi-raportista ja jää miettimään, onko Pirkka-olut sopivampi nauttia ennen vai jälkeen lampunvaihdon.
Toinen mies (Pentti): Hän huutaa alakerrasta, että hehkulamppuja ei enää käytetä, koska ne eivät ole energiatehokkaita. Hän vaatii Einon laskeutuvan alas juomaan Pirkka-oluen ja etsimään LED-lampun.
Kolmas mies (Urho): Hän istuu sohvalla, nauttii sipuliteemakkaraa ja piereskelee. Hänen tehtävänsä on tarjota taustaääniä ja teoreettinen tuki toimenpiteelle. Hän ilmoittaa äänekkäästi, että valaistus on joka tapauksessa turhaa, koska Paratiisi on täynnä valoisia pimuja ja Hellu on kiimassa.
Tulos: Lamppu jää vaihtamatta, mutta kolmikko onnistuu nauttimaan viisi Pirkka-olutta, syömään koko sipuliteemakkara pötkön ja tuottamaan riittävän määrän pieruja tieteellisen kaasukehän luomiseksi. Kukaan ei näe mitään, mutta tunnelma on kohdallaan.
Montako lieksalaista tarvitaan vaihtamaan yksi hehkulamppu
6
203
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin haluaisin vaihtaa hehkulampun 🙋♂️
- Anonyymi
Lupa myönnetty, kela lähettää pari uhkeaa pimua avuksesi!
t kelan pimut - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lupa myönnetty, kela lähettää pari uhkeaa pimua avuksesi!
t kelan pimutUhkea pimu vaihtaa lampun, minä pidän tikkaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uhkea pimu vaihtaa lampun, minä pidän tikkaita.
Ei sitten kurkita mekon alle, siitä seuraa karenssia ☝️
- Anonyymi
Pari seuraavaa lampun vaihtajaa yrittää puhdistaa sormin hapettunutta lampun pesää ja noutaja tuli, ambulanssi haki viimeiselle matkalle. Kannatta kertoa lampunvaihtoon osallistuneelle kaverille, että älä käännä katkaisijaa ilman lupaa.
- Anonyymi
Hehkulampun vaihtamiseen tarvitaan yhdeksän Lieksalaista.
Yksi seisoo pöydän päällä käsi kiinni hehkulampussa ja kahdeksan henkilöä pyörittää pöytää.
Luonnollisesti kaikki ovat koneinsinöörejä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20611881- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596303Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1765221- 564967
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504508Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164418- 1193916
- 823415
- 531957