Pitäisi hankkia AIS, mutta kannattaako pistää rahaa samassa yhteydessä Vhf-puhelimeen?
En kuullut koko kesänä puhelimesta kuin pari rasahdusta
Kauanko Vhf-palvelut vielä jatkuvat?
23
448
Vastaukset
- Anonyymi
Kai ne nyt ainakin huomiseen jatkuu.
- Anonyymi
Jaa, ne voi sitten loppua ennen kuin verkkokauppa ehtii toimittaa.
- Anonyymi
Kuulit pari rasahdusta? Eli sinulla on jo VHF. Ja näköjään et osaa sitä käyttää. Osta lisäksi se AIS, jos koet sellaista tarvitsevasi. Mutta opettele sitten edes sen käyttö.
- Anonyymi
Mistä päättelet, että en osaa sitä käyttää?
Et taida olla kovin fiksu, vai mitä?
- Anonyymi
Ei VHF ole mihinkään loppumassa ainakaan lähimpään 20 vuoteen.
- Anonyymi
Hyvä tietää, mutta voisit vielä hiukan vahvistaa uskoani perustelemalla miksi.
- Anonyymi
Pelkkä VHF vastaanotin riittää niin ei tarvitse edes lupaa siihen.
- Anonyymi
Lupa-asian voit tarkistaa vaikka täältä:
https://traficom.fi/fi/viestinta/radioluvat-ja-taajuudet/taajuuksien-suunnittelu-ja-kaytto/veneilijoiden-ja-merenkulun
- Anonyymi
Kyllähän vhf 71 vts kanava aktiivinen on, 16 kanava täällä hiljainen
Ruotsissa jo paljon aktiivisempi. Lisäksi sillä saa tilattua siltoja auki yms. - Anonyymi
Mitä tarkoitat VHF-palveluilla? Turku-radion rannikkoasemia? Eivät ne mihinkään ole häviämässä. Edelleen aktiivisessä käytössä. Samoin VTS sekä laivojen välinen kommunikointi VHF:llä. Jos et kuuntele VTS-kanavia etkä työskentelykanavia, on tietysti kovin hiljaista. Kutsuthan voi hoitaa digitaalisesti DSC:llä eli ei tarvitse 16:lla huudella.
Missäpäin veneilet ja missä on antenni? Itsellä on antenni 17 m korkeudessa ja Itämerellä kuuluu paljonkin kesän aikana. Toki pääosin rannikkoasemien ilmoituksia. Espooseen kuuluu Viron lähetykset selvästi ja keskellä Itämerta kuuluu monen maan lähetykset. Turku-radio kuuluu Gotlantiin saakka.- Anonyymi
Liikun enimmäkseen rannikolla ja siirryn paikasta toiseen veneellä. Vaikka kyseessä on huviveneily, niin vene täyttää siirtymistarpeen eikä sillä ajella viihdetarkoituksessa.
Avoimelle ulapalle ei ole juurikaan tarpeen mennä koska siellä ei ole mitään.
Omat hätäni pystyn hoitamaan kännykällä, joten sitä varten VHF on tarpeeton. Helsingin luona kuuntelen VTS:ää, mutta koska en kulje Kustaanmiekan läpi, ei ole niin tarpeellista tietää koska joku on siitä menossa.
AISin koen hyödylliseksi koska sillä näkee esimerkiksi sen, onko joku tulossa Airistolle, kun aikeena on ylittää se. Ihan vastaavasti ne näkyvät muillakin väylillä ajoissa. VHF on ihan tuurista kiinni sattuvatko juttelemaan silloin, kun tiedosta olisi etua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liikun enimmäkseen rannikolla ja siirryn paikasta toiseen veneellä. Vaikka kyseessä on huviveneily, niin vene täyttää siirtymistarpeen eikä sillä ajella viihdetarkoituksessa.
Avoimelle ulapalle ei ole juurikaan tarpeen mennä koska siellä ei ole mitään.
Omat hätäni pystyn hoitamaan kännykällä, joten sitä varten VHF on tarpeeton. Helsingin luona kuuntelen VTS:ää, mutta koska en kulje Kustaanmiekan läpi, ei ole niin tarpeellista tietää koska joku on siitä menossa.
AISin koen hyödylliseksi koska sillä näkee esimerkiksi sen, onko joku tulossa Airistolle, kun aikeena on ylittää se. Ihan vastaavasti ne näkyvät muillakin väylillä ajoissa. VHF on ihan tuurista kiinni sattuvatko juttelemaan silloin, kun tiedosta olisi etua.Miten ajattelit hädän sattuessa kännykällä tavoittaa lähistöllä olevat alukset? Ja jos itse olet kuolematon, niin miten ajattelit lähistöllä apua tarvitsevan tavoittavan sinut jos sinulla ei ole VHF?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ajattelit hädän sattuessa kännykällä tavoittaa lähistöllä olevat alukset? Ja jos itse olet kuolematon, niin miten ajattelit lähistöllä apua tarvitsevan tavoittavan sinut jos sinulla ei ole VHF?
Hyvä pointti 👍
- Anonyymi
VHF ajetaan alas kunhan satelliittiverkosto on täysin kattava ja puhelinliikenne niiden kautta niin edullista, että voimme soittaa lähimmille laivoille ja hätäkeskuksiin niiden kautta. Siihen on vielä aikaa 14 vuotta, joten osta VHF nyt.
- Anonyymi
Silloin AIS kin on turha
- Anonyymi
AISin uusi sukupolvi VDAS toimii VHF-taajuudella. Siksi varmaan VHF tulee säilymän.
- Anonyymi
Samalle taajuudelle ei mahdu molemmat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalle taajuudelle ei mahdu molemmat
Eikös meri-vhf:n taajuusalue ole jotakuinkin 155-162 MHz, ei siis yksi ainoa taajuus. Joten luulisi sinne mahtuvan VDAS kuten nykyisin AIS.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös meri-vhf:n taajuusalue ole jotakuinkin 155-162 MHz, ei siis yksi ainoa taajuus. Joten luulisi sinne mahtuvan VDAS kuten nykyisin AIS.
Ei ole.
Meri-VHF:lää on useita taajuuksia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole.
Meri-VHF:lää on useita taajuuksia.Lista meri-vhf taajuuksista.
https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/file/VHF-kanavataulukko 2023_täydennetty.pdf - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lista meri-vhf taajuuksista.
https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/file/VHF-kanavataulukko 2023_täydennetty.pdfTuolla on kanava 8, jota voi käyttää alusten väliseen liikenteeseen.
Kaikilla muilla on erilaisia varauksia ja käyttötarkoituksia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole.
Meri-VHF:lää on useita taajuuksia.Luetun ymmärtäminen on välillä vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924