Suomen Postin pörssilistaaminen kuullostaa lähes moraalittomalta, tämä meille kaikille tuttu yhtiö on hyvin kiinnostavassa vaiheessa… kiinnostava kun voi tarkoittaa myös isoja haasteita.
Eiköhän pidetä nämä kannattamattomat yhteiskuntapalvelut poissa pörssistä.
Kanadan Posti konkurssikypsä, onko Suomi parempi?
5
189
Vastaukset
- Anonyymi
Postihan ei nykypäivänä ole mikään yhteiskuntapalvelu vaan toimija rahtiliikenteessä ja 3PL-toiminnassa. Kilpailtu ala ja kaikki ei siinä pärjää. Suomen markkinoilla Posti on isoin toimija ja jos se ei pärjää kilpailussa markkinaehtoisesti niin konkurssi on Suomalaisille veronmaksajille taloudellinen pelastus.
- Anonyymi
Postilla on krääsäpakettien kuljettamisen lisäksi kyllä myös yhteiskunnan ja lainkin määräämät tehtävät.
Ei niitä pörssiyhtiö halua hoitaa… toimittaa vähiä kirjeitä syrjäseuduille ja sitä varten pitää kalustoa ja henkilökuntaa. Strategiset avaukset vanhusten hoidosta samalla kun viedään sitä kuukauden ainutta kirjettä tai ruohonleikkuu yms ovat naurettavan ja traagisen välimaastosta.
Kun EU vihdoin hiffaa laittaa Kiinan pienpaketeille veron/tullin, niin siinä loppuu sitten se turhien krääsäpakaettien kuljetus, jonka varaan rakennettava kasvu ei ole kestävää - ei ympäristön, kansantalouden tai yritystalouden kannalta. - Anonyymi
JOO PÖRSSIIN PITÄÄ PÄÄSTÄ..SIINNÄ KIRJEEN HINTA TUPLAANTUU..TÖRKEETÄ PITÄS KUULUA VALTIOLLE..NUIN TERVEYSPALVELUTKIN.
- Anonyymi
koijaako valtio kansalaisia ja / tai piensijoittajia tällä operaatiolla?
Ei anna kovin hyvää kuvaa nyt hallituksen talousosaamisesta tai sitten moraalista.
Olisin odottanut edes kokoomuslaisten ymmärtävän taloutta… Suomen tulevaisuus näyttää aika heikolta tämän pöllöilyn jäljiltä.
- Anonyymi
juu rahat kerätään tyhmiltä, vapaaehtoiset verot mallia roskan myynti, lotto yms huuhaa ja hörhöily hieman harmittaa mutta parempi että verot kerätään vapaaehtoisesti niin voi fiksumpi olla osallistumatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4718457Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564599Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901698
- 951202
- 42857