Onneksi löytyi sentään kaksi tolokun ihmistä kunnan hallituksessa jotka olivat kunnanjohtajan esitystä vastaan.
Onko asiassa yhtään pohdittu hyvää hallintotapaa: voidaanko valta keskittää yhdelle ja samalle ihmiselle. Onko todella niin että kunnan johtaja toimii Aurinkokuninkaana tai Putinin kaltaisesti ja haalii itselleen kaikki tehtävät.
Kunnanjohtajaa ei paljon kuntalaisten keskuudessa näy eikä hän ennätä hoitaa aikaisempia tehtäviään kunnolla ja nyt hänelle sälytetään lisää vastuualueita.
Kunnanjohtajalla ei ole olemassa olevaa sijaista, ei yhtään ns. johtajatason henkilöä koko kunnassa. Näin kunnanjohtaja on tehnyt itsestään korvaamattoman. Entä jos jotakin tapahuukin? Onko ketään kuka hyppää puikkoihin? Entinen kunnanjohtaja Lappalainen?
Sama pätee uusiin päälliköihin. Todellako sallitaan se, että vastuuta kasvatetaan ja lisätään entisestään, eikä viranhaltijoille edes makseta siitä erillistä korvausta? Kaikkiko vain keskusta-aatteen puolesta.
Hyvässä hallintotavassa ollaan tasapuolisia a yhdenvertaisia – kaikki kuntalaiset ovat yhdenvertaisessa asemassa, eikä suosita tiettyjä ryhmiä. Miten nyt onkaan? Taitaa olla että keskusta-aatetta nyt suositaan.
Huolestunut kuntalainen, joka äänesti viimeksikin demaria
Kasvatuspäällikkö vaali
Anonyymi-ap
1
458
Vastaukset
- Anonyymi
Asiaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 413446
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352948Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412809SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.692300Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861495Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai651046- 511026
- 77997
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3837