Kansalaisaloite Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautisen päivystyksen säilyttämisestä tulee lähiaikoina eduskunnan täysistunnon äänestettäväksi. Osa yöpäivystyksen lakkauttamista vastustaneista hallituspuolueiden kansanedustajista aikoo edelleen äänestää hallituksen linjaa vastaan.
Siis vaikka on todettu että päätös on väärä niin sitä ei voi korjata edes potilasturvallisuuden vaarantuessa.
Mitenhän sen turun radan tilanne etenee vastaavaasti..siinä ei ole kysymys ihmisistä..
Poliittinen päätöksenteko
13
653
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai lopetetaan kaikki toiminta Pohjois-Suomesta, niin saadaan tunnin junaa ym. Etelän vetelille. Persut niin onnettoman tyhmiä meilläkin, että lähtevät tähän mukaan.
- Anonyymi
Minkätakia syyllistetään yksistään Persuja?Kokoomus,kristilliset,RKP haluavat myös lakkauttaa.Ihan turha piiloutua taustalle muut puolueet.Kristilliet ja RKP ovat täysi hiljaa asiasta?Räsänen oli etunenässä sanomassa että vain suuret sairaalat osaavat tehdä töitä???
- Anonyymi
Kuka oli päättämässä Sote uudistuksesta?
- Anonyymi
Ruottalaiset eli RKP piti kyllä omiensa puolta.Pietarsaaressa yöpäivystys sai jatkua vaikka Kokkolan yöpäivystykseen eioo matkaa kuin vajaa 40 km eli molemmat sairaalat säästyivät yöpäivystyksen lopetukselta.Vaan tämön alueen Persut ja Kokoomus ei ajaneet Oulaskankaan puolta.Ainoastaan Juha Hänninen Kok.äänesti Oulaskankaan puolesta .Surullinen asia on että tuommoinen Populistinen Juoppolallien Porukka ja jonka johtaja Purra pitää nämä Persu äijät tossunsa alla ja pelkäävät näyttää omaa kantaansa äänestyksessä.!
Vielä sen verran että tämmöisiä kuin Persut on vielä joku kannattaa tälläkin alueella vaikkeivat oo saaneet muuta aikaan kuin huononnuksia ihmisten elämään.!
- Anonyymi
Täällä taas joku sievin trolli kirjoittaa puuta heinää.
Kansanedustajat toimii perustuslain vastaisesti jos äänestävät kuten orpo ja purra sanoo. Kansanedustajilla on velvollisuus toimia oman näkemyksensä mukaisesti ilman mitään sanktioita. ( Ja kuten ovat äänestäjilleen luvanneet)
Kansalaisaloite on juurikin tässä kyseisessä Oulaskankaan perusterveydenhuollon yöpäivystys asiassa oikea ja perustuslaillinen oikeus ottaa kantaa väärin perustein ja hosumalla tehtyyn päätökseen joka heikentään alueen ihmisten oikeuksia saada potilasturvallisuuteen määritettyä palvelua klo 22-08 välillä nopeasti ja asianmukaisesti.
Menkääpä trollit makaamaan/istumaan kolmatta tuntia johonkin kulkuneuvoon jos olette saaneet esim. aivoinfarktin tai verensyöksyn, lapsien kannalta myös erittäin kriittistä matkustaa noin pitkiä aikoja saamaan tutkimusta ja hoitoa kun he eivät välttämättä osaa sanoa kuin että on maha kipeä..- Anonyymi
Verensyöksyä ei ole olemassa. Infraktien liuotushoito voidaan aloittaa vaikka kotona. Ja viedä sairaalaan sen jälkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Verensyöksyä ei ole olemassa. Infraktien liuotushoito voidaan aloittaa vaikka kotona. Ja viedä sairaalaan sen jälkeen.
..kyllä on, tulee verta niin että lentää.. ei mikään liuotushoito siihen auta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
..kyllä on, tulee verta niin että lentää.. ei mikään liuotushoito siihen auta
Nykylääketiede ei tunne termiä verensyöksy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Verensyöksyä ei ole olemassa. Infraktien liuotushoito voidaan aloittaa vaikka kotona. Ja viedä sairaalaan sen jälkeen.
Joo, sun mielestä varmaan vielä kuoleman jälkeenkin. Onneksi pilkka usein osuu omaan nilkkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, sun mielestä varmaan vielä kuoleman jälkeenkin. Onneksi pilkka usein osuu omaan nilkkaan.
Mitä sinä sekoilet?
- Anonyymi
Kangas voi vaihtaa puoluetta sellaiseen jonka jäsenet saavat äänestää omantuntonsa mukaan.
- Anonyymi
Onko Kankaalla omatunto????
- Anonyymi
Ei ole , iso pää ku hevosella ja se voi murehtia meidän puolesta noita muita murheita omien mullien apeasioita
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1273769Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72965Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82424Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383- 401786
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821089Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761040