Jos näin helposti jannu pääsee ensin menemättä armeijaan ja sitten edes siviilipalvelukseen, koska sanoo olevansa masentunut, mutta itsekin epäilee , olisiko kyse kuitenkin laiskuudesta. Nämäkö meitä Suomessa puolustaa, ja entäs Naton 5.artikla ?
https://yle.fi/a/74-20181331
Nyt kyllä hirvittää
8
198
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa, tässä on se hyvä puoli, että tätä menoa sodat loppuu ihan itsekseen.
- Anonyymi
Venäjäkin voi vaan steppailla Suomeen,
- Anonyymi
Juuri näin, ihmiskunta nousee henkisesti uudelle tasolle sinä päivänä kun sotaan ei enää suostuta.
- Anonyymi
Eikö sellainen kundi pitäisi panna psykiatrin tutkimuksiin, joka sanoo mielenterveytensä horjuvan eikä sen vuoksi halua armeijaan!
Ei sieltä pidä lusmuilla vain laiskuutensa tähden! Suomen puolustaminen on niin tärkeä asia, että kaikkien terveitten miesten ja naistenkin on syytä saada kouutus nykyaikana, kun tuntuu, ett uhkia on ilmassa!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjäkin voi vaan steppailla Suomeen,
Miinoja rajoille tiuhaan, niin eiköhän nuo steppailijat pian peräänny, kun joku miinaan kompastuu!
- Anonyymi
On tullut aika luopua nykyisestä asevelvollisuuden mallista, se on ajastaan jäänyt muinaismuisto.
- Anonyymi
Taisi olla 1990-luvun puolivälissä se Mika Murasen teko jonka jälkeen PV alkoi täikammalla käymään läpi kaikki palvelusikäiset ja tuli tämä nykyajan käytäntö että vapautetaan jos on vähänkin syytä epäillä että kaverilla ei ole kaikki muumit laaksossa.
- Anonyymi
Siihen aikaan vain psykologin kirjoittama lausunto riitti vapautukseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887