Kiteen terveyskeskukseen (vai mikä nimi lienee) on kuskattu VAPAAEHTOISIA AULA-AVUSTAJIA. Siis porukkaa, jolla ei ole virkavastuuta, eikä,salassapitovelvollisuutta. Jos pystyvät auttamaan, niin heille on henkilökunnan kerrottava homman kulusta. Ja asiaakidensairauksistaan. Eli salassapito kuplii. Ja perusteellisesti.
Opastukseen ko. asemalla on riittävästi henkilöstöä. Siellä kerran vierailleena jouduin todistamaan, kuinka iäkäs henkilökunta tramppasi käytäviä pitkin, poikkesi tyhjiin huoneisiin ja tramppasi odottamani tunnin ajan tekemättä mitään muuta. Yksi näytti poliitikolta.
Eli vastaanotto ja opastus on äärettömän tarpeellista. Mutta sen tulee tapahtua virkavastuulla. Säästöt siihen löytyvät heittämällä käytävillä tramppaavat tarpeettomat pois. Ja vapaaehtoiset ovat pelkkiä juoruämmiä, vaikka sakassapitovelvoitetta.
Juorutädit terveyskeskuksessa
20
827
Vastaukset
- Anonyymi
Uutisen mukaan neuvovat ilmoittautumislaitetta ja ehkä palvelujen sijaintia. Luulisi soten tietävän ja hoitavan vastuullisesti potilaan oikeudet. Kunnes toisin todistetaan.
- Anonyymi
Ketä siellä opastetaan, aikoja ei saa eikä soittoon vastata. Opastetaanko henkilökuntaa kahvi huoneisiin.
- Anonyymi
Outoa, että fyysinen, soten ammoinen sairaanhoitaja-ilmopiste katosi kaikkialta. Netissä ja puhelimen takana asiantuntija on tavoittamattomissa. On helppo väistää vastuuta.
Ihme, että tk pärjää ilman mm vartijoita, kun käytävät kumisee tyhjyyttään.
Uskomaton toive, että vapaaehtoiset hoitaisivat sankoin joukoin, kahvipalkalla, edes ilmo-neuvontaa. Joku kunta on ostanut lekuri ja sh-palvelut, kun niitä ei enää siellä ollut. Säästääkö valtio väen aiempaa nopeammin hautaan? - Anonyymi
Enää ei ole edes kahvilaa. Sai lounasta, kun pitkän matkan takia tuli syömättä verikokeisiin. Tiedän että voi ottaa eväät mukaan. Saattajalle olis hyvä viettää aikaa kahvilassa. Myös henkilöstö sai syödä lämpimän ruuan.
- Anonyymi
Tämä ehkä faktaa: rakennus on kunnan ja sote vuokrasi/vuokraa siitä osan (?) tiloja max 3 v. Tuo ylimenokausi loppuu kohta. Tilassa lienee vain lämmitys-/ jakelukeittiö, joka ei soveltune ruokala/kahvilan tarpeisiin. Kunta ei saa harjoittaa mm kilpailevaa toimintaa yksitysten yritysten kanssa, jos niitä on. Jos kunnalla olisi nyt tai jatkossa tuossa tarjolla vuokralle sopiva tila, yrittäjän toiminta tuskin olisi kannattavaa.
- Anonyymi
POIS nämä aula-avustajat terveyskeskuksesta!
Pyörivät siellä vaan asiakkaiden jaloissa. Seuraavat ja tarkkailevat, keitä käy terveyskeskuksessa ja juoruavat heistä kylällä. Onko tämä oikein???- Anonyymi
Jep, mitä helvettiä ne siviilit tekevät notkumassa siellä työpaikalla!!!
- Anonyymi
Ois vinkkiä kunnillekin, kun kassan rahhoo tupsutellaan muualle eikä mm työllistetä. Vappaaehtosii ilimassii avustajjii sinne hallintoon ja eri toimialoille. Nyt kunnilla taitaa olla kumppanuussoppareita yhistyksien kanssa, pieni korvaus kai tulee niille.
- Anonyymi
Tyhjä odotushuone, yksi odotti pääsyä lekurille. Akat juoksi ravia, yhdestä huoneesta kuului naurun remakka, kahvihuoneessa oli hauskaa, potilaat ei häirinneet hauskanpitoa.
- Anonyymi
Asiakkaat häiritsee juoruilua ja kahvittelua virman piikkiin.
- Anonyymi
Täysin tyhjänpäiväisille, vainoharhaisille ränkyttäjille tiedoksi että tulette saamaan juuri sitä mitä olette tälläkin palstalla tilanneet, joten nyt se on sitten orgasmin paikka: Pohjois-Karjalan hyvinvointialue Siun sote aikoo vähentää työntekijöitään merkittävästi. Ei ole sitten niin paljon ketään kiusananne, joten voitte olla onnellisia ja huutaa hallelujaa!
- Anonyymi
130 työpaikan vähennys on suunnitelmissa ja toivottavasti kaikki mahdolliset niistä sattuu Kiteelle! 👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
130 työpaikan vähennys on suunnitelmissa ja toivottavasti kaikki mahdolliset niistä sattuu Kiteelle! 👍
..ṣitten on hyvä ränkyttäjien mielestä! 🤣
- Anonyymi
No sitten sinne varmaan haetaan myös vappaaehtoisii hoitsuja ja lekureita, osa-aikaisii ovat aula-avustajattii.
Sinne vuan ilimottautumisjonnoon ja digi-pikakurssille, tekoälyllähän suap nyt varmaan helposti suht oikeen diagnoosin ja hoito-ohjeet, eikö? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitten sinne varmaan haetaan myös vappaaehtoisii hoitsuja ja lekureita, osa-aikaisii ovat aula-avustajattii.
Sinne vuan ilimottautumisjonnoon ja digi-pikakurssille, tekoälyllähän suap nyt varmaan helposti suht oikeen diagnoosin ja hoito-ohjeet, eikö?Siitä vaan sitten sinä ja kaikki muut kaltaisesi hoitelemaan itseänne tekoälyn ohjeistuksella. Turhaa sitä on minnekäään enää vastaaotolle mennä. Varmasti saatte juuri sellaista hoitoa kuin haluatte, eikä maksa paljon. Minä yritän vielä toistaiseksi turvautua normaaliin käytäntöön, sillä rohkeuteni ei riitä omahoitoon. Sen verran on kuitenkin mm. sydän vaurioitunut ja eräitä muita ruumiillisia sairauksia joiden hoitamiseen kuutta eri lääkettä.
Minulla ei muutenkaan olisi lääketieteellistä ongelmanratkaisukykyä, ja vielä vähemmän usko omaan kaikkitietävyyteeni sekä kaikkien alojen erikoisosaavuuteen, kuten Kiteen palstalla näyttää eräillä kykyjä riittävän. Jopa tässä viestiketjussa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä vaan sitten sinä ja kaikki muut kaltaisesi hoitelemaan itseänne tekoälyn ohjeistuksella. Turhaa sitä on minnekäään enää vastaaotolle mennä. Varmasti saatte juuri sellaista hoitoa kuin haluatte, eikä maksa paljon. Minä yritän vielä toistaiseksi turvautua normaaliin käytäntöön, sillä rohkeuteni ei riitä omahoitoon. Sen verran on kuitenkin mm. sydän vaurioitunut ja eräitä muita ruumiillisia sairauksia joiden hoitamiseen kuutta eri lääkettä.
Minulla ei muutenkaan olisi lääketieteellistä ongelmanratkaisukykyä, ja vielä vähemmän usko omaan kaikkitietävyyteeni sekä kaikkien alojen erikoisosaavuuteen, kuten Kiteen palstalla näyttää eräillä kykyjä riittävän. Jopa tässä viestiketjussa.Tekoäly ei pysty ohjeistamaan rakuttajien mielenterveyden hoitoa, sillä niin vaikeista tapauksista on kyse ettei niihin auta vahvinkaan lääkitys. Sitäpaitsi rakuttajat ei ymmärrä omaa latvalahoisuuttaan, mikä olisi ensimmäinen askel mahdolliseen, edes jonkin tasoiseen kuntoutumiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä vaan sitten sinä ja kaikki muut kaltaisesi hoitelemaan itseänne tekoälyn ohjeistuksella. Turhaa sitä on minnekäään enää vastaaotolle mennä. Varmasti saatte juuri sellaista hoitoa kuin haluatte, eikä maksa paljon. Minä yritän vielä toistaiseksi turvautua normaaliin käytäntöön, sillä rohkeuteni ei riitä omahoitoon. Sen verran on kuitenkin mm. sydän vaurioitunut ja eräitä muita ruumiillisia sairauksia joiden hoitamiseen kuutta eri lääkettä.
Minulla ei muutenkaan olisi lääketieteellistä ongelmanratkaisukykyä, ja vielä vähemmän usko omaan kaikkitietävyyteeni sekä kaikkien alojen erikoisosaavuuteen, kuten Kiteen palstalla näyttää eräillä kykyjä riittävän. Jopa tässä viestiketjussa.Netin kautta pitäisi hoitua monet asiat ilman asiointikäyntiä, Siun soten toimipaikoista voi valita minkä tahansa ja kai johonkin pääsee.
Jos on rahaa, lähimpänä, Joensuussa on edullistakin yksityistä vastaanottotarjontaa, ks. uutinen (vain tilaajille?)
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8958481 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
..ṣitten on hyvä ränkyttäjien mielestä! 🤣
Sotkulle tais tulla ekana Suomessa operaatioiden jononpurkuun rahhoo 2 milj, onhan se pieni rikka rokassa. Vaikuttaneeko se hlöstövähennyksiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä vaan sitten sinä ja kaikki muut kaltaisesi hoitelemaan itseänne tekoälyn ohjeistuksella. Turhaa sitä on minnekäään enää vastaaotolle mennä. Varmasti saatte juuri sellaista hoitoa kuin haluatte, eikä maksa paljon. Minä yritän vielä toistaiseksi turvautua normaaliin käytäntöön, sillä rohkeuteni ei riitä omahoitoon. Sen verran on kuitenkin mm. sydän vaurioitunut ja eräitä muita ruumiillisia sairauksia joiden hoitamiseen kuutta eri lääkettä.
Minulla ei muutenkaan olisi lääketieteellistä ongelmanratkaisukykyä, ja vielä vähemmän usko omaan kaikkitietävyyteeni sekä kaikkien alojen erikoisosaavuuteen, kuten Kiteen palstalla näyttää eräillä kykyjä riittävän. Jopa tässä viestiketjussa.Jos on sairauksia, eikö seuranta ym hoidu sotkun hoiviin pääsyn jälkeen enää ns viran puolesta ja sieltä aktiivisesti hoidettuna? Vai onko asiakkaan silti oltava aloitteellinen ja jonoteltava sinne tänne, otettava selvää jne?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666